تیوال؛ برپایی 10 شب تعزیه تا پایان ماه صفر

دبیر تئاتر صاحبدلان در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، از برپایی 5 نمایش خیابانی و 10تعزیه در اواخر ماه صفر خبر داد.

1400/06/30
|
09:55

محمود فرهنگ که به صورت تلفنی با برنامه "پرده آخر" رادیو گفت‌وگو همراه بود، با بیان اینکه رویداد تئاتری صاحبدلان عنوان جشنواره به خود نگرفته است و امسال، دوازدهمین دوره آن برگزار می‌شود، گفت: دوره نخست با عنوان "حقیقت" برگزار شد و یازده دوره بعدیِ این رویداد به تولید آثار نمایشِ صحنه و خیابانی کمک شایانی کرده است.

وی در ادامه‌ی اظهارات مجری برنامه که سوگواره صاحبدلان را رویدادی فرهنگی خواند که همواره به تعهدات خود وفادار بوده است، افزود: بنا داریم آثاری را در مراکز استان‌ها پخش کنیم.

فرهنگ ادامه داد: از اواخر ماه صفر حدود 10 مجلس تعزیه خواهیم داشت و احتمالا سالنِ اجرایی نیز مشخص خواهد شد.

وی همچنین به اجراهای خیابانی اشاره کرد و افزود: در شهرهای کوچک نیز آثاری انتخاب می‌شود که با رعایت پروتکل در فضای باز اجرایی خواهد شد.

فرهنگ به رادیو گفت‌وگو گفت: همچنین در فضای باز تئاتر شهر 5 یا 6 نمایش خیابانی را اجرا خواهیم کرد که به اواسط مهر ماه باز می‌گردد.

دبیر بخش خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی افزود: در حال رایزنی برای اجرای یک نمایش هم هستیم که احتمالا یکی از سالن‌های خارج از مرکز –احتمالا خارج از تهران- را انتخاب می‌کنیم.

ورود فرهنگ غربی در تعزیه غلط است

همچنین بهروز سلیمی، نمایشنامه نویسِ حوزه دینی، در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو با گلایه از وضع موجود افزود: باید از تولیدکنندگان محصولات فرهنگی سوال کرد که چرا هیچ حرف جدیدی برای گفتن ندارند!

اگر سخن تازه‌ای هست، بسیار نیکوست ولی اگر حرف و عمل این دوستان تقلید از فرهنگِ دیگر کشورهاست -و اتفاقا در این واردات (بخوانید تقلید صِرفِ) فرهنگی موفق عمل کرده اند- باید گفت رویه فوق امری ناپسند است.

سلیمی لزوم حفظ چارچوب‌ها در نمایش‌های دینی را متذکر شد و افزود: هر کشوری برای سنت‌های خود ارزش قائل می‌شود و این‌ها مورد تحسین است ولی شایسته نیست که فرهنگ دیگری را در کشورِ خود تبلیغ کنیم.

وی معتقد است اگر صاحبانِ این فرهنگ غربی در قید حیات بودند و می‌دیدند که ما ایرانیان در راستای کارهای آن‌ها دست به تولید نمایش می‌زنیم، بسیار تعجب می‌کردند. خاصه اینکه ایران چندین هزار سال تمدن و پشتوانه فرهنگی دارد و در این بین حرف‌ها و گلایه‌های بسیاری برای گفتن مطرح است.

این نمایشنامه نویسِ حوزه دینی همچنین از بی توجهی به اشعار بزرگان انتقاد کرد و افزود: شخصا مخاطب را مقصر می‌دانم؛ چراکه از خود بیگانگی و فرار از تمدن ایرانی را دامن می‌زنند.

سلیمی به رادیو گفت‌وگو گفت: ریشه یابی این مسئله به علاقمندی به تحرک باز می‌گردد ولی ذائقه مخاطبان در این عرصه به کارهای سخیف عادت کرده است.

دسترسی سریع