گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو هیئت علمی دانشگاه عالی دفاع ملی بیان داشت: باید صنایع کشور را به فناوری های "هایتک" مجهز کنیم

عضو هیئت علمی دانشگاه عالی دفاع ملی گفت: باید یک پوست اندازی اساسی در تمام صنایع حتی صنعت گردشگری داشته باشیم و نیازمند علم و فناوری جدید هستیم یعنی صنایع کشور را به فناوری های "هایتک" مجهز کنیم.

1396/03/21
|
10:15
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت وگو، با موضوع سهم تجاری سازی علم در ایجاد اشتغال و با حضور دکتر محمد مهدی نژاد نوری عضو هیئت علمی دانشگاه عالی دفاع ملی و دکتر علی رشیدی عضو هیئت علمی دانشگاه و رئیس انجمن علمی پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری ایران روانه آنتن شد.

دکتر علی رشیدی با بیان اینکه نمی توان به تنهایی سهم علم را در همه بخش ها محاسبه کرد، اظهار داشت: ممکن است کشوری در زمینه علم اصلا کار ویژه ای نکند اما در انتقال و استفاده فناوری های نوظهور دیگران، استفاده های مناسبی داشته باشد.

وی افزود: از نظر برنامه ریزی در زمینه های محصولات پیشرفته و مبتنی بر فناوری اقدامات خوبی صورت گرفته است. همچنین جایگاه ایران در حوزه های فناوری به موقعیت خوبی دست یابد. به عنوان مثال، چند سال قبل رتبه ایران از نظر محصولات مبتنی بر فناوری های پیشرفته کشور 39 بود اما در چند سال گذشته بهبود یافته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به اینکه باید درصدی از تولید ناخالص ملی را در حوزه علم و فناوری در کشور هزینه کنیم تا به ارزش های افزوده آن دست پیدا کنیم، عنوان داشت: بر اساس قانون از چند سال پیش قرار بود حدود یک درصد به این کار اختصاص داده شود و قرار بود سالی نیم درصد به آن افزوده شود.

وی تاکید کرد: اگر این سرمایه گذاری ها را درست انجام دهیم، حتی می توانیم براورد درستی از سهم علم و فناوری و اقتصاد مبتنی بر تولید علم داشته باشیم.

رشیدی با بیان اینکه در تولید علم، فناوری و محصولات پیشرفته، معطوف به نوآوری در حوزه محصول هستیم، اظهار داشت: وقتی با شرکت های فناوری و پارک های فناوری صحبت می کنیم از تولیدات خود می گویند اما حقیقت این است که نمی توانیم آنها را در بازارهای داخلی و خارجی به فروش برسانیم زیرا خیلی روی نوآوری محصول کار کردیم اما باید به نوآوری در فرآیند، در خدمات و سازماندهی این موضوع نیز توجه کنیم.

در ادامه دکتر محمد مهدی نژاد نوری با اشاره به اینکه باید تا سال 1404، سهم تولید علم در تولید ناخالص ملی به 50 درصد برسد، در حالی که در حال حاضر 10 درصد است، گفت: در نگاه نخست این مسئله خیلی سخت و غیرممکن به نظر می آید اما حقیقت این است که چاره دیگری نداریم زیرا در حوزه های دیگر اقتصادی نیز مشکلات زیادی داریم.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه کشاورزی وابستگی شدیدی به آب و خاک دارد و از هر دو نظر به شدت در تنش هستیم و بر اساس پیش بینی های بین المللی این تنش افزایش پیدا می کند. در حوزه نفت و پتروشیمی نیز اگر شرایط به مانند حال باقی بماند، همه آنها محکوم به ورشکستگی هستند زیرا عهد نامه پاریس را پذیرفته ایم و اگر چنین کاری نکنیم، باید جریمه های سنگینی را بپردازیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه عالی دفاع ملی تاکید کرد: باید یک پوست اندازی اساسی در تمام صنایع حتی صنعت گردشگری داشته باشیم و برای این پوست اندازی نیاز به علم و فناوری جدید هستیم یعنی صنایع کشور را به فناوری های "هایتک" مجهز کنیم.

وی با تصریح بر اینکه رسیدن به هدف 50 درصد از سهم تولید ناخالص ملی توسط علم و فناوری یک رویا نیست یلکه یک اجبار است، عنوان داشت: آینده پژوهشی یا مبتنی بر توان یا مبتنی بر جایگاه است یعنی باید مشخص کنیم قرار است به کجا برسیم تا رتبه و جایگاه و استقلال کشور را حفظ کنیم.

قابل ذکر است، برنامه "گفت و گوی اقتصادی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی