گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

ریاست اتحادیه مشاوران املاك تهران و كشور بیان داشت: 33 درصد مردم ایران مستاجر هستند

ریاست اتحادیه مشاوران املاک تهران و کشور اظهار داشت: تقریبا 33 درصد از مردم ایران مستاجر هستند که هفت الی ده درصد از این میزان نیز در خانه های سازمانی سکونت دارند .

1396/03/22
|
10:45
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع نیاز واقعی امروز به تولید مسکن؛ تبیینی بر عبور از رکود در مسکن و با حضور دکتر حسام عقبایی ریاست اتحادیه مشاوران املاک تهران و کشور روانه آنتن شد.

دکتر حسام عقبایی با تصریح بر این نکته که در کشور به طور قطع نیاز به مسکن داریم، گفت: امروز با کاهش تولید در حوزه مسکن روبرو هستیم و توازن بین عرضه و تقاضا چه در بخش خرید و فروش و چه در بخش اجاره وجود ندارد.

وی با اشاره به آمارها اضافه کرد: تقریبا 33 درصد از مردم ایران مستاجر هستند که هفت الی ده درصد از این میزان نیز در خانه های سازمانی سکونت دارند و حدود 22 درصد مستاجرانی هستند که ماهانه اجاره پرداخت می کنند و بقیه افراد در زمره مالکین تلقی می شوند.

ریاست اتحادیه مشاوران املاک تهران و کشور با بیان اینکه اوضاع مسکن در ایران نسبت به بسیاری از کشورها وضعیت خوبی ندارد، خاطرنشان کرد: در دنیا کشورهایی را داریم که بیش از 55 درصد از مردم آن مستاجر نشین هستند اما مشکلی به نام مشکل مسکن به این حادی که در ایران وجود دارد، ندارند زیرا مسکن در آن کشورها از سرمایه به کالا تبدیل شده است و به همین دلیل مردم انگیزه ای برای اینکه حتما خانه دار شوند، ندارند.

وی ادامه داد: در ایران به دلیل عدم توازم در عرضه و تقاضا و نبودن تقویت تولید و برنامه های منسجم، خانه دار شدن برای افراد یک وجه تمایز است. بخش عمده ای از کسانی که در زمره خانه دارها هستند به این مفهوم نیست که هیچ مشکلی ندارند و بسیاری از آنها "بدخانه" تلقی می شوند.

وی تصریح کرد: نمی توان انتظار داشت در یک جامعه همه افراد خانه دار شوند اما باید کاری کرد کسانی که توانایی خرید مسکن ندارند، دغدغه ای برای اجاره خانه نداشته باشند و با سرمایه ای که دارند حتی اگر خیلی زیاد هم نباشد، بتوانند یک خانه مناسب اجاره کنند.

عقبایی وضعیت اجاره نشینی را نیز مناسب ندانست و اظهار داشت: بخش خیلی کمی از این مستاجرین کسانی هستند که سرمایه هایشان را جای دیگری هزینه کردند و با اینکه توانایی خرید منزل دارند، اما ترجیح داده اند، پول هایشان را صرف خانه نکنند اما عمده کسانی که در حال حاضر مستاجر هستند، افرادی هستند که توانایی لازم را نداشتند و در واقع درآمدهای ایشان متناسب با رشد قیمت مسکن نبوده است.

قابل ذکر است، برنامه "گفت و گوی اقتصادی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی