صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

امینی گفت: اگر خواهان رونق تولید و حمایت از آن هستیم، مسئولین امر باید در این موضوع به یک اراده و اجماع واقعی و به دور از شعارزدگی برسند.

محسن امینی، کارشناس مسائل اقتصادی، در برنامه گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو با موضوع حمایت های قانونی از تولیدکنندگان بیان داشت: اگر بخواهیم وارد موضوع تولید و حمایت های انجام شده از آن شویم باید گفت در حوزه قانون گذاری چند دسته از قوانین وجود دارند که می توانند به کمک تولید بیایند که از آن میان قوانین رفع موانع حمایتی است که البته دسته بندی های قانونی بسیار زیادی در این رابطه وجود دارد که می توان از آنها در جهت تحقق شعار امسال که رونق تولید است بهره برد.

امینی در رادیو گفت و گو خاطر نشان کرد: مجلس شورای اسلامی در موضوع حمایت از تولید بعنوان تولید کننده قانون صرفا دست به ایجاد قانون زده است و بعبارت روشن تر و صریح مجلس شورای اسلامی ما هرگز اثر بخشی و کارایی قوانینی که ایجاد کرده را مورد بررسی درست قرار نداده است.

این استاد دانشگاه در گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو اذعان کرد: به منظور حمایت از تولید کشور و شکوفایی و رونق آن واقعا باید به یک اراده و اجماع واقعی نه بصورت شعاری بلکه بصورت عملی نیاز داریم.

امینی تصریح کرد: دولت در این باره باید بداند که اقتصاد در کشور یک سیستم است، لذا ضروری است استراتژی خود را در این باره مشخص و تبیین کند.

کارشناس مسائل اقتصادی در پاسخ به این سوال که چرا قوانین تصویب شده کشورمان از کارایی مورد نظر و مطلوب فاصله دارد؟ اظهار داشت: زیرا تاکنون کار گروه مشترکی متشکل از دانشگاه ها، بخش خصوصی و مجلس شورای اسلامی تشکیل نشده تا به آسیب شناسی این موضوع بپردازند.

وی تاکید کرد: زمانی می توان مدعی بود که قوانین حمایتی از تولید کشور قوانین خوب و بی نقصی است که هر یک از مسئولین به ما بگویند اگر مبلغ هنگفتی در اختیار داشته باشند آن را در رگ های تولید به جریان می اندازند؟ یا خیر؟ اگر این کار را انجام دهند به واقع می توان گفت قوانین خوبی طرح شده و اگر نه که می فهمیم همه چیز شعاری است.

زهرا ممتاز، کارشناس مسائل اقتصادی نیز در این باره با تصریح اینکه اقتصاد کشور نیازمند مقررات زدایی است نه تصویب قانون در رادیو گفت و گو اذعان کرد: قوانینی که کار را برای تولید کنندگان کشور سخت کرده است باید حذف شوند و خود دستگاه ها می توانند این عملیات را پیشنهاد بدهند.

مدرس کارآفرینی خاطر نشان کرد: حقیقت این است که تصمیمات غیر کارشناسی و غیرعقلانی که در فضای اقتصاد کشور گرفته می شود فرصت رونق تولید را خود به خود سلب می کند.

وی اظهار داشت: با آنکه فرهنگ در طول توسعه اقتصادی هر کشوری قرار دارد، اما کشور ما مشکل فرهنگی دارد بطوریکه در ساحت تولید کشور ناکارفرماها پس از انقلاب اضافه شده اند.


مرتبط با این خبر

  • رضایت فعالان از سودهای قطعی/ بورس پرسودترین بازار است

  • اگر دولت حاضر به جراحی اقتصادی نشود، باید منتظر فاجعه باشد

  • تولیدکنندگان در شرایط کنونی به ثبات اقتصادی اطمینان ندارند

  • پشنهاد مجلس، کاهش 2 تا 5 درصد مالیات بر تولید است

  • تولید با کیفیت داخلی با نام برند چینی فروخته می شود

  • پیشنهاد اتاق ایران برای ایجاد نهاد بالادستی در حوزه مالیات

  • درباره پدرخوانده های اقتصاد، واقعیت را به مردم بگویید

  • مناطق آزاد هیچگاه محلی برای قاچاق کالا نبوده است

  • اعطای مجوز به تولید 6 ماه زمان می برد

  • تقدیر تولیدکنندگان ایرانی از برخورد قاطع با قاچاق پوشاک