گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

دیباوند مطرح كرد: غفلت نظام تصمیم گیری ما نسبت به تهاجم اقتصادی

عضو هیئت علمی مرکز اقتصاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) گفت: نظام تصمیم گیری ما نسبت به تهاجم اقتصادی بسیار سهل انگارانه است و درزمینه آینده پژوهی اقتصاد نیز برنامه ریزی نداریم .

1396/09/19
|
12:45
|

دکتر هادی دیباوند عضو هیئت علمی مرکز اقتصاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) در گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص تبیین ایجاد تهاجم اقتصادی علیه ملت ایران اظهار کرد:ما یک اصطلاح با عنوان "جنگ اقتصادی" و یکی دیگر "هجوم اقتصادی" داریم که تفاوت هایی بین این دو تعریف وجود دارد.

وی در ادامه این بحث افزود: هجوم اقتصادی تلاش یک کشور برای تصرف بازار یک کشور یا منطقه ای دیگر است به تعبیری تلاش می شود در کنار تجارت یا سرمایه گذاری منافع اقتصادی خودش را از بازاری که مورد هدف قرار داده است بیشتر بکند که مثال رایج مربوط به کشور چین می شود که در همه جای دنیا حضور دارد و باحداقل هزینه ها در مناقصه ها شرکت می کنند و مزیت های تجاری خوبی دارند که می توانند بازارها را تسخیر کنند.

دیباوند تصریح کرد: در جنگ اقتصادی هدف کشوری که یک کشور دیگر را مورد هجوم قرار می دهد این است که در فرآیند بلند مدت آن را از مسیر رشد و پیشرفت منحرف کند و یا اینکه در کوتاه مدت سیاست های آن را در راستای منافع خودش تعدیل بکند که در اینجا روش های اقتصادی به عنوان ابزاری در دست دشمن است.

عضو هیئت علمی مرکز اقتصاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) بیان کرد: منشاء این دشمنی ها تفاوت هایی ایدئولوژیکی است که داریم در حال حاضر کشور ما و کره شمالی در معرض جنگ اقتصادی قرار دارد و همچنین رفتار کشور عربستان با قطر نیز مصداق جنگ اقتصادی است.

وی افزود:روش های جنگ اقتصادی به دو دسته روش های آشکار و پنهان تقسیم می شود .در روش آشکارتحریم ها را داریم که در کشور ما تحریم های تجاری امکان معامله نفت را برای ما محدود کرده اند یا هر نوع تحریم در ممانعت به دسترسی خدمات سازمان های بین الملی وعدم دسترسی به دانش وفناوری از روش های تحریم آشکار است.

دیباوند ادامه داد: در تحریم های پنهان که شناسایی آن نیزکمی دشوار است خراب کاری ها از اولین مصداق این نوع تحریم به شمار می رود که بیشتر در حوزه آی تی و سایبری است. یکی از این روش ها تفسیر به دلخواه از قوانین بین المللی است به عنوان مثال اف ای تی اف ساز و کاری برای جلوگیری از پولشویی است و کشوری مانند آمریکا چون وجود بعضی سازمان ها و کشورها در راستای منافعش نیست از آنها به عنوان تروریست یاد می کند که این امر یکی از تفاسیر دلخواه از قوانین بین المللی است .


عضو هیئت علمی مرکز اقتصاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) بیان کرد: اقتصاد ابزاری برای تحقق اهداف دیگر است در تهاجم اقتصادی اگر مکمل ها در کنار آن نباشند اهداف معین شده تحقق نمی یابد که این تهاجم (مکمل ها) در حوزه فرهنگی، سیاسی و رسانه ای است .

دیباوند در پایان با بیان اینکه یکی از مشکلات عمده کشور ما این است که بحران ها خیلی دیر به رسمیت شناخته می شوند اظهار کرد: نظام تصمیم گیری ما نسبت به تهاجم اقتصادی بسیار سهل انگار است و درزمینه آینده پژوهی اقتصاد نیر برنامه ریزی نداریم و به صورت جدی به این حوزه ورود پیدا نکرده ایم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی