امواج شبهه یكشنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها از ساعت 16:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

امواج شبهه

یك پژوهشگر رسانه مطرح كرد: بازنمایی نقش پدر و مادر توسط رسانه‌های بیگانه

شاکری در رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: از آنجایی که بازنمایی نقش پدر و مادر متناسب با ارزش‌های پیشین ایرانی نیست جامعه را دچار چالش‌های اساسی می‌کند.

1400/09/08
|
10:25
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر محمدعلی شاکری، پژوهشگر فضای مجازی و رسانه با حضور در برنامه « امواج شبهه » درباره رفتارشناسی رسانه‌های بیگانه پیرامون نفوذ در ارکان خانواده و بازتعریف جدیدی از نقش پدر، مادر و فرزندان در جامعه ایران گفتگو کرد.

شاکری در ابتدا عنوان کرد: در عصر حاضر ما به طور مداوم با بازنمایی رسانه‌های مختلف از اتفاق‌ها و حوادث گوناگون روبرو هستیم. درواقع در این دوره ما فرصت و امکان درک مستقیم واقعیت‌ها را نداریم و باید به برداشت رسانه‌ها توجه کنیم.

وی افزود: بخش بزرگی از آنچه به عنوان بازنمایی نقش والدین، خواهر و برادرها توسط رسانه‌ها رخ می‌دهد مربوط به هجمه بسیار زیاد و پرتکرار در قالب‌های مختلف است. از آنجا که این بازنمایی‌ها متناسب با ارزش‌های پیشین ایرانی نیست به مرور زمان در خانواده‌ها و فرهنگ ایرانی جای می‌گیرد و جامعه را دچار چالش‌های اساسی می‌کند.

* جهانی شدن عامل نفوذ فرهنگ غرب

این پژوهشگر فضای مجازی به پدیده جهانی شدن اشاره کرد و گفت: طی این فرآیند، مجموعه‌ای از فرهنگ‌ها و نقش‌های فرهنگی که از جهان غرب وارد شده است را پذیرفته‌ایم و نه تنها در خودمان هضم کرده‌ایم، حتی آن را به فرهنگ خود ترجیح داده‌ایم.

شاکری یادآور شد: بسیاری از فرهنگ‌ها از شرق به غرب منتقل شده است. به عنوان مثال در دهه‌های گذشته سالمندان در غرب به دلیل آن که سربار جامعه محسوب می‌شدند مورد احترام نبودند اما اکنون به دلیل فرآیند جهانی شدن مورد توجه غربی‌ها قرار گرفته‌اند.

وی افزود: تاثیرپذیری ما از فرهنگ غربی به مراتب بیشتر از آنها بوده است و دلیل آن ابزارهای رسانه‌ای متنوع و قدرتمندی بوده که غرب برای ما به کار گرفته است و ما را به وارد کننده بزرگ تولیدات آنها تبدیل کرده است؛ به طوری که جهان اسلام بزرگترین واردکننده محصولات فرهنگی به ویژه نوع سرگرمی از غرب بوده است.

* اختلال فرهنگ غربی در توازن اجتماعی

این پژوهشگر رسانه در پاسخ به پرسش مجری رادیو گفت‌وگو مبنی بر این که ترویج فرهنگ غربی در طولانی مدت چه آثاری بر جامعه ایرانی دارد، اظهار کرد: ما با مجموعه‌ای از منابع فرهنگی از داخل و خارج کشور احاطه شده‌ایم که پاسخ‌های آنها به سوال « چگونه زندگی کنیم؟ » با پاسخ‌هایی که پیش تر در فرهنگ خود دریافت کرده‌ایم در تعارض و تضاد مستقیم است.

شاکری گفت: ما پیوسته با بازنمایی رسانه‌ای این منابع مواجه هستیم و چنین فضایی موجب می‌شود که ما در پاسخگویی به نحوه نقش گیری در جامعه از خانواده تا محیط‌های بزرگ اجتماعی دچار چالش شویم و این موضوع به توازن اجتماعی آسیب می‌زند.

دسترسی سریع
امواج شبهه