گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و كشاورزی: با وجود مشکلات در کشاورزی ارز آوری خوبی برای کشور داشته است

اسکندر زند گفت: در چند سال گذشته تراز تجاری کشور از منهای 8.1 میلیارد دلار به سه میلیارد دلار رسیده و توانسته ارز آوری خوبی برای کشور داشته باشد. بنابراین با وجود مشکلاتی که وجود دارد، توانسته ایم در این زمینه رشد زیادی داشته باشیم.

1396/06/02
|
11:05
|

برنامه "گفت‌وگوی اقتصادی" رادیو گفت وگو با موضوع الزامات دانش بنیان شدن کشاورزی ایران و با حضور اسکندر زند معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و کشاورزی به روی آنتن رفت.

اسکندر زند در آغاز با بیان اینکه یکی از مقوله های حیاتی برای کشور امنیت است، گفت: یکی از زیر مجموعه های امنیت، امنیت غذایی است و کشاورزی نیز ستون اصلی امنیت غذایی است. علاوه بر این، محصولات فرعی کشاورزی، اشتغال و نقش آن در توسعه کشور است. بنابراین در تمام ابعاد کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی در خصوص وضعیت کشاورزی در ایران و امنیت عذایی توضیح داد و اظهار داشت: در حال حاضر در سال 95 حدود 118 میلیون تن محصولات غذایی در داخل کشور تولید کردیم که 80 درصد نیاز کشور را تامین کرده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: البته ظرفیت کشور در حوزه کشاورزی بسیار بالاتر است و می توانیم به طور کامل و صد در صد نیاز کشور را تامین کنیم. در سال های اخیر رشد کشاورزی به طور متوسط بین 4 الی 5 درصد است و به همین دلیل جایگاه مناسبی در رشد اقتصاد کشور دارد.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و کشاورزی به تراز تجاری کشاورزی در ایران اشاره کرد و افزود: در چند سال گذشته تراز تجاری کشور از منهای 8.1 میلیارد دلار به سه میلیارد دلار رسیده و توانسته است ارز آوری خوبی برای کشور داشته باشد. بنابراین با وجود مشکلاتی که در کشاورزی وجود دارد، توانسته ایم در این زمینه رشد زیادی داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در سال 92 واردات کشور در حوزه غذا 13.4 میلیارد دلار و صادرات 5.3 میلیارد بود اما در سال 95 واردات کشور 8.7 میلیارد دلار و صادرات نیز 5.6 میلیارد دلار شده است. در سال 92 میزان تولید 97 میلیون تن داشتیم و سال 95 حدود 118 میلیون تن محصولات کشاورزی تولید کردیم.

زند با اشاره به رشد اقتصادی کشاورزی، عنوان داشت: در بعضی از سال ها رشد کشاورزی باعث شد رشد اقتصادی کشور مثبت شود. این رشد اقتصادی مرهون عوامل محیطی یعنی آب، خاک، اقلیم و ذخایر و عوامل انسانی است.

وی درباره عوامل انسانی توضیح داد و اظهار کرد: سرمایه، بازار، فناوری، نیروی انسانی چهار عامل انسانی هستند. در تمام زمینه ها سعی شد، در حد توان کشور کار شود. به عنوان مثال در زمینه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی، سرمایه بانک کشاورزی 18 هزار میلیارد دلار بود اما در سال 95 به 60 هزار میلیارد دلار رسیده است. این مسئله باعث می شود کشاورزها تسهیلات بیشتری بگیرند. همین اتفاق در حوزه صندوق های حمایت از بخش نیز افتاده است.

وی ادامه داد: در کنار ورود سرمایه به بخش کشاورزی، دولت، خریدهای تضمینی نیز انجام می دهد. کشاورزان گندم کار در سال 92 حدود پنج هزار میلیارد تومان پول دریافت کردند اما در سال 95 دو الی سه برابر این مقدار را دریافت کرده اند.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و کشاورزی به اهمیت نیروهای ماهر در حوزه کشاورزی اشاره کرد و عنوان داشت: باید به کشاورزی کمک کنیم و با آموزش او را توانمند سازیم تا دانش کشاورزی را دریافت کند که با این کار، می تواند بهره وری بیشتری داشته باشد.

وی درباره بذر و تاثیر آن در رشد کشاورزی نیز بیان داشت: یکی از مشکلات کشاورزان نهاده ها و بذر است که در پنج سال گذشته بذری که در اختیار کشاورزان قرار داده ایم، 72 درصد رشد داشته است. بذر فناوری فشرده است. بذر خوب تا 25 درصد افزایش تولید می آورد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی به کودهای کشاورزی اشاره داشت و عنوان کرد: در حال حاضر در کشور بیش از هفت هزار و 500 نمونه کود آزمایش کردیم و آنها را استانداردسازی کردیم و برچسب زدیم و حدود هزار و 300 کود تقلبی در این میان شناسایی کردیم که اگر به دست کشاورزی می رسید دچار ضرر می شد.

وی درباره علل افزایش تولید گفت: افزایش قیمت، فناوری و مدیریت سه عاملی هستند که باعث افزایش تولید در سال های اخیر شده اند. دولت هم به کشاورزان در خرید تضمینی کمک کرد و هم در زمینه فناوری و تکنولوژی آنچه در توان بود، اقداماتی انجام داد. همه این عوامل به عامل مهم دیگری به نام مدیریت بستگی دارد.

زند درباره شرایط ایران و وضعیت جغرافیایی توضیح داد و ابراز داشت: ایران و زمین های کشاورزی در آن وابسته به بارندگی هستند که در سال های متوسط، روند تولید مشخصی داریم. افزایش یا کاهش میزان تولید به این سه عامل بستگی دارد. متوسط تولید گندم در شرایط متوسط حدود 9 میلیون تن است که اگر کمتر باشیم در سه عامل ذکر شده ضعیف عمل کرده ایم و اگر بیشتر هستیم نیز در آن سه بخش به درستی اقدام کرده ایم.

وی درباره مسائل مدیریتی نیز اظهار داشت: یکی از موارد مدیریتی به موقع تامین کردن نهاده های کشاورزی است زیرا اگر کود به موقع تامین نکنیم، نقش نوش داروی بعد از مرگ سهراب را خواهد داشت. همچنین نو کردن تراکتورها و کمباین ها یکی از مواردی است که به مدیریت مربوط می شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره وضعیت جوی گفت: متوسط بارندگی در سال آبی جدید حدود 8 درصد کمتر از سال های متوسط است و البته نسبت به سال گذشته بیشتر است. روند رشد چهار سال گذشته نشان می دهد رشد اقتصادی کشاورزی همیشه بین چهار الی پنج درصد است و پیش بینی می شود همین وضعیت نیز امسال وجود داشته باشد.

وی افزود: حجم تولیدی نسبت به حجم سرمایه گذاری که در کشاورزی می کنیم، به نظر می رسد موفقیت های خوبی داریم اما نسبت به ظرفیت های که وجود دارد، قطعا هنوز راه زیادی در پیش داریم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی