صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

مدیرکل مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به حجم واردات کشور پیمان های پولی دو جانبه امکان پذیر نیست و باید همچنان مبادلات ما از طریق دلار صورت بگیرد.

علی میرصالحی، مدیرکل مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص پیمان های پولی دوجانبه و حذف مبادلات دلاری، اظهار کرد: ما در دو بخش واردات و صادرات مبادلات پولی و بانکی داریم که در هر دو حالت باید کشور مبدا یا مقصد گشایش اعتبار یا ال سی در بانکی باز کنند.

وی افزود: فرآیند واردات به این شکل است که ابتدا باید ثبت سفارش کالای موردنظر را انجام داده و سپس در یکی از بانک های عامل گشایش اعتبار صورت گیرد تا بتوانیم اسناد را به کشور مقصد ارسال کرده و کالایی را وارد کشور بکنیم.

مدیرکل مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در بخش صادرات این مشکلات کمتر است به دلیل اینکه طرف مقابل ما این گشایش اعتبار را برای ما انجام می دهد.

میرصالحی ادامه داد: زمانی که در مبادلات بانکی دلار حذف می شود محدودیت های برای واردات شکل می گیرد و واردکنندگان مجبور به واردات از کشورهایی می شوند که با ارز دیگری به غیر از دلار مبادلات را انجام دهند در این بین بانک های کشورهای صادرکننده نیز باید بپذیرند که با ارز دیگری پرداخت را انجام دهند.

وی بیان کرد: ما در بحث حذف دلار از مبادلات پولی قطعا با یک مشکل بزرگ مواجه خواهیم شد، زیرا در معاملات باید دو طرف به توافق برسند تنها با پذیرش حذف دلار از سوی ما نمی توان این امر را پیش برد، چراکه کشورهای دیگر ممکن است این موضوع را نپذیرند پس این امر عملیاتی نخواهد شد.

مدیرکل مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت توضیح داد: در پیمان های پولی دو جانبه امکان توافق طرفین وجود دارد و در ابتدای امر باید اعتماد نیز بین دو کشور شکل بگیرد زیرا باید پذیرفت که یک کالا صادر شود،اما در ازای آن پول نقد دریافت نشود و صرفا کالایی را متناسب با ارزش آن وارد کرد.

میرصالحی در خاتمه مصاحبه با گفت وگوی اجتماعی از رادیو گفت وگو تصریح کرد: با توجه به حجم واردات کشور ما پیمان های پولی دو جانبه اصلا امکان پذیر نیست و در تشکیل حساب های واسط نیز با مشکلات زیادی مواجه بوده ایم و تاکید می کنم که باید همچنان مبادلات پولی ما از طریق دلار صورت بگیرد.

مرتبط با این خبر

  • لوگوی واحد سازمان های اسلامی؛ راهی برای پیشرفت صنعت غذایی حلال

  • رشد صنعت غذای حلال، کشور را تک محصولی بودن خارج می کند

  • غفلت از غذای حلال؛ موجب عقب ماندگی است

  • نوسانات نرخ ارز حاصل بی انضباطی و عدم برنامه ریزی است

  • ثبات در بازار ارز به تولید جان تازه ای می بخشد

  • آرامش روانی بیشترین تاثیر را بر ثبات بازار ارز دارد

  • اصلاحیه قانون مبارزه با قاچاق در انتظار رفع ایراد شورای نگهبان!

  • قاچاق دام، سوخت و دارو؛ صدرنشین پرونده متخلفان!

  • قاچاقچیان تهرانی 122 میلیاردتومان جریمه شدند

  • کشور ما در حوزه های تحریمی به صورت منفعلانه برخورد می کند