گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو كمیسیون اقتصادی مجلس گفت: باید با اقتصاد نفتی و بانکی خداحافظی کرد


عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در برنامه ششم توسعه توجه ویژه ای به صنایع دستی شده است و باید به منظور توسعه اقتصادی کشور، شرایط را برای ارتقای کیفی این صنعت فراهم کرد.

1396/07/11
|
11:12
|

معصومه آقاپور عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در "گفت وگوی اقتصادی" رادیو گفت وگو با موضوع ثروت آفرینی صنایع دستی و ظرفیت های موجود آن عنوان کرد: در برنامه ششم توسعه توجه ویژه ای به صنایع دستی شده است و باید با اقتصاد نفتی و بانکی خداحافظی کرد چرا که در شرایط کنونی کشورهای توسعه یافته دنیا به سمت ارتقای سطح تکنولوژی، حوزه تبلیغات و برندسازی حرکت می کنند.

وی ادامه داد: ما در کشوری زندگی می کنیم که به راحتی می تواند به برند جهانی در حوزه صنایع دستی تبدیل شود و تنها راه نجات کشور ما توسعه صنایع دستی و گردشگری است به همین منظور انتظار می رود تا شرایط برای تحقق این امر، مهیا شود.

آقاپور با بیان اینکه دو راه حل برای ارتقای وضع صنایع دستی موجود است، افزود: مرحله اول کوتاه مدت بوده یعنی با آسیب شناسی این صنعت می توان موانع تولید آن را شناسایی و آن را مرتفع ساخت سپس با حضور در نمایشگاه های خارجی و حمایت های وزارت صنعت، معدن و تجارت به عرصه جهانی ورود کنیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: وظیفه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این مرحله تعریف شده چرا که ٦٠ درصد شاغلین این بخش بانوان هستند و برای ما تحت عنوان جامعه هدف، مورد توجه هستند.

وی با إشاره به راه حل دوم تصریح کرد: واقعیت امر این است که فرهنگ سنتی را در رابطه با تجهیز کارگاه ها و سلامت این بخش حفظ کنیم اما با توجه به نیازهای روز، آن ها را تغییر دهیم.

آقاپور اذعان داشت: مطابق با برنامه ششم توسعه کلیه وزارتخانه ها را ملزم کردیم که هنگام توزیع هدایا و در تبلیغات خود از صنایع دستی استفاده کنند علاوه بر این موضوع، هماهنگی های سازمان تامین اجتماعی نیز به مرحله ظهور خواهد رسید.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت مبالغی را با بهره های ٥ الی ٧ درصد در اختیار فعالان این حوزه قرار خواهد داد و مطابق با آیین نامه های داخلی برنامه ششم توسعه و بودجه ٩٦، قرار بر این است تا تخفیف های ویژه ای در رابطه با بازارچه های محلی و حمایت از صنایع دستی برای فعالان این بخش در نظر گرفته شود.

وی در پایان بیان کرد: بازارچه های محلی با تخفیف های ویژه و حتی به صورت رایگان در اختیار بانوان قرار می گیرد و امیدواریم همواره شاهد توسعه این صنعت پربازده کشور باشیم.


دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی