باقرپور در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ تصمیمات اقتصادی دولت به شوخی شبیه است

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران با بیان اینکه بسیاری تصمیمات اقتصادی دولت ابتدا به یک شوخی می‌ماند، گفت: مشخص نیست دولت چه تحولی در حوزه مسکن ایجاد کرده است.

1399/08/24
|
13:40
|

خشایار باقرپور در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت‌وگو؛ با اعلام اینکه قانون نظام صنفی به طور کلی گویاست، ادامه داد: طرح‌ها باید در هیئت دولت تصویب شود و به مجلس رفته تا بعنوان قانون اجرایی شود.
وی افزود: متاسفانه در سال آخر دولت شاهد تصمیمات شتاب زده در وزارت راه و شهرسازی هستیم که جای تعجب دارد.

باقرپور با بیان اینکه این تصمیمات به سرانجام نمی‌رسد و همه این تعهدات عملا به دولت بعدی روانه می‌شود، گفت: پیش بینی شود صنف مشاوران املاک یکی دو سال بلاتکلیف باشند و عارضه دولت در این صنف موجب کاهش گردش نقدینگی خواهد بود.

وی نمونه این تصمیمات شتاب زده را در بورس املاک، مالیات بر خانه‌های خالی، کمک ودیعه مسکن و طرح اقدام ملی مثال زد و ادامه داد: آثار مثبت تصمیمات تبیین نشده است و حتی مشخص نیست چه تحولی قرار است در صنعت ساختمان ایجاد شود.

باقرپور در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: خرید و فروش و داد و ستد در قانون تجارت مطرح شده و مشاورین املاک تاجر محسوب می‌شوند و پس از تغییر و تحول تحت پوشش وزارت صمت قرار گرفتند ولی چرا این صنف چند ده ساله و گسترده، باید از چرخه جدا شوند و به وزارت خانه‌ای انتقال یابد که هیچ تجربه‌ای ندارد؟

وی با بیان اینکه بسیاری تصمیمات دولت ابتدا به یک شوخی می‌ماند که رفته رفته جامه عمل می‌پوشد، خاطرنشان کرد: قیمت مسکن متاثر از گرانی زمین و مصالح و عوارض بوده و رئیس صنف مشاوران املاک نیز موضع و حقوق صنف را بدرستی اعمال نکرده است.

باقرپور ادامه داد: کاهش حق الزحمه مشاوران املاک عملا تخلفات را زیاد می‌کند و انگیزه‌ها را از بین می‌برد و لذا قیمت مسکن وقتی ماهانه بالا می‌رود، کمیسیونِ نصف شده‌ی مشاوران املاک تغییری در قیمت‌ها ایجاد نمی‌کند.

وی چنین تصمیماتی را فرافکنی خواند و تصریح کرد: ما برای گردش نقدینگی در صنعت ساختمان باید تولید را اعتلا ببخشیم و به صنف مشاوران املاک نیاز داریم.

دسترسی سریع