گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

یك نماینده منتخب مجلس یازدهم مطرح كرد: 40 درصد منابع بانکی در اختیار تولیدات صنعتی و معدنی است

عضو کمیسیون صنایع مجلس و منتخب دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی گفت: سال گذشته در قالب برنامه ششم مقرر شد 40 درصد منابع بانکی در اختیار تولیدات صنعتی و معدنی قرار گیرد.

1399/02/23
|
13:50
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو محمدحسین فرهنگی، عضو کمیسیون صنایع مجلس دهم شورای اسلامی و منتخب یازدهمین دوره انتخابات مجلس در برنامه گفت و گوی اقتصادی با موضوع «تولید ملی به جای واردات» گفت: موضوع حمایت از تولید از جمله موضوعات مورد تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی است.

اهمیت بخش تولید در کل اقتصاد کشور

وی در ادامه افزود: اهمیتی که آیت الله خامنه ای به جهش تولید می دهند یک موضوع مهم است و اگر تولید بالارود کشور از خطرات و مشکلات بسیاری حفظ می ماند.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه موضوعاتی از جمله تأمین مایحتاج مردم، به همراه کنترل قیمت ها و بسیاری دیگر از موضوعات از مزایای فراوان حمایت از تولید است در خصوص چگونگی این حمایت از واحدهای تولیدی و صنعتی در کشور گفت: لازمه حمایت کردن از تولید اهتمام ورزیدن دست اندرکاران و تشخیص درست اولویت هاست.

حمایت از تولید فقط رفع مشکل مالیات نیست

این نماینده منتخب در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: حمایت کردن از تولید فقط به حل مشکلات مالیاتی واحدهای تولید- صنعتی و.... بستگی ندارد و در این خصوص یک مراقبت از سوی مسئولان لازم است.
وی در بخش دیگری ادامه داد: سیاست گذاری نیاز به کشف موضوعات و برنامه داشتن است، برای رفع موانع تولید و مشکلاتی که وجود دارد و دستیابی به جهش تولید امور اشاره شده مثل برنامه داشتن لازم است. اگر ایده هایی از سوی مسئولان وجود داشته باشد تا در نهایت از وارد کننده مواد اولیه به تولید کننده آن مبدل شویم و خلاءها را شناسایی کنیم که کشور وابسته به خارج نشود برای حمایت از تولید اقدام کرده ایم.

شناسایی ظرفیتهای تولید یکی از اولویت ها

فرهنگی با بیان اینکه شناسایی مواد اولیه ای که در داخل امکان تولید دارند و جلوگیری از واردات آنها یکی از اولویتهای اصلی است، در خصوص برنامه های مجلس دهم در راستای حمایت از تولید گفت: در مجلس شورای اسلامی سیستم بانکی را ملکف کردیم که 40 درصد منابع را به بخش های صنعتی و معدنی اختصاص دهد.
وی در پاسخ به این سوال که این قانون چقدر اجرایی شده است، گفت: این مصوبه از سوی بانکها اجرایی شد و برآوردهایی داریم که نشان می دهد بانک ها در برخی استان ها بیش از 40 درصد منابع خود را به بخش صنعتی و معدنی اختصاص داده اند.
فرهنگی با بیان اینکه بانک ملکی ایران به خوبی مصوبه یادشده را اجرایی کرده است، ادامه داد: بیشتر بانکهایی که بانکهای غیردولتی محسوب می شوند به این قانون بی توجهی کردند.

مجلس ناظر بر اجرای مصوبات

وی در پاسخ به این سوال که آیا قوه قضائیه به تن ندادن بانک ها به مصوبه مورد اشاره در مجلس پیرامون تخصیص منابع شان ورود کرده اند، این طور پاسخ داد: نیازی نیست که این موضوع از طریق قوه قضائیه دنبال شود. مجلس با اهرم نظارتی به این موضوع ورود می کند. زمانی نیاز است قوه قضائیه به موضوع ورود کند که بانکی اعلام کند حاضر نیست این مصوبه را اجرایی کند.
این عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در دوره دهم با اشاره به اینکه تصویب این قانون که بانک ها منابع خود را در اختیار بخش های تولید و صنعتی قرار دهند با اهمیت دانست و در توضیح بیشتر مصوبه اخیر مجلس گفت: در قالب برنامه ششم در مجلس تصویب شد که 15 درصد منابع بانکی در اختیار بخش تولیدات کشاورزی و 40 درصد منابع بانکی در اختیار بخش تولیدات صنعتی قرار گیرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی