گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

یك مشاور بانكی بیان كرد: بانکداری مجازی؛ راهی برای کاهش تعداد شعب بانکی

ایران نژاد بانکداری مجازی و غیرحضوری و پول دیجیتال و بانکداری دیجیتال را به عنوان دو راهکار مهم و موثر در کاهش شعب بانکی عنوان کرد.

1399/10/10
|
08:35
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر محمدرضا ایران نژاد، مدرس و مشاور بانکی اقتصادی و حقوقی سازمانهای دولتی و خصوصی در برنامه «گفتگوی اقتصادی» درباره ضوابط و معیارهای تعداد شعب بانکی در کشور گفت: تاکنون هیج معیار و استاندار مشخصی در ایران و دنیا برای این موضوع تعریف نشده است.

وی افزود: اکثر بانکهای دنیا سهامداران خصوصی دارند و بر اساس سیاست‌های خاص هیئت مدیره و سهامداران بانک تصمیم می‌گیرند که بانکشان شعبه محور باشد یا اینکه به صورت الکترونیک کارها را پیش ببرند. نمونه آن هم بانک خصوصی «خاورمیانه» در ایران است که سیاست شعبه محوری ندارد و تعداد شعب آن در کل ایران کمتر از 40 شعبه است.

ایران نژاد با اشاره به اینکه برخی بانکهای دولتی مانند ملت و صادرات حدود 2 هزار شعبه یا بیشتر در کشور دارند افزود: البته سیاست شعبه محوری و جذب منابع بر اساس شعب تا حدودی در بین بانکها تعدیل شده و خیلی از بانکهای با شعب زیاد به ادغام یا بستن شعب خود اقدام کرده‌اند.

این مشاور بانکی با بیان اینکه باز بودن شعب برخی بانکها توجیه اقتصادی ندارد گفت: این دسته از بانکها فقط به خاطر مسئولیت اجتماعی و اهدافی که دولتی برای آن‌ها تعیین کرده خدمات ارائه می‌دهند اما از طرفی هم بانکهای با تعداد شعب بیشتر احتمالاً شانس بیشتری برای جذب منابع خواهند داشت.

وی در بخش دیگر این برنامه اظهارکرد: بانکها برای افزایش تعداد شعب محدودیت دارند اما در عین حال خیلی از بانکها هم فراتر از حد مجاز و مازاد بر دارایی‌های ثابت خود، شعبه ایجاد کرده‌اند و البته تورم چند صد درصدی حوزه مسکن طی دو سه سال اخیر نیز باعث شده که عملکرد بانکها از نظر ترازنامه‌ای مثبت شود.

ایران نژاد درباره رفتار بانکها در خلق پول گفت: هرچه قدر که نظارت بر منابع و مصارف بانکها کمتر باشد و بانکها قدرت وام دهی بیشتری داشته باشند خلق پول بیشتری صورت می‌گیرد و وقتی هم که این پولها به سمت فعالیت‌های مولد هدایت نشود منجر به افزایش تورم خواهدشد.

وی همچنین بانکداری مجازی و غیرحضوری و پول دیجیتال و بانکداری دیجیتال را به عنوان دو راهکار مهم و موثر در کاهش شعب بانکی عنوان کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی