صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: اتخاذ سیاست های غلط پولی و مالی در بانک مرکزی و بودجه موجب شده که در حال حاضر حجم نقدینگی به طور چشمگیری رشد پیدا کند.

عبدالله مشکانی، کارشناس مسائل اقتصادی، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص اصلاح نظام بانکی و اولویت های مسیر ساماندهی، اظهار کرد: مشکلات حال حاضر نظام بانکی ما مربوط به عوامل داخلی و خارجی می شود و تنها نباید به کارکرد داخلی بانک ها تمرکز کرد چراکه بنده معتقد هستم مشکلاتی که از بیرون برای بانک ها حادث می شود به مراتب آسیب بیشتری به این نظام وارد کرده است.

وی افزود: در 40 سال گذشته سیاست های پولی و مالی کشور راه نادرستی در پیش گرفته و شبیه به انبار باروتی شده که با یک جرقه آتش خواهد گرفت و در حال حاضر تحریم های اعمال شده از سوی آمریکا می تواند به مثابه همین جرقه باشد و غفلت از ما بوده که با اتخاذ سیاست های غلط پولی و مالی در بانک مرکزی و بودجه این فضا را به وجود آورده ایم.

کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: وضعیت امروز اقتصاد ما به این دلیل است که از سال 92 تا 95 پایه پولی در کشور به طور چشمگیری رشد کرد و با کاهش نرخ سپرده قانونی ضریب فزاینده افزایش پیدا کرد و تبدیل به نقدینگی 500 هزار میلیارد تومانی در سال 92 شد و در حال حاضر نیز به یک میلیون و 750 هزار میلیارد تومان رسیده است.

مشکانی گفت: یکی از عوامل ورشکستگی موسسات مالی علاوه بر مسائل و مشکلات مدیریتی داخلی آنها به دلیل سیاست های انقباض نقدینگی سال 92 بود که در آن زمان جلوی رشد نقدینگی در کوتاه مدت به شدت گرفته شد برای اینکه تورم را سرکوب کنند و موسسات مالی برای رهایی از این معضل با نرخ بهره بالا از دیگر موسسات پول طلب می کردند و نرخ سودهای بالا منجر به ورشکستگی موسسات شد.

وی توضیح داد: در حال حاضر برخی از بانک به صورت خانوادگی اداره می شوند و بعضی دیگر نیز اسم خصوص و رسما دولتی هستند به طوریکه وزیر اقتصاد با دریافت دستور از دولت هییت مدیره آنها را تعیین می کند لذا در دوره های مختلف ریاست جمهوری با گرایش های سیاسی متفاوت وزیر اقتصاد را تحت فشار قرار می دهند و وزیر اقتصاد نیز بانک ها را تحت فشار می گذارند و بانک ها به خلق پول روی می آورند.

کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه در نظام بانکی ما از هیچ پول خلق می کنند، بیان کرد: قرار بود بانک ها منابع را از مردم بگیرند و به فعالان و مردم تسهیلات اعطا کند، اما در حال حاضر بانک های خصوصی منابع را از مردم دریافت و آنها را صرف هلدینگ پتروشیمی، هلدینگ سیمان، شرکت های وابسته و پروژه های ساخت و ساز خود می کنند.

مرتبط با این خبر

  • ستاد مقابله با تحریم در مناطق آزاد راه اندازی شد

  • نگاه واردات محور و دور زدن قوانین در مناطق آزاد

  • سوء استفاده از مناطق آزاد به اسم تولید؛ به کام واردات

  • مناطق آزاد؛ شاهراه شکست تحریمها علیه کشورند

  • کاهش محسوس قاچاق در سال97/ تازه ترین آمار، خردادماه اعلام می شود

  • سهم مناطق آزاد از واردات کشور کمتر از سه درصد است

  • مبارزه با قاچاق در سال جدید با توان بیشتر دنبال می شود

  • اقتصاد دریامحور؛ پتانسیل ویژه مناطق آزاد دریایی

  • منطقه آزاد کیش؛ تولید کننده بخش اعظم نیاز دارویی کشور

  • جولان خودروهای لاکچری در مناطق آزاد بومیان را خون جگر کرده