گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

معاون وزیر جهاد كشاورزی خبر داد: اجرای 42 برنامه در وزارت کشاورزی برای تحقق اقتصاد مقاومتی

دکتر اسکندر زند گفت: وزارت کشاورزی علاوه بر برنامه هایی که در برنامه توسعه دارد، برای اقتصاد مقاومتی 42 برنامه جدا تعریف کرده و تلاش کرده اقتصاد مقاومتی در کشور اجرا شود.

1396/06/06
|
09:22
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی وضعیت کشاورزی و با حضور دکتر اسکندر زند معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به روی آنتن رفت.
دکتر اسکندر زند در آغاز با بیان اینکه اصلی ترین موضوع در دنیا، توسعه پایدار است، گفت: از 17 هدف توسعه پایدار، 10 هدف آن به غذا، کشاورزی، آب و محیط زیست مربوط است. اگر این اهداف را خلاصه کنیم، چهار هدف آن مشمول بخش کشاورزی است.

وی خاطرنشان کرد: در گذشته انتظاری که از کشاورزی داشتیم، دو چیز بود؛ کاهش فقر از نظر غذایی و دوم افزایش تولید غذا. امروزه نگاه نویی به بخش کشاورزی می شود که دو انتظار و هدف جدید نیز در این بخش دنبال می کند. افزایش کیفیت تولید و افزایش پایداری اکوسیستم دو هدفی است که در کشاورزی جدید مورد انتظار است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه وظایف کشاورزی سنگین تر شده است، عنوان داشت: این سنگینی وظایف به دلیل انتظاری است که در خصوص کیفیت غذا و پایداری اکوسیستم وجود دارد.
یک جنبه دیگر را نیز باید در کشاورزی نو به آن نگاه کرد؛ کشاورزی تحت شرایط تغییر اقلیم قرار گرفته است. پیش بینی می شود تا سال 2025 ده درصد از منابع آب کاهش پیدا کند. همچنین بر اساس پیش بینی ها، ده درصد نیز از میزان بارندگی کاسته می شود و یک درجه نیز به گرمای هوا اضافه می شود و غلظت CO2 نیز افزایش پیدا کند. بنابراین در کشاورزی نو، وظایف و تنگناها بیشتر شده است.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به "براون" محقق و نویسنده حوزه محیط زیست و کشاورزی، اظهار داشت: بر اساس نظر براون رسالت کشاورزی امروز به قدری سنگین شده است که برای پرداختن به آن نیاز به یک بسیج عمومی داریم زیرا کشاورزی در تمام ارکان با تمام جوانب کار حضور دارد و از این رو از کشاورزی به عنوان یک میان رشته یاد می شود. اگر بقیه قسمت ها و دستگاه ها نتوانند به خوبی کار کنند، کشاورزی کار سختی برای پاسخگویی به نیازهای حوزه امنیت غذایی خواهد داشت.
وی ادامه داد: براون در کتاب "نجات کره زمین" اعلام می کند دولت ها امروز به این نتیجه رسیدند در بخش کشاورزی باید یک بسیج عمومی انجام دهند تا مشکلات حوزه امنیت غذایی را برطرف کنند.
وی با اشاره به حدیثی از حضرت علی گفت: امام علی می فرمایند عدل یعنی هر چیزی سر جای خودش باشد؛ این یعنی همان توسعه پایدار زیرا برای این توسعه باید همه چیز سر جای خودش باشد. در واقع اگر به کشاورزی به اندازه خودش وزن دهیم، شاهد توسعه پایدار خواهیم بود.
دکتر زند درباره عملکرد وزارت جهاد کشاورزی گفت: این وزارت خانه در چند سال گذشته، اولویت خود را به اقتصاد مقاومتی اختصاص داه است. در سال گذشته 16 طرح اقتصاد مقاومتی داشتیم و امسال طرح ها افزایش پیدا کرده است و در حال حاضر 42 طرح اقتصاد مقاومتی داریم.
وی ادامه داد: وزارت کشاورزی علاوه بر برنامه های معمولی که در برنامه های توسعه دارد، برای اقتصاد مقاومتی 42 برنامه جدا تعریف کرده است. یکی از برنامه های اقتصاد مقاومتی پروژه افزایش خود اتکایی محصولات راهبردی اساسی مانند گندم است. طرح دیگر پروژه افزایش ضریب خود اتکایی دانه های روغنی است که در کنار طرح های دیگر، تلاش شده است، اقتصاد مقاومتی در کشور اجرا شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به برنامه اجرایی توسعه و نفوذ فناوری در بخش کشاورزی اظهار داشت: این برنامه با محوریت ارتقاء بهره وری تولید با نقش ویژه شرکت های دانش بنیان است.
بیش از هشت هزار نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی بر اساس مجوز مجلس، سه سالی است که در وزارت خانه جذب شده اند. این افراد در شرکت های خدمات فنی مشاوره ای تجربه داشتند. از این افراد تعهد ده ساله گرفته شده است که در سرپنجه تولید در مراکز خدماتی حضور داشته باشند. این افراد در هزار و 200 مرکز خدمات مستقر شده اند و در واقع کشور توسط این افراد به ده هزار پهنه تقسیم شده است.


وی ادامه داد: در هر پهنه تولیدی در کشور یک نفر از این افراد مسئول است. نخستین کار این افراد آن است که در پهنه خودشان، کشاورزان را شناسایی کنند. قبل از اجرای برنامه اقتصاد مقاومتی به ازای سه هزار کشاورز یک مروج داشتیم اما در حال حاضر به ازای هر 600 کشاورز، یک مروج داریم. این افراد باید کل اطلاعات آن پهنه را کسب کنند و در سامانه ثبت کنند. برای اینکه این افراد اطلاعات به روزی هم داشته باشند، در سامانه مخصوصی به نام تالار ترویج، اطلاعات مخصوص به ترویج را در اختیار آنها قرار داده ایم.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به چالش ها و مشکلات کشاورزی اشاره کرد و بیان داشت: یکی از مشکلات اصلی کشاورزی کمبود آب است که با توجه به تغییر اقلیم و خشکسالی های سال های اخیر، برای همه قابل لمس شده است. 20 الی 30 سال قبل، در کشاورزی دغدغه آب نداشتیم. یکی دیگر از مشکلات خاک است زیرا در سال های گذشته بهره برداری های زیادی از خاک داشتیم و خاک دچار فقر شده است. در حال حاضر برای حل این مشکل، برنامه توسعه و اصلاح خاک را در دست اجرا داریم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی