صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: حدود 80 هزار میلیارد تومان برای تکمیل پروژه های آبی نیازمند هستیم، در حالی که بودجه سالانه آب حدود 3 هزار میلیارد تومان است.

مجید سیاری، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت مدیریت منابع آب ایران، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص وضعیت مدیریت منابع آب در ایران، اظهار کرد: یک شاخصی با عنوان امنیت آبی تعریف می شود که در آن نسل های فعلی بتوانند برای حفظ معیشت، بهداشت و محیط زیست به آب کافی دسترسی داشته باشند و عین حال این دسترسی همچنان برای نسل های آینده نیز مقدور باشد.

وی افزود: در حال حاضر ما تقریبا 100 میلیارد متر مکعب آب مصرف می کنیم و باید برای تامین سطح نیاز جامعه به طبیعت روی بیاوریم که این امر نیز باید همراه با حداقل تبعات منفی باشد در غیر این صورت نمی توان از مردم انتظار داشت که همواره در حال صرفه جویی باشند.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: برنامه ریزی در خصوص منابع و مصارف جزو اقدامات مستمر وزارت نیروست، در بخش آب برنامه ریزی ها وابسته به اسناد بالادستی است که مهمترین بخش آن آمایش سرزمین بوده که به طور کامل در دسترس ما نیست.

سیاری ادامه داد: وزارت نیرو در سال های گذشته یک سندچشم انداز بر مبنای برمبنای سند 20 ساله جمهوری اسلامی تهیه کرد که برنامه هایی منشعب از برنامه های پنج ساله و همچنین برنامه های سالانه بود که در راستای اجرای همان برنامه هاست.

وی با بیان اینکه ما زمانی نیاز داشتیم به بحث تامین آب بپردازیم که در این مقوله تا اندازه ای پیش رفته ایم و باید اکنون به مقوله مدیریت و کیفیت بپردازیم، تصریح کرد: بحث حفاظت، احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی تقریبا در 20 سال گذشته جزو برنامه های وزارت نیرو و دارای ردیف بوده و در خصوص آن اقداماتی صورت گرفته است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت مدیریت منابع آب ایران توضیح داد: در حال حاضر منابع کاهش و مصارف افزایش پیدا کرده و سیاست های کشور روبه افزایش جمعیت است اگر نتوانیم نیازهای هدفگذاری شده را تامین کنیم دچار اشکال در این زمینه خواهیم شد.

سیاری بیان کرد: در حال حاضر پروژه هایی که دارای ردیف بودجه هستند بر اساس اسناد مبادله ای با سازمان برنامه در حدود 80 هزار میلیارد تومان نیاز به تکمیل این پروژه سطحی و زیرزمینی در همه قسمت های مختلف است، در حالی که آنچه به عنوان بودجه سالانه برای آب مصوب می شود در حدود 3 هزار میلیارد تومان است که ما نباید چشم انتظار کمک دولت برای اجرای این پروژه ها باشیم.

وی افزود: در حدود سال 86 قانونی تصویب شد که بر اساس آن تاسیس شرکت های آب استانی اجرایی شد و از برنامه ریزی بر مبنای حوضه آبریز فاصله گرفتیم، اما در وزارت نیرو بحث بر این بود که ساختار اداری تغییر کند و نگاه همچنان حوضه آبریز باشد، اما زمانی که مسائل استانی می شود مقامات و خواسته بر برنامه ریزی ها غلبه می کنند.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: مهمترین مسئله ای که در جذب سرمایه بخش خصوصی در حوزه آب مانع این امر است معطوف به مقوله بازگشت سرمایه و تعرفه می شود و سرمایه گذار با تعرفه 16 تومانی که برای آب درنظر گرفته می شود تمایلی برای حضور و سرمایه گذاری در این بخش ندارد، زیرا پروژه های آبی سودده نیستند، برای اینکه بتوانیم از حضور بخش خصوصی بهره ببریم ابتدا باید مسئله تعرفه را اصلاح کنیم.

سیاری در پایان تاکید کرد: در حال حاضر بالای 15 سال است که کشور در خشکسالی به سر می بریم که کشاورزان از این وضعیت خسارات فراوانی را متحمل شده اند، در این سال ها مدیریت بر مبنای این بود که هر ساله در خصوص منابع آبی برنامه ریزی صورت بگیرد و ذخیره آبی در استان های کم آب داشته باشیم تا در فصول گرم با تنش آبی مواجه نشویم.

مرتبط با این خبر

  • نظارت بر تحقق سیاست های کلی نظام کاملا تشریفاتی است

  • سیاست های کلی نظام نیازمند بازنگری هستند

  • مجمع تشخیص مصلحت نظام منتظر اصلاح عملکرد دولت است

  • دولت برای عدم تحقق اقتصاد مقاومتی بهانه قانونی ندارد

  • سیاست های ابلاغی نظام از سوی مقام معظم رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام

  • عملکرد ستاد اقتصاد مقاومتی پیشرفتی نداشته است

  • تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو حمایت از تولید است

  • تفکر جهادی یگانه راه تحقق اقتصاد مقاومتی است

  • روند خصوصی سازی برخلاف سیاست های ابلاغ شده رهبری است

  • دولت اعتماد و قدرت بخش خصوصی را سلب کرده است