گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

اندراحوالات حذف صفر/ مظاهری: آقای روحانی به مردم توضیح دهید!

حذف صفر از پول ملی پروژه ای نخ نما شده که به گفته کارشناسان هیچ اثری جز نزدیک شدن واحد پول رسمی به محاوره ندارد اما برخی معتقدند این کار نباید تنور بی اعتمادی مردم به دولت را گرم تر کند.

1399/02/17
|
12:10
|

طهماسب مظاهری رئیس کل اسبق بانک مرکزی با حضور در میزگرد عصرگاهی "گفت وگوی اقتصادی" به چرایی اجرای حذف صفر، آن هم در شرایط فعلی پاسخ داد.
وی در پاسخ به مجری برنامه که پرسید هدف مجلس و بانک مرکزی برای حذف صفر از پول چه بوده، گفت: این طرح از دهه ها پیش مطرح بوده ولی توجیه دوستان اینست که با واحد پول کشور باید بتوان خریدهای کوچک انجام داد مثل یک قرص نان یا یک بطری شیر. مردم هم باید مبادلات خود را با این واحد پول انجام دهند. در سال های اخیر واحد پول ما این دو مشخصه را ندارد.
اما آیا با ریال می شود چیزی خریداری کرد؟ با این پول حتی نمی توان سکه ای یک ریالی خرید. جوانان ما حتی سکه یک ریالی را ندیده؛ چه برسد به آنکه با آن معامله کنند. هیچ یک از اتباع ایرانی از واحد ریال استفاده نمی کند و مردم واحد پول رسمی را باتومان می شناسند.(1)
بنا به گفته مظاهری، اولویت بندی مهم ترین نکته در اجرای حذف صفر است که در این میان به نظر نمی رسد این کار اولویت کشور باشد. از طرفی مقدمات کار باید انجام شود.
او ادعا می کند اشکالات این طرح به معنای نفی ضرورت آن نیست ولی در شرایطی که بودجه دولت چسبندگی دارد و تورم بی سابقه مردم ما را رنج می دهد، باید صدها ساعت برای هر تصمیم فکر شود. باید مردم را توجیه کنیم که با این کار دارایی از آن ها گرفته نمی شود.

*** ریالی که یک پول سیاه نمی ارزد
مظاهری در بخشی دیگر از این گفت وگوی رادیویی اظهار کرد: اصلاح پولی هیچ ربطی به تورم ندارد؛ ولی اگر بد اجرا شود، اعتماد مردم را جلب نمی کند و حتی آثار تورمی هم دارد.
وی افزود: در اصلاح قانون باید جمله "یک صدم گرم طلا" حذف شود و ارتباط پول ملی با طلا را باید قطع کرد. این کار در طول زمان انجام می شود و بانک مرکزی هم به این موضوع واقف است. حتی کشورهایی که حساب و کتاب درستی هم دارند، رابطه پول ملی را با طلا قطع کرده اند و ما هم در عمل این کار را پیش برده ایم.
بنابر تاکیدات مظاهری حذف صفر به معنای گرفتن پول های مردم و افت ارزش اسکناس نیست و نباید اجازه داد حس بی اعتمای مردم به دولت بیشتر شود.

[این در حالی است که رئیس کل اسبق بانک مرکزی در مصاحبه 6 ماه گذشته خود با برنامه "مناظره" رادیو گفت وگو(2) تاکید کرده بود "لایحه حذف صفر نمی تواند دو فوریتی باشد و نیاز به تامل و آرامش دارد"؛ حال که دولت و مجلس تابعه دولت دوازدهم نسبت به این اقدام شتابزده وارد گود شدند، چیزی جز بازی دادن مردم با صفرها به ذهن متبادر نمی کند.]

***مردم زبان همتی را بهتر از روحانی می فهمند
مظاهری گفت: دولت و مسئولان باید به مردم توضیح دهند. بخشی از این کار بر عهده امثال من است که داستان را در رسانه ها توضیح دهیم. این کار باید روشمند انجام شود تا مردم توجیه باشند. اما مسئولیت اصلی بر گردن دولت و رئیس بانک مرکزی و رئیس جمهور است.
آقای روحانی از مسئولان بخواهد فقط جمعه ها به دادن گزارش بسنده نکنند و با مردم هم با آرامش صحبت کند. الحمدلله آقای همتی زبانی گویا دارد و به مردم توضیح می دهد.
مظاهری تاکید کرد: توجیه و توضیح و قانع کردن مردم نکته کلیدی است. این کار به معنای بی ارزش کردن پول آن ها نیست، بلکه می خواهند پولی کم حجم ولی با صفرهای کمتر در اختیار مردم بگذارند.
انتهای پیام/1) با وجود کنار گذاشتن رسمی تومان در سال 1308 (زمان رضاشاه پهلوی) و جایگزینی واحد پولی اسپانیایی ریال به جای آن، مردم واحد پولی فرنگی و نامأنوس ریال را به کار نگرفتند. با وجود گذشت سالیان بسیار هنوز واحد ریال بین مردم ایران جا نیفتاده است و واحد تومان کاربرد دارد.

2) https://b2n.ir/601151

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی