گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

زنگنه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ ایران از نظر تعداد شعب بانکی رتبه چهارم را دارد

عضو کمیسیون ضوابط مرکز کارشناسان رسمی قوه قضائیه گفت: بعد از فرانسه، آمریکا و ژاپن، کشور ایران با 27 شعبه بیشترین شعب بانکی را در دنیا دارد.

1399/10/10
|
10:11
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر ایمان زنگنه، عضو کمیسیون ضوابط مرکز کارشناسان رسمی قوه قضائیه با برنامه «گفتگوی اقتصادی» درباره گسترش شعب بانکی در کشور مصاحبه کرد.

وی با اشاره به آخرین آمارهای بین المللی در این زمینه گفت: فرانسه بیشترین سرانه تعداد شعب بانکی را دارد یعنی به ازای هر 100 هزار نفر، 38 شعبه بانکی را تعریف کرده و کشور آمریکا با 33 شعبه بانکی و ژاپن هم با 32 شعبه در رده دوم و سوم قرار گرفته اند.

زنگنه افزود: بعد از این سه کشور، ایران با 27 شعبه بیشترین شعب بانکی را در دنیا دارد اما سرانه شعب بانکی ایران نسبت به میانگین منطقه خیلی بیشتر است.

این مدرس دانشگاه با اشاره به فعالیت 22 هزار و 583 شعبه بانکی در ایران گفت: 42 درصد از این تعداد شعب مربوط به بانکهای دولتی، 26 درصد خصوصی و 31 درصد هم خصولتی اند.

زنگنه افزود: ما به ازای هر 3600 نفر در ایران یک شعبه بانکی داریم و بیشترین شعب بانکی هم در استانهای تهران، خراسان و اصفهان هستند.

کارشناس رسمی دادگستری در امور بانکی مقایسه کشورها از نظر تعداد شعب بانکی را کاری اشتباه دانست و گفت: مثلاً برخی کشورها صنعت مالی دارند و لذا سرانه شعب بانکی هم در این کشورها باید بالا باشد درصورتیکه کشورهای نوپا اینگونه نیستند و شعب بانکی در آن ها هم نباید خیلی زیاد باشد.

وی متذکرشد: با توجه به اینکه 85 تا 90 درصد اقتصاد و پایه تأمین مالی در ایران، بانک محور است بنابراین از این منظر شاید تعداد بالای شعب بانکی تا حدودی توجیه پذیر باشد.

زنگنه با بیان اینکه در حال حاضر تعداد زیادی از شعب بانکی در کشور سودآوری چندانی ندارند گفت: خود نظام بانکی هم به دنبال رهایی از این شعبِ زیان ده است اما ملاحظات سیاسی و اجتماعی باعث می شود که این شعب به فعالیت خود ادامه دهند ضمن اینکه اعطای تسهیلات برای بانکها هم در این شرایط سودآور نیست و این هزینه را صرف خرید شعبه می کنند.

مدرس بانکی ضمن اذعان به سودآور نبودن ارائه تسهیلات بانکی در عین حال تصریح کرد: بخش عمده ای از دارایی های ثابت نظام بانکی مربوط به ساختمان های بانکی نیست بلکه نتیجه ی تملیک وثائق و املاک تسهیلات گیرندگانی است که نتوانسته اند تسهیلات را پس دهند.

وی با اشاره به راهکارهای جلوگیری از افزایش بی رویه شعب بانکی گفت: نظام بانکی نسبت به نظام اداری کشور چندین گام در ارائه خدمات الکترونیک به مشتریان جلوتر است و از طرفی خدمات بانکی هم بسیار جذاب است و لذا با استفاده از همین قابلیت می توان خدمات الکترونیکی را گسترش داد و خدمات بیشتری ارائه کرد.

زنگنه همچنین بر ضرورت اصلاح نظام بانکی هم تأکید کرد و گفت: در صورت اصلاح نظام بانکداری، روش ها و امکانات جدید تعبیه خواهد شد و بانکها هم می توانند در بستر نوین اقدام کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی