روزنامه دنیای اقتصاد: طرح «وان» به دنبال سهمیه‌بندی سوخت نیست

تسنیم : رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه طرح وان مخفف واژه طرح انرژی است، اظهار کرد: این طرح هنوز در ابتدای کار خود است و قرار نیست به زودی اجرا شود و اگر قرار باشد این طرح جایگزین کارت سوخت شود.

1399/08/10
|
12:28

فریدون عباسی با اشاره به کارت سوخت اظهار کرد: این کارت فقط برای مصرف بنزین است که ماهانه سهمیه‌ای تعلق می‌گیرد و همه مردم از آن بهره‌مند نمی‌شوند و تنها کسانی که خودرو دارند می‌توانند استفاده کنند و بنابراین از عدالت به دور است. به همین دلیل برخی نمایندگان طرح بنزین برای هر فرد را پیشنهاد کردند که قابل فروش هم باشد و هر زمان که قیمت‌ها تغییر می‌کند، عایدی برای افراد داشته باشد.

عباسی با بیان اینکه در حال حاضر یارانه برای گاز، برق و آب پرداخت می‌کنیم، عنوان کرد: برخی کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که می‌توان تمام یارانه‌های انرژی را تجمیع کرد و به افراد واحد انرژی اختصاص داد تا افراد بر اساس میل و نظر خودشان، انرژی را مصرف کنند. او با ذکر مثالی اظهار کرد: یک فرد چون در مناطق سردسیر زندگی می‌کند سهم گاز بیشتری مصرف می‌کند و در مناطق گرمسیر برق بیشتری مصرف می‌کند و میزان مصرف انرژی، به خود فرد بستگی دارد. همچنین فرد می‌تواند با صرفه‌جویی، عایدی داشته باشد زیرا انرژی در طرح مذکور قابل خرید و فروش است.

این طرح در کارت بانکی افراد تجمیع می‌شود و پرداخت‌ها با یک کارت صورت می‌گیرد و با تلفن نیز قابل پرداخت است. این نماینده مجلس گفت: در حال حاضر در مرکز پژوهش‌های مجلس، کمیسیون انرژی و نیز اندیشکده‌های مختلف روی این طرح کار می‌شود و پس از بررسی‌های کافی، طرح نهایی انتخاب خواهد شد. او تصریح کرد: در طرح وان سهمیه‌بندی مطرح نیست بلکه استفاده بهینه، قیمت مناسب و اندازه اهمیت دارد تا افراد با کنترل مصرف، حتی بتوانند درآمد نیز داشته باشند.

دسترسی سریع