گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: برای پیوند جامعه دانشگاهی و صنعت نیازمند اعتماد بین آنها هستیم

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اظهار داشت: پیوند جامعه دانشگاهی و صنعت در کشور خیلی مستحکم نیست و نهادینه نشده است. باید برای این پیوند مسئولین و جامعه دانشگاهی به یکدیگر اعتماد کنند.

1396/05/29
|
09:50
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع وضعیت کسب و کارهای دانش بنیان و با حضور سید مهدی حاجی میر عرب مشاور و مدرس مدیریت و مدیر یکی از شرکت های دانش بنیان و دکتر محمد قمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

سید مهدی حاجی میر عرب با نقد حرکات شتاب زده در حوزه تشکیل شرکت های دانش بنیان گفت: این حرکات سعود خوبی دارد اما در ادامه ممکن است با سقوط همراه باشد و تجربه این موضوع را در کشور داشته ایم.

این مشاور و مدرس مدیریت افزود: خداوند اشاره کرده است که در کار خیر سبقت بگیرید. اگر سبقت در اینجا به معنی سرعت و چابکی باشد کاملا صحیح است زیرا یکی از آفت های مدیریت در ایران عدم چابکی است.

مدیر یکی از شرکت های دانش بنیان درباره روش های کسب موفقیت در شرکت های دانش بنیان گفت: برای موفقیت در این بخش سه مهارت مورد نیاز است؛ نخست مهارت خلاقیت و ایده پردازی زیرا اساسا یک شرکت دانش بنیان زنده به ایده و خلاقیت پردازی است و اگر این را از او بگیریم مفهوم دانش بنیان را از او گرفته ایم.

وی اضافه کرد: دومین مهارت فن مذاکره، فروش و مدیریت بازار است. بسیاری از شرکت هایی که خلاقیت و نوآوری دارند در ورود به عرصه بازار ناموفق هستند چون فن بازار و مهارت در کسب و کار مهارت جدایی از ایده و خلاقیت است و اساسا آدم های این بخش با نوع نخست فرق دارند. سومین بخش، مهارت بنگاه داری، شرکت داری و مدیریت کسب و کار است؛ در این قسمت به فن ها و مهارت های دیگری نیاز داریم بخصوص وقتی سر و کار شرکت های دانش بنیان به دارایی و بیمه می خورد.

دکتر محمد قمی با اشاره به اینکه به دانشگاه توصیه شده است با جامعه صنعت و صنعت کاران در ارتباط باشند، اظهار داشت: این بدان معنا است که هم کاریابی و هم کارآفرینی توسط دانشجویان و فارغ التحصیلان انجام شود. در این حالت در واقع شرکت های دانش بنیان شکل می گیرند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه صنعت گران و بخش صنعت به طور کلی مشکلات و چالش هایی دارند، دانشگاهیان و فارغ التحصیلان با توانایی علمی که در اختیار دارند می توانند این مشکلات را حل کنند. بنابراین فلسفه تشکیل شرکت های دانش بنیان ایجاد رونق برای کسب و کار و اشتغال و همچنین تولید است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید مجدد بر لزوم ارتباط شرکت های دانش بنیان با بخش صنعت، عنوان داشت: این ارتباط باعث می شود هم نیازهای بخش صنعت را پاسخ می دهند و هم خودشان وارد فضای بازار و کسب و کار و در نهایت اشتغال می شوند.

وی تصریح کرد: پیوند جامعه دانشگاهی و صنعت در کشور خیلی مستحکم نیست و نهادینه نشده است. باید برای ایجاد این پیوند مسئولین روی این بخش تمرکز کنند و در واقع هم جامعه دانشگاهی و هم جامعه دانشگاهی به یکدیگر اعتماد کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی