گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

تحلیلگر مسائل اقتصادی: مشکلات بانکی بیشتر از FATF ناشی از تحریم هاست

پوریا پرتو درباره مشکل تبادلات بانکی ایران با بانکهای جهانی گفت: مشکل بانکهای دنیا بیشتر از اینکه به خاطر fatf و استانداردهای مالی باشد ناشی از تحریم‌های ثانویه آمریکاست.

1399/10/02
|
11:30
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، پوریا پرتو تحلیلگر مسائل اقتصادی در برنامه «گفتگوی اقتصادی» درباره زمزمه‌های بازگشت به fatf گفت: مسئولان دولتی ادعا می‌کنند از 41 بند تعهد شده، 40 بند را انجام دادیم و عملاً بند پذیرش لوایح cft باقی مانده اما بنابر ادعای دبیرخانه fatf، ایران فقط 13 بند را پذیرفته است.

وی با بیان اینکه تغییر وضعیت در fatf نیازمند اجماع و رأی اکثریت اعضاء است افزود: با این شرایط، به احتمال زیاد آمریکا و اسرائیل و عربستان به عنوان اعضای مجمع، به خروج ایران از لیست سیاه رأی مثبت نخواهند داد گرچه برخی کشورها مانند روسیه، چین، هند و ترکیه علاقمند به توسعه روابط بانکی با ایران هستند.

پرتو درباره مشکل تبادلات بانکی ایران با بانکهای جهانی گفت: در حال حاضر مشکل بانکهای دنیا بیشتر از اینکه به خاطر fatf و استانداردهای مالی باشد ناشی از تحریم‌های ثانویه آمریکاست لذا تا زمانی که فکری به حال تحریم‌ها نکنیم صحبت کردن از fatf هم برای کشورمان بی فایده است.

تحلیلگر مسائل اقتصادی متذکرشد: تحریم‌های ثانویه آمریکا صرفاً مربوط به مبادلات بانکی و مالی نیست بلکه تاثیر خودش را بر صنعت خودروسازی و فروش نفت و زنجیره‌های مختلف می‌گذارد و البته در کنار آن، موانع و مشکلات داخلی زیادی نیز وجود دارد.

وی رویکرد مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به fatf را منطقی دانست و گفت: بحث مجمع برسر تضامین این موضوع است که ما چگونه شروط را بپذیریم و تعهد کنیم درحالیکه خود دولت هم اذعان می‌کند هیچ تضمینی وجود ندارد.

پرتو معتقد است که پرونده پیوستن به fatf به صورت مجزا کار بسیار خوبی است اما ما تعهدات بسیار سنگین 41 بندی را که به معنای شدیدترین نوع ژریم نظارتی است را پذیرفتیم و مشکل همین جاست.

تحلیلگر مسائل اقتصادی درباره تأثیرات تصویب fatf بر بازار ارز گفت: هر اتفاقی در بازار ارز منجر به افزایش قیمت ارز می‌شود زیرا در کل 5 صراف هستند که به هر بهانه‌ای قیمتها را بالا می‌برند اما عدم اجرای استانداردهای fatf ذاتاً به نفع صرافان است.

در ادامه، دکتر مجیدرضا حریری رئیس اتاق ایران و چین گفت: گروه ناظر اقدام مالی یا همان fatf، روابط بین افراد و بانکها و بانکداری جهانی را ساماندهی و نظارت می‌کند.

وی افزود: شرط ورود به سیستم بانکداری بین المللی پذیرش قواعد fatf است که 170 کشور دنیا هم این قواعد را پذیرفته‌اند و ایران و کره شمالی به دلیل نپذیرفتن این ماجرا در لیست سیاه قرار دارند.

رئیس اتاق ایران و چین با اشاره به اینکه قبل از fatf، این تحریم‌های بانکی هستند که اجازه فعالیت ما را در سیستم بانکی نمی‌دهند گفت: بانکهای جهانی به دلیل تهدیدهای آمریکا حاضر نیستند با ما همکاری کنند.

حریری اظهارکرد: ما مثل پرنده داخل قفس تحریم هستیم و در عین حال بال و پرمان هم که همان fatf است چیده شده است؛ یعنی حتی اگر درِ قفس تحریم هم باز شود اما به دلیل نپیوستن به fatf نمی‌توانیم وارد سیستم بانکی جهانی شویم.

وی مطرح کرد: ما همزمان با انجام فرآیند خنثی سازی و رفع هوشمندانه تحریم‌ها باید به فکر رفع موانع دیگرِ ورود به سیستم‌های بانکی دنیا مانند fatf هم باشیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی