جهانی پرس؛ ثبت نام رایگان بیش از پنج میلیون نفر در بیمه سلامت

محمدمهدی ناصحی با اشاره به ثبت نام رایگان بیش از پنج میلیون نفر از دهك های اول تا سوم جمعیت در بیمه سلامت گفت: دیگر دهك های جمعیتی می توانند با مراجعه به سامانه بیمه سلامت و یا پیشخوان دولت اقدام به فعال كردن بیمه خود كنند.

1401/02/26
|
13:42

به گزارش جهانی پرس، برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص ایرادات بیمه سلامت و سردرگمی بیمه شدگان با دكتر محمد مهدی ناصحی رئیس سازمان بیمه سلامت كشور به صورت تلفنی گفتگو كرد.
محمدمهدی ناصحی با بیان اینكه پنج صندوق بیمه ای شامل كاركنان دولت، صندوق بیمه همگانی، بیمه روستاییان و سایر اقشار و بیمه ایرانیان وجود دارد گفت: بستگی به نوع صندوق، ارائه خدمت و تمدید مهلت بیمه متفاوت است.
وی با اشاره به تحت پوشش قرار گرفتن بیش از پنج میلیون نفر از جمعیت دهك های یك تا سه كشور تحت پوشش بیمه سلامت اظهار كرد: برای این افراد به صورت خودكار، رایگان و بدون نیاز به حضور فیزیكی، بیمه فعال شده است اما برای دهك های بالاتر كه بر اساس قانون باید ارزیابی وسع شوند، باید در سامانه بیمه سلامت یا پیشخوان های دولت مراجعه كنند تا پس از ارزیابی وسع آنها، بیمه سلامت شان تمدید می شود.
رئیس سازمان بیمه سلامت كشور درباره هزینه بیمه شدن افراد دهك های چهار تا ده بیان كرد: این افراد باید ده درصد حق بیمه سلامت خود را پرداخت كنند تا بیمه آنها فعال شود. مبلغ كل بیمه برای یك سال دهك چهارم یك میلیون و 40 هزار تومان است كه 10 درصد آن باید پرداخت شود. دهك پنج و ششم 25 درصد، هفت و هشت 50 درصد است.
وی از اطلاع رسانی گسترده برای ثبت نام بیمه سلامت گفت و عنوان كرد: به همه پنج میلیون و 400 هزار نفر دهك های اول تا سوم پیامك دادیم و برنامه ریزی كرده ایم برای دهك های بالاتر نیز برنامه ریزی كرده ایم كه به صورت پیامك مردم را راهنمایی و مطلع كنیم.
ناصحی در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو درباره خدمات بیمه سلامت كشور توضیح داد و تاكید كرد: اگر هموطنان عزیز كشور بیمه ندارند به پیشخوان دولت یا سامانه سازمان بیمه سلامت مراجعه كنند. این بیمه قطعا به نفع مردم خواهد بود زیرا حداقل 90 درصد هزینه در بخش دولتی را برای بستری و 70 درصد برای درمان سرپایی پرداخت می كنیم. اگر ساماندهی ارز دارو اتفاق بیافتد، قطعا بیمه ها با توجه به سامانه های الكترونیكی كه در اختیار دارند، خیلی راحت افراد را تحت پوشش قرار می دهند.
وی افزود: روز به روز هزینه های زیادی در حوزه سلامت در تمام دنیا از جمله ایران در حال اضافه شدن است. بیمه سلامت با دریافت اطلاعات دقیق از مردم راهكارهایی برای پوشش این هزینه ها خواهد یافت زیرا آمار مربوط به مصرف دارو در سامانه های مرتبط فعال می شود و می توانیم سیاست درستی را از جهت توزیع منابع در كشور داشته باشیم.
رئیس سازمان بیمه سلامت كشور ضمن اشاره مجدد به راه های فعال كردن بیمه سلامت برای مردم گفت: از طریق سامانه یا حضور در پیشخوان های دولت امكان ثبت نام وجود دارد. همچنین تلفن 1666 برای راهنمایی مردم وجود دارد.

دسترسی سریع