گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

درخواست نماینده ادوار؛ دولت برای اصلاح نظام بانکی باید لایحه بدهد!

نماینده جدید و ادوار مجلس بااشاره به کارآمدی لوایح دولت نسبت به طرح نمایندگان خواستار اصلاح نظام بانکی در قالب لایحه شد.

1399/03/18
|
10:00
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، جعفر قادری نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی و منتخب یازدهمین دوره انتخابات مجلس در برنامه گفت و گوی اقتصادی با موضوع «بانک ها و چرخش اقتصادی ایران» به مناسبت سالروز ملی شدن بانک ها گفت: اقتصاد ایران بانک محور است و بانک ها نقش زیادی در اقتصاد دارند در حالی که بانک به درستی –طی سالیان گذشته- وظایف شان عمل نکرده اند.

*پول بانک ها کمک خرج دولت
وی افزود: بانک یک نهاد حاکمیتی بوده و زیر مجموعه دولت محسوب می شود. یکی از ایرادات سیستم بانکی این است که به عنوان کمک خرج دولت عمل کرده است در حالی که وظیفه آنها حفظ ارزش پول ملی و کنترل نرخ ارز است و بانک مرکزی در این خصوص به درستی به مسئولیت های خودش عمل نکرده است.
این نماینده یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ادامه داد: درست عمل نکردن سیستم بانکی به وظایفش موجب شده است رشد نقدینگی و مشکلات مالی ایجاد شود.

*خارج شدن ابزار نظارت از بانک ها
وی با اشاره به اینکه نظام بانکی از قبل انقلاب مدتی به سمت خصوصی شدن رفت و بعد از انقلاب به سمت دولتی شدن برگشت، گفت: الان دوباره همچون دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هستیم که بانک های خصوصی را داشتیم در حالی که به این شرایط بانکی نظارت و کنترلی اعمال نکردیم.
این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بانک ها را از دولتی به خصوصی تغییر ماهیت دادیم و این باعث شد ابزار نظارتی در دست بانک مرکزی قرار نگیرد.

*مستقل شدن بانک مرکزی با حضور نمایندگان نهادهای ناظر
قادری اظهار داشت: اگر بانک مرکزی همچون زمانی که در مجامع عمومی آنها نمایندگانی از قوه قضائیه و سایر نهادهای نظارتی حضور داشتند آن وقت بانک مرکزی مستقل تر بود. [اشاره به استقلال نسبت به قوه مجریه با حضور نمایندگانی از سایر قوا]
این نماینده مجلس همچنین با اشاره به اینکه مجلس یازدهم شورای اسلامی پیگیر این است که طرح نظارت بر سیستم بانکی در مجلس دنبال شود، گفت: طرحی که یک نماینده کمیسیون اقتصادی می دهد ممکن است کامل نباشد و انتظار می رود که دولت در این خصوص لایحه بدهد چرا که لایحه دولت کامل تر است.

*ابزارهای نظارت محدود در بانک مرکزی
وی در پاسخ به سوالی درباره بعضی ابزارهای نظارتی به کار گرفته شده در بانک مرکزی که از سوی مجلس آمده است، این طور گفت: بعضی از ابزارهای نظارتی مورد استفاده در بانک مرکزی محدود هستند، اینها ممکن است بعد از اینکه دولت لایحه نداده است به پیشنهاد یک مدیر بانکی به نماینده مجلس مطرح شده باشند و نماینده مجلس هم توانسته باشد آن را با ابزارهای خود در مجلس به تصویب رسانده باشد.
قادری تأکید کرد: بعضی از این ابزارهای نظارتی که اشاره شد از آنجایی که زیر نظر دولت به تصویب نرسیده اند، با کارشکنی و اجرا نشدن همراه هستند.

*سیستم بانکی را باید کنترل کرد
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه سیستم بانکی زیر نظر وزارت اقتصاد نیست و به عبارتی بانک ها تحت کنترل این وزارت خانه نیست در پاسخ به نقد کارشناسان برنامه گفت و گوی اقتصادی در این رابطه با قبول اینکه احکام مدیران بانکی از سوی وزارت اقتصاد ابلاغ می شود، گفت: لازم است در مجلس کاری کنیم که سیستم بانکی هم تحت کنترل در آید. هم اکنون این وزارتخانه ها هستند که تحت کنترل مجلس قرار دارند.
وی با یادآوری اینکه در دوران اجرای برنامه پنجم توسعه در مجمع عمومی بانک مرکزی، حضور نمایندگانی از قوه قضائیه و.... را آوردیم به طرح این موضوع پرداخت که این مسئله در مجمع تشخیص مصلحت نظام رد شد.

*جلسه اقناعی نمایندگان برای اصلاح بانکها!
این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح دکتر بحرینی (نماینده مجلس) طی 12 سال گذشته برای کنترل سیستم بانکی ضمن کارآمد بودن این طرح و تلاش وی برای به سرانجام رساندن طرح در مجلس یازدهم گفت: یکی از دلایلی که این طرح به سامان نرسید این بود که دولت قبول نمی کند. دولت ابزارهای مختلفی دارد و نمایندگان هم متأثر از دیدگاه دولت هستند. [اشاره به دوره های مختلف مجلس شورای اسلامی] شاید برای کنترل نظام بانکی لازم است که از سمت مجمع تشخیص اقدامی صورت گیرد و رهبر معظم انقلاب اسلامی هم برای این موضوع پیگیری را انجام دهد.
در پایان قادری گفت: تلاش مان بر این بوده است که کارشناسان خوبی در مرکز پژوهش های مجلس داشته باشیم تا نمایندگان را برای ایجاد اصلاح در سیستم بانکی اقناع کنیم.
انتهای پیام/

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی