گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

مشکلات بانکی اقتصاد دهه 90 را سوزاند

کارشناس اقتصادی با اشاره به موضوع ناترازی بانک ها این عامل را بعنوان مانع اصلی جهش تولید عنوان کرد و گفت: دهه 90 را باید سوخته بدانیم.

1399/03/18
|
15:30
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، میثم خسروی کارشناس اقتصادی در برنامه گفت و گوی اقتصادی با موضوع «بانک ها و چرخش اقتصادی ایران» به مناسبت سالروز ملی شدن بانک ها گفت: هنگام انقلاب افرادی که در مقام تصمیم گیری بانک ها و صنایع بزرگ بودند و به عبارتی نگارندگان قانون اساسی خواستند صنایع بزرگ را تملک کنند تا نابرابری در کشور کم شود.
وی با اشاره به اینکه سهام داران بانک های خصوصی تا پیش از انقلاب از قدرت خلق پول استفاده می کردند، گفت: مجموع این عوامل تصمیم سازان کشور را بر این داشت تا بانکداری ملی شود.

*خصوصی سازی بانک ها مثل صنعت پوشاک
خسروی گفت: با توجه به اقتصاد دولتی و این خواسته که به توسعه دست پیدا کنیم و پارادایم حاکم در جهان که کوچک شدن دولت مطرح می شد تصمیم گیرندگان کشور تحت فشارهای اقتصادی و سیاسی اقناع شدند که صنایع بزرگ از جمله صنعت بانکداری هم به سمت خصوصی سازی برود.
وی ادامه داد: بعد از گذشت 20 سال از خصوصی شدن بانکداری آمارها نشان می دهد سهم خانواده ها از دریافت تسهیلات بانکی پایین است. این در حالی است که بنگاه ها هم مشکلاتی از جمله تأمین مالی را اعلام می کنند.
این کارشناس بانکی با اشاره به مشکلات تورم بالا در کشور به طرح این موضوع پرداخت که نابرابری شدیدی در ارائه خدمات بانکی رخ داده است، گفت: با خصوصی سازی بانک ها همانند خصوصی کردن صنایعی همچون پوشاک و کفش برخورد کردیم. از سویی هم گرفتار موج های نظریات توسعه ای شدیم بدون اینکه اقتضائات را ببینیم.

*ناترازی بانک ها مانع جهش تولید
وی با اشاره به اینکه ناترازی در سیستم بانکی مهم ترین مانع جهش تولید است، گفت: این عامل بزرگترین مانع رشد اقتصاد و جهش تولید است و به همین دلیل ناترازی دهه 90 را باید سوخته بدانیم. در حالی که در ژاپن هم این ناترازی های بانکی باعث شد سه دهه شان بسوزد. در ایران هم بانک ها به دلیل همین ناترازی نتوانستند از سرمایه های اقتصادی پشتیبانی کنند.
این کارشناس اقتصاد با اشاره به اینکه در بانک های خصوصی سهامداران بانکها از قدرت خلق پول استفاده می کنند، گفت: بعد از خصوصی سازی نهاد ناظر بالای سر بانک های خصوصی نبود. اینها هم تسهیلات را در اختیار زیرمجموعه خودشان قرار دادند، به عبارتی بنگاه هایی که زیر مجموعه بانکی باشند مشکلی با تأمین مالی ندارند.

*مداخلات دولتی یک مشکل برای بانک
خسروی ادامه داد: در اقتصاد ایران یک مشکل مداخلات دولتی است و تسهیلات تکلیفی که مجلس و دولت به بانک ها تحمیل می کنند که اینها ام المصائب به بانک هاست.
در بخش دیگری این کارشناس بانکی با اشاره به اینکه بخشی از تسهیلات تکلیفی که دولت به بانک ها محول می کند خوب است، ادامه داد: باید دولت به عنوان عامل خوش حساب مطرح باشد اما آمارهایی که از بانک مرکزی منتشر می شود چنین موضوعی را نشان نمی دهد.
وی ادامه داد: تسهیلاتی که بانک با توجه به درخواست دولت دادن 8 درصد دارایی هاشون است. همچنین حساب سرمایه بانک های خصوصی منفی 50 هزار میلیارد تومان است در حالی که بانک دولتی وضع بهتری دارد. اما در موج تحلیل ها به گونه ای بر خلاف این موضوع القاء می شود.

*نقص ابزار نظارتی در برنامه ششم
این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در برنامه ششم نقص ابزار نظارتی بر عملکرد نظام بانکی داریم، گفت: قانون پولی بانکی مربوط به سال 51 است وقتی از سال 80 منتظر هستیم که دولت لایحه بیاورد با گرایش های مختلفی که تا کنون این دولت ها داشته اند در این صورت باید در این انتظار نمایندگان مجلس که دولت لایحه ای بیاورد تردید کرد.
وی گفت: دولت ها لایحه ای که حلال مشکلات بانکی باشد را نخواهند آورد. هیچ دولتی لایحه ای که استقلال بانک مرکزی را ایجاد کند، به مجلس پیشنهاد نمی دهد. بنابراین نمایندگان مجلس یازدهم بهتر است از ابزار نظارتی خودشان استفاده کنند و همچنین خودشان طرحی برای اصلاح نظام بانکی بدهند.

*لزوم قانونگذاری برای بانک ها
در بخش پایانی خسروی گفت: گام اول برای حل مسأله مشکلات نظام بانکی این است که آن را درست بفهمیم. مساله درست عمل نکردن قانون بانکداری بدون ربا نیست. مساله نداشتن سیاست پولی و زیرساختهاست. دو وظیفه که بانک مرکزی باید آن را انجام دهد و اجازه ندهد بانک ها از قدرت خلق پول شان سوء استفاده کنند.
وی با اشاره به اینکه وقتی نرخ ارز را تثبیت می کنیم یعنی سیاست پولی را بی خیال شدیم، افزود: در قانون عملیاتی بدون ربا موضوعی به بانک ها تحمیل شد و آن مشارکت کردن بانک بود. بانک ها به دلیل «هزینه بر بودن وضعیت» تمایلی به مشارکت ندارند. بانک ها نمی آیند با کسی که نمی شناسند مشارکت کنند.
در پایان این کارشناس اقتصادی خواست زیرساخت های قانونی برای سیاستگذاری پولی و بانکی فراهم شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی