گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

معاون اجرایی شركت های كشاورزی وزارت جهاد كشاورزی: سهم اشتغال در بخش کشاورزی در مناطق روستایی کشور حدود 50 درصد است

معاون اجرایی شرکت های کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: سهم اشتغال در بخش کشاورزی در مناطق روستایی کشور حدود 50 درصد است و حدود 94 درصد فعالیت هایی که در روستا انجام می شود به صورت خصوصی است .

1396/05/31
|
10:45
|

برنامه " گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع موانع و راهکارهای بازگشت اشتغال به روستا و با حضور دکتر عنایت بیابانی قائم مقام دبیر کل خانه کشاورز کشور و مهندس سید رحمت الله پریچهر معاون فنی و اجرایی شرکت شهرک های کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی به روی آنتن رفت.

دکتر عنایت بیابانی در آغاز با بیان اینکه مهاجرت عمومی از روستاها به دلایل مختلفی مربوط است، گفت: انگیزه های روستا نشینی را به دلیل عدم اقتصادی بودن تولیدات کشاورزی و همچنین نابرابری هایی که بین روستاییان و شهرنشیان از دست رفته می بینیم.

وی افزود: عوامل ذکر شده باعث شده شاهد مهاجرت های جمعی، فصلی و عمومی باشیم. در بسیاری از شهرها روستاییانی را می بینیم که دست به ایجاد کار و اشتغال زده اند اما این اشتغال پایدار نیست و کارایی لازم را ندارد. در واقع روستاییان به اجبار به مکان هایی می روند که در شان و منزلت یک روستا نشین نیست و اشتغالی هم که دست به آن زده اند مناسب شخصیت روستا نشین نیست.

قائم مقام خانه کشاورز ایران روستانشینان را منشا خیر و برکت و تولید برای کشور عنوان کرد و اظهار داشت: تولیدات کشاورزان در روستاها از نظر اقتصادی توجیه کننده و پاسخ گوی نیازهای روستاییان نیست.

وی به انتقال وسایل مکانیزاسیون کشاورزی به روستاها اشاره کرد و بیان داشت: وقتی این تجهیزات به روستاها برده می شود، باید برای اشتغال روستانشینان نیز جایگزین داشته باشیم وگرنه باعث توسعه بیکاری در روستا می شود. این موضوع باعث شده از یک جهت از فناوری بهره گیری کنیم اما از سوی دیگر باعث بیکار شدن روستاییان شده ایم. نباید فراموش کنیم صرف انتقال آب و برق کافی نیست و هنوز نابرابری های زیادی بین روستا و شهر وجود دارد.

در ادامه مهندس سید رحمت الله پریچهر با بیان اینکه بر اساس آمار، حدود هفت میلیون نفر در روستاها فعال اقتصادی هستند، گفت: سهم اشتغال در بخش کشاورزی در مناطقه روستایی کشور در حدود 50 درصد است و بقیه مربوط به خدمات و بخش صنعت است.

معاون اجرایی شرکت های کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: حدود 94 درصد فعالیت هایی که در روستا انجام می شود به صورت خصوصی است و حدود شش درصد در بخش عمومی صورت می گیرد.

وی به تشکیل نهادهایی مانند جهاد سازندگی و توجه ویژه به روستاها بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و بیان داشت: با این وجود، توسعه روستایی در نگاه مسئولین معادل کشاورزی دیده شد در حالی که باید آمایش سرزمینی صورت می گرفت. در واقع باید بررسی می کردیم که در کجا مزیت نسبی اقتصادی وجود دارد تا آن بخش را فعال کنیم. این موضوع باعث مهاجرت بخشی از روستاییان می شود.

پریچهر به دیگر دلایل مهاجرت روستاییان اشاره کرد و افزود: تغییرات اقلیمی و آب و هوایی و چالش جدی به نام آب باعث کاهش سطح زیر کشت روستاها شده است. از طرف دیگر مسائل زیست محیطی مانند ریزگردها نیز دست به دست هم داده است و باعث مهاجرت شده است. در ابتدای انقلاب حدود 70 درصد مردم روستا نشین بودند اما در حال حاضر 30 درصد مردم روستا نشین شده اند.

وی اضافه کرد: البته بر اساس قانون تقسیمات کشوری برخی از مناطق روستایی به دلیل افزایش جمعیت به شهر تبدیل شده اند در حالی که در گذشته به عنوان روستا شناخته می شدند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی