پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر؛ قیمت برنج تا آبان 1400 ارزان می شود؟

عضو هیئت‌مدیره انجمن برنج ایران با اعتقاد بر اینکه افزایش قیمت بر اثر هجمه رسانه‌ای بوده است، تاکید کرد که بازار در 15 روز گذشته خوابیده و هم اینک رو به کاهش است.

1400/07/28
|
15:21

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، علی اکبریان با بیان اینکه واردات برنج باید در زمان برداشت، ممنوع شود، گفت: مقدار مصرف برنج 80 میلیون ایرانی مشخص است و تولیدات نیز معلوم است و واردات، جزئی اجتناب ناپذیر در بازار است.

وی با بیان اینکه امسال از خرداد ماه بر طبل افزایش واردات و فزونی گرفتن قیمت ها کوبیدند، گفت: خشکسالی را نیز بهانه کردند ولی جهاد کشاورزی اعلام کرد 10 تا 15 درصد خشکسالی در مزارع برنج داشتیم که در قیمت برنج تاثیر گذار نیست.

اکبریان سال های طلایی برنج را در سال های پر باران 1398 و 1399 عنوان و در عین حال اظهار کرد: با وجود کرونا و بسته شدن رستوران و تالار، اگر 15 درصد کاهش تولید داشتیم بالغ بر 25 درصد هم مصرف برنج در 1400 کاهش یافت.

وی تصریح کرد: جوی را ایجاد کردند که برنج در حالت عادی افزایش قیمت پیدا کرد و عده ای از این مسئله سود بردند.

اکبریان گفت: ما دو نوع برنج ایرانی داریم یکی کیفی و دیگری پر محصول است که اولی در خرداد ماه تا قیمت 43 هزار تومان در فروشگاه ها به فروش می رسید و برنج پر محصول 25 هزار تومان فروخته می شد که افزایش بسیار بالا پیدا کرد.

وی ادامه داد: در 15 روز قبل بازار به طور کلی خوابیده است و برنج در مازندران و گیلان 10 تا 15 درصد افت قیمت داشته و عنبر بوی خوزستان نیز هنوز در نیامده است.

اکبریان با اشاره به افت قیمت ها در بازار اظهار کرد: برنج هاشمی تا 20 روز قبل، 42 هزار تومان به فروش می رسید؛ البته این قیمت در مرکز گیلان است ولی همان برنج امروز در بازار با افت قیمت رو به رو شده است.

دسترسی سریع