گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عزیزاللهی در مصاحبه با رادیو گفت و گو مطرح كرد: روند رو به توسعه در حوزه صادرات محصولات کشاورزی

عضو اتحادیه نظارت و هماهنگی تعاونی های کشاورزی و روستایی گفت: شرایط ما در بخش کشاورزی در مسیر خوبی است و امیدواریم در آینده نزدیک نه تنها حجم واردات محصولات کشاورزی کاهش پیدا کند بلکه در حوزه صادرات هم روند روبه توسعه را ادامه بدهیم .

1396/08/14
|
17:45
|

علیرضا عزیزاللهی عضو اتحادیه نظارت و هماهنگی تعاونی های کشاورزی و روستایی و مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران کشور در خصوص واردات محصولات کشاورزی در گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو اظهار کرد:بخش کشاورزی از اهمیت بالایی در اقتصاد کشور برخوردار است و رقمی در حدود 3.6 میلیون شغل دراین بخش وجود دارد که باید تلاش کنیم این بخش از مسیر توسعه جدا نشود.

وی تصریح کرد:ما 156 میلیون هکتار اراضی در کشور داریم که از این میزان 51 میلیون هکتار مستعد کشاورزی است اما در حال حاضردر 18 میلیون هکتار کشاورزی می کنیم که این امر ناشی از کمبود منابع آبی است.

عزیزاللهی با بیان اینکه رشد بخش کشاورزی با کمبود منابع آبی امکان پذیر نیست،گفت:تمام تلاش هایی که برای افزایش تولیدات بخش کشاورزی به کار برده می شود در بهبود کیفیت تولید در واحد سطح است .

وی افزود:یکی از تاثیرگذاترین حمایت هایی که در بخش کشاورزی شکل گرفته مربوط به قانون تمرکز می شود،این قانون این اختیار را به مسئولان می دهد که بین واردات و تولیدات داخلی انتخاب درست را برای تنظیم بازار انجام دهد .

عضو اتحادیه نظارت و هماهنگی تعاونی های کشاورزی و روستایی گفت:با این قانون ما از یک کشور واردکننده محصولات کشاورزی صرف، تبدیل به یک کشور تامین کننده و صادر کننده می شویم.
وی تصریح کرد:طی سال های 92 و 93 تراز تجاری بخش کشاورزی ما 8.1درصد منفی بود،که با اجرای این قانون تراز منفی کاهش پیدا کرد و مثبت شد.

عزیزاللهی تاکید کرد:نباید با اقداماتی که برای واردات انجام می شود تولیدکننده داخلی را به خطر بیندازیم و تنها بعضی از محصولاتی که در داخل تولید نمی شود باید وارد شود .

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران کشور بیان کرد:در زمینه گندم خودکفا شده و نیازی به واردات نداریم و همچنین در بخش دام و شیلات حجم واردات به صورت چشمگیری کاهش یافته و میزان کمی که واردات داریم صرفا در جهت تنظیم بازار است.

وی با بیان اینکه گرایش به واردات در کشور ما زیاد است،گفت: در حال حاضر بستر در کشور برای خودکفا شدن در عرصه کشاورزی وجود دارد که حمایت دولت و مجلس را می طلبد.

عزیزاللهی افزود:بر اساس آخرین آمار واردات در سال 94،میزان صادرات بخش کشاورزی 5هزارو 447 میلیون دلار و میزان واردات 8 هزار و 885 میلیون دلار بوده است ،در واقع ما 4 میلیون و756 هزار تن محصولات کشاورزی صادرکردیم و 18 هزارو641 تن هم واردات در این بخش داشته ایم.

وی در پاسخ به این سوال که دلیل عملکرد پایین در هکتار در جاهایی که کمبود منابع آبی وجود نداشته چه بوده است،گفت:اینکه ما از ظرفیت های کشت در بعضی از مناطق مستعد استفاده کنیم امری مطلوب است،اما ما در سال 94،3 میلیون 316هزار تن گندم،744 هزار تن برنج،6 میلیون 164 هزار تن ذرت دانه ای، یک میلیون و 612 هزار تن کنجاله سویا، یک میلیون و 121 هزار تن روغن،500 هزار تن قند و شکر ،100 هزار تن گوشت قرمز و حدود 41 هزار تن کره وارد کردیم.

عضو اتحادیه نظارت و هماهنگی تعاونی های کشاورزی و روستایی افزود:برای افزایش زمین های زارعی محدودیت داریم، اما از ظرفیت های موجود می توانیم بهره برداری بهینه را انجام دهیم. در حال حاضر ظرفیت های بخش کشاورزی برای تولید تمام محصولات وجود ندارد و واردات باید صورت بپذیرد.

وی گفت:31 محصول تولیدی ما در بخش کشاورزی در رتبه رنکینگ جهانی اول تا هفتم است و یک کشور مهم در تولید محصولات کشاورزی در جهان محسوب می شویم و بزرگترین تولیدکننده زعفران و پسته در جهان هستیم و همچنین سالانه یک میلیون تن شیر به کشورهای دیگر صادر می کنیم.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران کشور با اشاره به اینکه در چند سال گذشته وزیر بهداشت بحث پالم را مطرح کردند که این موضوع آسیب فراوانی به دامداران و کارخانجات لبنی زد و اکنون هم این بحث در حوزه گندم مطرح شده است،تصریح کرد:شاید در بحث کیفیت نانوایی ها مسائلی مطرح باشد اما این موضوع نباید به سمت کیفیت گندم سوق داده شود.

عزیزاللهی گفت:در حال حاضر شرایط ما در بخش کشاورزی در مسیر خوبی قرار گرفته و با حمایت دولت و مدیریت وزارت جهاد کشاورزی بسیاری از مسائل قابل پیگیری و رفع است.امیدواریم در آینده نزدیک نه تنها حجم واردات محصولات کشاورزی کاهش پیدا کند بلکه در حوزه صادرات هم روند روبه توسعه را ادامه بدهیم .

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی