گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

دانشمند مطرح كرد انجام مبادلات با پول ملی یکی از راهکارهای کاهش نقش دلار

دبیرکل خانه اقتصاد ایران با بیان اینکه در بازار بین المللی قیمت نفت وطلا با دلار محاسبه می شود، گفت: دلار را نمی توان از مبادلات حذف کرد،ولی باید سعی کنیم با کشورهایی که روابط بیشتری داریم مبادلات با پول ملی صورت بگیرد.

1396/08/16
|
14:45
|

دکتر مسعود دانشمند دبیرکل خانه اقتصاد ایران، در خصوص معاملات غیردلاری در اقتصاد ایران در "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو اظهار کرد: بطور قطع مشکلات اقتصادی ایران تنها با جایگزینی دلار حل نمی شود،اما در مسیر دیگری قرار می گیرد.

وی گفت:با نوسان نرخ دلار در بازار قیمت کالاها و خدمات تغییر می کند و این تغییرات به سمت افزیش تورم می رود و همین امر موجب تسلیم تولید داخلی در برابر واردات می شود و بازار ما مملو از کالاهای وارداتی می شود که با از دست دادن تولید، اشتغال کاهش می یابد و در نهایت نرخ رشد اقتصاد در روند نزولی قرار می گیرد.

دانشمند با بیان اینکه در حال حاضر بخش پیمان های دو جانبه که در دنیا بسیار مورد توجه قرار گرفته است، تصریح کرد:قبل از انقلاب تمام روابط و مبادلات اقتصادی ما با کشور چین به ریال بود.

دبیرکل خانه اقتصاد ایران افزود:زمانی که حجم بدهی دولت آمریکا به نظام بانکی این کشور بالا رفت ،شروع به چاپ دلار بی پشتوانه کرد که دود این امر به چشم کشورهای جهان سوم رفت .

وی تاکید کرد:با این اتفاقات ما باید در مرحله ای خودمان را از این مسئله نجات می دادیم که یکی از راه های نجات برقراری ثبات در بازار کشورمان بود بدین معنا که تولید و صادراتمان را از نوسانات ارزی بیرونی مستقل کنیم.

دانشمند بیان کرد:در بازار و بورس بین المللی قیمت نفت،طلا،نقره فلزات از جمله مس،نیکل و غیره و همچنین قیمت شکر،روغن و گندم به دلار محاسبه می شود ،بنابراین دلار را نمی توان از مبادلات حذف کرد،ولی باید سعی کنیم با کشورهایی که روابط بیشتری داریم مبادلات با پول ملی صورت بگیرد و تسویه در پایان سال را بر مبنای دلار انجام بدهیم.

وی تاکید کرد:ما باید در بازارهای جهانی به گونه ای حضور داشته باشیم که بتوانیم تداوم این حضور را بر اساس منافع مشترک تعریف کنیم اگر غیر از این باشد وحتی بخواهیم با دلارهم مبادله کنیم مجبور به خروج از بازار هستیم.

دبیرکل خانه اقتصاد ایران با اشاره به اینکه اقتصاد ما بسیار کوچک است و تاثیرگذاری کمی بر اقتصاد جهانی دارد، افزود:پیمان های دوجانبه یا چندجانبه ما به معنای حذف دلار نیست.

دانشمند بیان کرد:تمام اقدامات اقتصادی ما با دلار سنجیده می شود لذا زمانی که نرخ دلار تغییر می کند صادرات ما با مشکل مواجه می شود که برای حل این مشکل باید به پیمان های دوجانبه یا چندجانبه روی بیاوریم که بتوان از این طریق مشکل وارد کنندگان و صادرکنندگان را حل کنیم.

وی در پایاین اذعان کرد: اگر بخواهیم تاثیر نوسان نرخ دلار را بر بازار تولید و صادرات به حداقل ممکن برسانیم باید قیمت کالاها را تثبیت کنیم و این امر به این معنا نیست که قیمت دلار را ثابت کنیم بلکه باید به سراغ پیمان های پولی برویم .

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی