گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران كشور اعلام كرد: سهم علم در تولید ناخالص ملی ایران 10 درصد است

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با اشاره به نقش تحقیقات و فناوری در اشتغال زایی، اظهار داشت: نقش علم در تولید ناخالص ملی، با هدف گذاری چشم انداز، فاصله ای 40 درصدی دارد.

1396/03/21
|
12:45
|


برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع سهم تجاری سازی علم در ایجاد اشتغال و با حضور دکتر نصرت الله ضرغام رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور و بنیاد ملی علم ایران روانه آنتن شد.

دکتر نصرت الله ضرغام با بیان اینکه دنیای کنونی تلاش دارد از کارهای علمی به صورت همه جانبه و جامع بهره مند شود، گفت: رشد جمعیت جهان بیانگیر این موضوع است که میزان تولید ثروت و اشتغال به روش های سنتی جوابگو نخواهد بود و باید از روش های نوین استفاده کنند.

وی اضافه کرد: این روش های جدید قطعا در نوآوری و خلاقیت دیده می شوند و پیشران نوآوری در جهان کنونی تحقیق و توسعه و استفاده از نتایج آنها است. اقتصادهای قدرتمند دنیا به این امر توجه ویژه ای کرده و موفقیت های زیادی نیز کسب کرده اند.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با اشاره به نقش تحقیقات و فناوری در اشتغال زایی، اظهار داشت: ایران در حال حاضر با سهم 10 درصدی از نقش علم در تولید ناخالص ملی، با هدف گذاری چشم انداز فاصله ای 40 درصدی دارد.

وی بیان داشت: آمریکا که بیشترین اختراع را در دنیا را دارد، قادر می شود 40 میلیون شغل ایجاد کند و 33 درصد از تولید ناخالص ملی را از این طریق به دست می آورد. دومین کشور موفق در این زمینه نیز ژاپن است که 25 درصد اختراعات دنیا را به خودش اختصاص داده است که باعث اشتغال فراوان در کشورش شده است.

رئیس بنیاد ملی علم ایران با تاکید بر اینکه باید مجموعه ورودی ها و خروجی ها در فعالیت های علمی را در نظر بگیریم، خاطر نشان شد: باید توجه کنیم اثرگذاری با تعیین شاخص ها چه میزان است و نظر مردم در این زمینه کدام است. اگر این چارچوب تدوین شود، ظرفیت هایی که در کشور وجود دارد، بهتر شناخته می شود و سرمایه گذاری که این زمینه صورت می گیرد نیز بیشتر خواهد بود.

وی با ذکر نمونه ای ادامه داد: یکی از بنیادهای علمی دنیا هر دو سال یک گزارشی از علم و فناوری کشورش تهیه و به دولت و کنگره ارائه می کند و اساس سیاست گذاری علم و فناوری بر پایه این گزارش است. بعد از تهیه این گزارش ها، صحت و سقم آنها توسط یک شورا مورد بررسی قرار می گیرد.

قابل ذکر است، برنامه "گفت و گوی اقتصادی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی