گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

سید مصطفوی: واردات گندم، تولید کننده را از چرخه اقتصادی خارج می کند

عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی گفت: تنها ابزار پذیرفته شده در دنیا برای توسعه کشاورزی، " خرید تضمینی" است اما ما با واردات عملا تولیدکننده را از تولید منصرف می کنیم.

1398/06/17
|
15:45
|

برنامه "گفتگوی اقتصادی" با موضوع خریدهای تضمینی و توافق بخش کشاورزی و دولت با حضور مصطفی سید مصطفوی عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی از شبکه رادیویی گفت وگو پخش شد.

سید مصطفوی در مصاحبه با رادیو گفت وگو با اشاره به حمایت همه کشورها از تولیدات کشاورزی گفت: حتی دولت آمریکا و اروپا نیز با وجود برخورداری از تکنولوژی بالا و اقتصاد آزاد اما از کشاورزی حمایت می کنند.

وی خرید تضمینی را در جهت حمایت از تولید و تداوم و توسعه آن ضروری برشمرد و گفت: علاوه بر وجود قانون در این زمینه، مسئولیت هایی برای برخی سازمان ها نیز در این زمینه تعریف شده است.

عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، علت توسعه کشورهای پیشرفته را قدرت قوت مردم عنوان کرد و گفت: سقوط شوروی به خاطر ضعف در تأمین منابع غذایی مردم و دست دراز کردن به سمت آمریکا بود.

سید مصطفوی یادآور شد: "سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده" طبق مقررات اساس نامه ای خود موظف به قیمت گذاری کالاهای پراهمیت به ویژه محصولات کشاورزی و شرکت پشتیبانی امور دامی نیز موظف به اجرا در بخش دامی است و ادعای پول و اعتبار نداریم به هیچ وجه قابل قبول نیست.

وی با بیان اینکه زندگی تولیدکنندگان بخش مرغداری به باد فنا رفته گفت: سازمان حمایت، شرکت پشتیبانی امور دام، وزارت کشاورزی و وزارت صمت به تعهدات خود عمل نکردند و زندگی این بخش را مختل کردند.

عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی با تأکید بر اینکه مجلس باید با قدرت هرچه بیشتر از اختیار خود استفاده و برای دولت منابع تعریف کند گفت: تنها ابزار پذیرفته شده در دنیا برای توسعه کشاورزی، " خرید تضمینی" است اما ما با واردات عملا تولیدکننده را از تولید منصرف می کنیم.

سید مصطفوی افزود: وزارت جهاد کشاورزی باید حامی صرف تولید باشد و حتی اگر مسئولیت تنظیم بازاری دارد نباید کاری به قیمت مصرف کننده داشته باشد.

وی همچنین با انتقاد از عدم حمایت مسئولان از تولیدکنندگان اظهار داشت: مرغ کیلویی 9 هزار و 200 تومان برای تولیدکننده تمام می شود اما تولیدکننده را مجبور به فروش کیلویی 8 هزار و 500 تومان می کنند و در صورت تخلف، سازمان های دادستانی و تعزیرات حکومتی تولیدکننده را سرکوب می کنند اما در شرایط نوساناتی بازار که قیمت ها سقوط می کنند همه مسئولان غایب می شوند و اینجاست که تولیدکننده از چرخه تولید خارج و تولید کاهش می یابد.

عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی با تأکید بر اینکه مسیر صادرات همیشه باید باز و در عین حال قابل تنظیم باشد مطرح کرد: نخستین گام برای احیای محصولات کشاورزی باز بودن راه صادرات، دومین راه ذخیره سازی محصول و سومین راه هم خروج از روش های سنتی و استفاده از تکنولوژی های روز دنیاست.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی