گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

یكی از اعضای اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: تثبیت نرخ ارز سبب رشد صادرات می شود

یکی از اعضای اتاق بازرگانی ایران تثبیت نرخ ارز را سبب رشد صادرات برشمرد و گفت: ما صادرکنندگان وقتی نرخ می دهیم دیگر نمی توانیم نرخ خود را تغییر دهیم چون مغایر با توافق اولیه است و برای همیشه بازار را از دست می دهیم.

1396/06/01
|
09:56
|

برنامه "گفت وگوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع فراز و نشیب صادرات غیرنفتی در ایران و با حضور دکتر سید احمد حسینی فر عضو اتاق بازرگانی ایران و امین مالکی عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی به روی آنتن رفت.

امین مالکی با بیان اینکه اگر صادرات نفت را محسوب کنیم تراز تجاری ایران از ابتدا مثبت بوده است، گفت: در سال 95، 98میلیارد دلار صادرات و 44میلیارد دلار واردات داشته ایم یعنی تراز تجاری 54 میلیاردی.

وی منظور از مثبت بودن تراز در برنامه ها را تراز غیرنفتی دانست و ابراز داشت: باید نفت و میعانات نفتی را از تراز تجاری جدا کنیم اما متاسفانه به دلایل مختلف میعانات که دارای حجم قابل توجهی در صادرات است وارد تعریف صادرات غیر نفتی شده است.

عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی در خصوص روند تراز تجاری قبل و بعد از سال 95 اظهار داشت: تراز تجاری غیرنفتی از ابتدای اقتصاد ایران همواره منفی بوده جز یک فصل و ان هم در زمستان سال 94 بودکه 600 میلیون دلار مثبت شد ولی در انتهای سال گذشته نزدیک هفت میلیارد دلار تراز تجاری منفی داشته ایم.
وی در خصوص لزوم نظارت مجلس بر واردات خودرو تصریح کرد: در ماده 66 قانون امور گمرکی مصوب سال 90 بندی اضافه شده و هرگونه موانع غیر تعرفه ای و غیر فنی برای واردات ممنوع است. در حالیکه در آذر ماه سال گذشته با دستورالعملی که وزارت صمت داد به جز نمایندگی های خودرو هیچ کسی امکان واردات خودرو را نداشت و از دهم اردیبهشت امسال به طور کلی واردات خودرو متوقف شده است و این خلاف است. تجاری که قبل از ممنوعیت اردیبهشت ماه ثبت سفارش کردند الان برگه ثبت سفارش خود را در بازار سیاه بین 10 تا 15 میلیون می فروشند لذا نباید مجلس نظارتی داشته باشد؟

در ادامه دکتر سید احمد حسینی فر به عواملی که سبب منفی شدن تراز تجاری شده است اشاره کرد و گفت: به دلیل پیچیدگی فضای کسب، غیر واقعی بودن نرخ ارز، کاهش نرخ تمام شده برای صادرات کالا و همچنین بیش از دو برابر بودن نرخ سود تسهیلات در بانک ها باعث شده تا میزان صادرات به شدت کاهش و امکان رقابت را به شدت گرفته است در نتیجه تعداد زیادی از واحدهای تولیدی تعطیل شده و چه تولیدکننده و چه بازرگان به واردات کالا رو آورده اند.

وی وعده های عملی نشده دولت به تولیدکنندگان و صادر کنندگان را عامل دیگر کاهش صادرات دانست و افزود: بنا بود تا دولت بسته حمایتی داشته باشد و 120 میلیارد تومان به واحدهای تولیدی و به صادرکنندگان کمک کند و این اتفاق هم نیافتاد.

عضو اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: هرگاه به تولید کمک کردیم می توانیم انتظار صادرات خوبی را داشته باشیم چون تولید و صادرات لزوم و ملزوم همدیگر هستند.

وی با اظهار به اینکه نرخ تسهیلات بانک ها مشکل تولیدکنندگان و صادر کنندگان است، بیان داشت: میزان واردات افزایش پیدا نکرده چون جمعیت ایران هم افزایش پیدا کرده و بازار بر اساس عرضه و تقاضا است و نمی توانیم مردم را منزوی کنیم که فقط از تولید داخلی استفاده کنیم. داد و ستد حتما باید با کشورهای دیگر انجام شود. صادرات ما فقط کالای خام است.

حسینی فر در خواست کرد: از نمایندگان خواهشمندیم وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت کما فی السابق از هم دیگر جدا شوند چون برای تجارت متولی نداریم.

وی تثبیت نرخ ارز را سبب رشد صادرات برشمرد و گفت: ما صادرکنندگان وقتی بازایابی می کنیم، مکاتبه می کنیم و نرخ می دهیم دیگر نمی توانیم نرخ خود را تغییر دهیم اگر نرخ خود را تغییر دهیم مغایر با توافق اولیه است و آن توافق کن لم یکن تلقی می شود و برای همیشه بازار را از دست می دهیم برای همین هم می گویند ایرانی ها خوش خلق نیستند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی