گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

رئیس اتحادیه كارگران پیمانی و قراردادی: قراردادهای کوتاه مدت و موقت، امنیت شغلی کارگر ان را از بین برده است

رئیس اتحادیه کارگران پیمانی و قراردادی گفت: با قراردادهای کوتاه مدت و موقت، امنیت شغلی کارگر و خانواده برهم می خورد و برای جامعه خطرناک است زیرا کارگری که امنیت شغلی ندارد، بهره وری بالایی هم ندارد چون انگیزه ای برای کار کردن ندارد.

1396/03/23
|
09:45
|


برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع برگشت لایحه قانون کار به دولت و با حضور دکتر مسلم خانی استاد دانشگاه و مشاور کسب و کار و کارآفرینی، مهندس فتح الله بیات رئیس اتحادیه کارگران پیمانی و قراردادی به روی آنتن رفت.

دکتر مسلم خانی با اشاره به قانون برنامه های توسعه گفت: بر اساس این قوانین دولت ها مکلف هستند نسبت به اصلاح قانون کار و قانون تامین اجتماعی اقدام کنند و در مجلس به تصویب برسانند که تا این لحظه این اتفاق روی نداده است.

وی اضافه کرد: همه ساله بانک جهانی گزارشی را در خصوص محیط کسب و کار در کشورها منتشر می کند که نشان می دهد یکی از مولفه های مهمی که باعث شده، وضعیت کسب و کار در ایران مناسب نباشد، قوانین بالادستی از جمله قانون کار است.

این استاد دانشگاه با اشاره به گزارش بانک مرکزی با عنوان "چالش های فراروی قانون کار ایران"، اظهار داشت: در این گزارش چند چالش را احصا کرده است. یکی از اولین مشکلاتی که در قانون کار به آنها اشاره شده است، برابری جنسیتی در تصدی مشاغل است، آیا همه مشاغل امکان تصدی به صورت همزمان توسط زن و مرد وجود دارد یا خیر.

مشاور کسب و کار و کارآفرینی اضافه کرد: نکته دوم قراردادهای کار است، متاسفانه در ایران هنوز یک سامانه نظام جامع قراردادهای کار را نداریم و در کمال شگفتی، قانون کار نتوانسته است مشاغل دائم و غیر دائم را احصا کند. یکی دیگر از ایرادات نیز نظام دستمزدها است که در این زمینه هر ساله کارگران و کارفرمایان با این موضوع مشکل دارند.

در ادامه مهندس فتح الله بیات با تصریح بر اینکه تفاهم و یکدلی بین کارفرمایان و کارگران وجود نداشته است، گفت: دولت در حوزه نظارت و حاکمیت حضور دارد اما دو ضلع دیگر یعنی کارگر و کارفرما هم باید بخواهند و متاسفانه در این زمینه به شکل جدی پیگیری توسط این دو بخش انجام نشده است.

وی با اشاره به قانون قراردادهای موقت اظهار داشت: در تبصره یک ماده هفت قانون کار، ضعف جدی از سال 1369 که قانون کار به تصویب مجمع مصلحت نظام رسید، وجود دارد و تا به امروز حداکثر مدتی که برای قراردادهای موقت تعریف می کرد، تعریف نشده است و این یک خلاء است که باعث شده اکثر کارفرماها از این خلاء استفاده کنند.

رئیس اتحادیه کارگران پیمانی و قراردادی با اشاره به سوء استفاده هایی که از خلاء قانونی توسط کارفرمایان می شود، عنوان داشت: متاسفانه کارفرماها در کارهایی با ماهیت مستمر و دائم، از کارگر به شکل قراردادی استفاده می کنند و حتی قراردادهای سفید امضا با آنها می بندند. امروز قراردادهای یک ماه و سه ماه بسیار بسته می شود و بهترین حالت قراردادها در کشور، یک ساله است. در بخش صنعت، داروسازی و حتی امنیت، کارگرها به شکل قراردادی کار می کنند در حالی که در بخش های امنیتی، کارگر نباید به صورت موقت و پاره وقت باشد.

وی تصریح داشت: با قراردادهای کوتاه مدت و موقت، امنیت شغلی کارگر و خانواده برهم می خورد و برای جامعه خطرناک است زیرا کارگری که امنیت شغلی ندارد، بهره وری بالایی هم ندارد زیرا انگیزه ای برای کار کردن ندارد.

قابل ذکر است، برنامه "گفت و گوی اقتصادی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی