اقتصاد بدون مرز پنجشنبه‌ها از ساعت 13:30 به مدت 55 دقیقه‌ها

رادیو گفت و گو

اقتصاد بدون مرز

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران: تحریم‌ها و معیوب بودن ساختار اقتصادی، کشور را برای سرمایه‌گذاری ناامن کرده است

احمد کیمیایی درباره دلایل فرار سرمایه از ایران و عدم ورود سرمایه‌گذار خارجی اظهار کرد: متأسفانه سرمایه‌گذاری در ایران امنیت لازم را ندارد و این موضوع به دلیل هم تحریم‌ها و هم معیوب بودن ساختار اقتصادی کشور است.

1400/08/22
|
11:33
|

برنامه «اقتصاد بدون مرز» رادیو گفت‌وگو با موضوع ظرفیت‌ها و موانع دولت سیزدهم در جذب سرمایه‌گذاری در خارج از کشور و با حضور دکتر احمد کیمیایی عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران به روی آنتن رفت.

احمد کیمیایی سرمایه‌گذاری خارجی را یکی از مؤلفه‌های مهم در اقتصاد دنیا دانست و اظهار کرد: سرمایه‌گذاری داخلی و بخش خصوصی کشور یک ظرفیت خاصی دارد و بیش از آن نیازمند استفاده از خارجی هستیم.

وی ضمن اشاره به چند کشور در منطقه که در جذب سرمایه‌گذار خارجی موفق بوده‌اند، بیان کرد: در این منطقه گرجستان نمونه بارزی در جذب سرمایه‌گذاری خارجی است زیرا رتبه خیلی خوبی را در این زمینه کسب کرده است. عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با تاکید بر این موضوع که برای جذب سرمایه‌گذار خارجی نیازمند اعطای امتیازات به سرمایه‌گذار هستیم، عنوان کرد: سرمایه‌گذار خارجی برای انجام فعالیت در کشور مقصد به مؤلفه‌های اقتصادی و امتیازاتی که ارائه می‌دهد نگاه می‌کند.

وی با اذعان به اینکه سرمایه‌گذار خارجی در مقطع کنونی ایده‌آل و رؤیایی است، گفت: این موضوع به دلیل تحریم‌های سنگینی است که علیه ایران اتخاذ شده است. همچنین ساختارهای ضعیف اقتصادی مانع جذب سرمایه‌گذار خارجی می‌شود. البته این کار غیرممکن نیست اما قطعاً سخت خواهد بود و زمان برخواهد بود.

کیمیایی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو از ضرورت توجه به سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور گفت و اظهار کرد: اگر ایرانیان خارجی از کشور بازگردند و اقدام به سرمایه‌گذاری کنند می‌توانیم از این نقطه کار سرمایه‌گذاری خارجی را آغاز کنیم. از این طریق می‌توانیم به دنیا نشان دهیم سرمایه‌گذار‌هایی که وارد کشور شده‌اند، نتایج مثبتی داشته‌اند و بنابراین سرمایه‌گذاران از دیگر کشورها نیز وارد ایران خواهند شد.

وی درعین‌حال تصریح کرد: راضی کردن ورود سرمایه‌گذار خارجی، نگه‌داشتن آن‌ها و راضی کردنشان برای بازگشت مجدد به ایران کار سختی است و همه قوا پای‌کار بیایند و نمی‌توان صرفاً با یک قانون‌گذاری در مجلس شورای اسلامی یا بخشنامه یک دولت به جذب سرمایه‌گذار خارجی موفق شد. عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران همچنین با تاکید بر این موضوع که اولویت، جلوگیری از خروج سرمایه از کشور است، گفت: متأسفانه شاهد هستیم ایران درحالی‌که در یک جنگ اقتصادی است، ارز زیادی توسط برخی افراد از کشور خارج می‌شود. در حقیقت به‌جای سرمایه‌گذاری در بخش تولید، شاهد یک نشتی 10 میلیارد دلاری هستیم و در حقیقت این مقدار پول از کشور سالانه خارج می‌شود.

وی درباره دلایل فرار سرمایه از ایران و عدم ورود سرمایه‌گذار خارجی تصریح کرد: متأسفانه سرمایه‌گذاری در ایران امنیت لازم را ندارد و این موضوع به دلیل هم تحریم‌ها و هم معیوب بودن ساختار اقتصادی کشور است؛ به طوری که هرکسی در ایران ساز خود را در این زمینه می‌زند.

دسترسی سریع
اقتصاد بدون مرز