اقتصاد بدون مرز پنجشنبه‌ها از ساعت 13:30 به مدت 55 دقیقه‌ها

رادیو گفت و گو

اقتصاد بدون مرز

رئیس مركز تجارت جهانی ایران: سرمایه‌گذار خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران نیازمند امنیت سرمایه است

محمدرضا سبزعلی بیان کرد: برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی نیازمند فاکتورها و ابزارها هستیم. سرمایه جایی می‌رود که در آنجا امنیت وجود داشته باشد زیرا پول و سرمایه مانند آهویی است که اگر احساس خطر کند، هرگز نزدیک محدوده نمی‌شود.

1400/08/22
|
10:38
|

برنامه «اقتصاد بدون مرز» رادیو گفت‌وگو با موضوع ظرفیت‌ها و موانع دولت سیزدهم در جذب سرمایه‌گذاری در خارج از کشور و با حضور دکتر محمدرضا سبزعلی پور رئیس مرکز تجارت جهانی ایران به روی آنتن رفت. محمدرضا سبزعلی پور سرمایه‌گذاری خارجی را یکی از رگ‌های حیاتی اقتصاد هر کشور دانست و عنوان کرد: اگر سرمایه‌گذاری خارجی در کشوری انجام نشود، نمی‌توان انتظار داشت اقتصاد آن کشور به شکوفایی دست یابد و ایران نیز از این قاعده استثناء نیست.

وی درعین‌حال با تصریح بر این موضوع که مدت طولانی است که سرمایه‌گذاری خارجی در ایران نداشته‌ایم و یا اگر هم وجود داشته است، بسیار اندک و ضعیف بوده است، گفت: ایران نقطه‌ای است که باتوجه‌به ظرفیت‌هایی که در اختیار دارد، سرمایه سرمایه‌گذاران خارجی باید آرزوی آمدن داشته باشند زیرا هم زمینه برای کار وجود دارد و هم کشور وسیع و گسترده‌ای است. رئیس مرکز تجارت جهانی ایران با بیان اینکه ایران می‌تواند جذابیت‌های خاص و ویژه‌ای برای سرمایه‌گذاران خارجی داشته باشد، اظهار کرد: این اتفاق در سال‌های گذشته رخ نداده است که این وضعیت به عوامل و دلایل متعددی مربوط است.

وی با اشاره به کشورهایی که در جذب سرمایه‌گذاری خارجی موفق عمل کرده‌اند، بیان کرد: برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی نیازمند فاکتورها و ابزارها هستیم. سرمایه جایی می‌رود که در آنجا امنیت وجود داشته باشد زیرا پول و سرمایه مانند آهویی است که اگر احساس خطر کند، هرگز نزدیک محدوده نمی‌شود.

سبزعلی پور افزود: اگر کشورهایی موفق در جذب سرمایه‌گذاری خارجی شده‌اند، ابتدا امنیت اقتصادی را فراهم کرده و افزایش داده‌اند تا کسی که پول خود را وارد آن کشور کرده است، احساس آرامش و امنیت کرده است و نگران ازبین‌رفتن پول خود نبوده است.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو درباره دیگر دلایلی که می‌تواند افزایش سرمایه‌گذاری خارجی را در پی داشته باشد اظهار کرد: برای جذب سرمایه‌گذار نیازمند تصویب قوانینی هستیم که مانع نباشند و در حقیقت برای سرمایه‌گذار شیرین محسوب شوند. باید قوانین را به گونه‌ای طراحی و مصوب کنیم که منافع سرمایه‌گذار را درونش دیده است و لحاظ کرده است.

وی از ضرورت کاهش بروکراسی در مسیر سرمایه‌گذار گفت و تاکید کرد: ورود و ثبت سرمایه‌گذاری خارجی به کشور باید بسیار راحت باشد. اگر عزت و احترام سرمایه‌گذار خارجی حفظ نشود، سرمایه‌گذار نه تنها هیچ گاه پول خود را وارد کشور نمی‌کند بلکه تبدیل به یک مُبلغ بد هم می‌شود که سبب می‌شود هیچ سرمایه‌گذار دیگری وارد کشور نشود.

سبزعلی پور بیان کرد: سرمایه‌گذار خارجی به کشوری می‌شود که آن را مملکت دوم خود در نظر بگیرد و احساس کند آنجا خانه دوم او است و ایران نیز برای جذب سرمایه‌گذار خارجی نیازمند درنظرگرفتن چنین فاکتورهایی است.

دسترسی سریع
اقتصاد بدون مرز