گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

در سال «جهش تولید»؛ بانک‌ها فقط در سود تولید شریکند

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: متأسفانه بانک‌ها معمولاً در سود تولید شریکند و سهمی از ضرر و زیان تولید ندارند.

1399/07/15
|
13:00
|

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر علی جدی، نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در مصاحبه تلفنی با برنامه «گفتگوی اقتصادی» اظهار کرد: مظلوم‌ترین قشر در سال «جهش تولید» مجموعه تولیدکنندگان هستند.

او از اینکه بانک‌ها معمولاً در سود تولید شریکند و سهمی از ضرر و زیان تولید ندارند انتقاد کرد و افزود: بانک‌ها با عنوان مشارکت در تولید تسهیلاتی را پرداخت می‌کنند و بنابراین عملاً باید در سود و زیان این مشارکت سهیم باشند، اما به محض اینکه سررسید تولیدکننده به تعویق میفتد به یک شریک بد تبدیل شده و اقدام به جریمه فرد می‌کنند.

این نماینده مجلس اضافه کرد: بانک‌ها در حین تولید نیز باید مشوق‌هایی برای ارتقای بهره وری، صادرات محوری و دانش‌بنیان شدن واحد تولیدی در نظر بگیرند، اما این اتفاق نمیفتد که البته بخشی از این موضوع هم به دلیل خلأهای قانونی است.

جدی در بخش دیگر، به دلایل اصلی ریزش بورس اشاره و بیان کرد: بانک‌ها و شرکت‌های دولتی و حقوقی با فروش سهام‌هایشان باعث ریزش بورس و ایجاد مشکل برای سهامداران خرد شدند.

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس درمورد چرایی اختصاص عمده تسهیلات بانکی به بنگاه‌های بزرگ اقتصادی و افراد خاص گفت: زمانی که وزارت صنایع سبک و سنگین در هم ادغام شدند بیشتر سهامدارانِ صنایع بزرگ و سنگین از بخش دولتی بودند و لذا بیشتر کمک‌ها و حمایت‌ها معطوف به این بخش شد و صنایع کوچک به حاشیه رانده شدند درحالیکه صنایع کوچک به دلیل نقدینگی پایین باید مورد حمایت بیشتری قرار می‌گرفتند.

در ادامه این «گفتگوی اقتصادی»، دکتر محمدرضا ایران نژاد، کارشناس بانکی و اقتصادی مجوزدهی بر مبنای اهلیت سنجی واحدهای تولیدی را ضروری خواند و گفت: اگر اهلیت واحدها سنجیده شود هیچ وقت کار آنها به واگذاری نخواهد رسید.

او با اذعان به عملکرد ضعیف بانک‌ها در بخش اهلیت سنجی، سنجش سرمایه، ظرفیت بنگاه و وثیقه گفت: مهمترین مولفه برای بازگشت تسهیلات پولی اهلیت وام گیرنده است اما در بسیاری از موارد توجهی به این قضیه نمی‌شود.

کارشناس بانکی یادآور شد: بانک‌ها بر اساس دو قانون «تسریع اعطای تسهیلات بانکی» مصوب سال 85 و قانون «منطقی کردن نرخ سود بانک‌ها» مکلفند که محل اجرای طرح را به عنوان وثیقه بپذیرند، اما متاسفانه این قوانین هم اجرایی نمی‌شوند.

ایران نژاد در بخش دیگر، روند سرمایه‌گذاری در تولید داخلی و اشتغال طی سال‌های اخیر را رو به رشد و مثبت ارزیابی کرد و گفت: خوشبختانه انگیزه سرمایه‌گذاری در حوزه تولید داخل به دلیل شرایط خاص اقتصادی کشورمان بیشتر شده است.

او مطالبات غیرجاری بانک‌ها را از جمله معضلات شبکه بانکی کشور برشمرد و گفت: این مطالبات از استاندارد جهانی بسیار بالاتر بوده و باعث بلوکه شدن و انجماد منابع بانکی در دست یک عده خاص شده است و به همین دلیل هم بانک‌ها نمی‌توانند منابع را به تولیدکنندگان ارائه کنند.

این کارشناس بانکی و اقتصادی مطرح کرد: تولیدکننده قبل از نرخ سود تسهیلات، به این فکر می‌کند که تسهیلات را با ساده‌ترین شرایط و سریع‌ترین زمان ممکن اخذ کند.

ایران نژاد درمورد بنگاه‌داری بانک‌ها هم اینطور توضیح داد: اگر امروز چرخ بانک‌ها می‌چرخد از سودی است که از محل بنگاه‌داری آن‌ها حاصل می‌شود و اگر این سودها نبود شاید الان در خیلی از بانک‌ها کشور بسته بود.

کارشناس بانکی و اقتصادی با بیان اینکه منابع بانکی در حال حاضر جوابگوی تقاضاها نیست تأکید کرد: ما باید وابستگی واحدهای تولیدی به شبکه بانکی را کاهش دهیم و شبکه بانکی هم حامی صنایع کوچک باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی