گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

كیاپاشا در رادیو گفت‌وگو: مجلس قانون تصفیه امور ورشکستگی را اصلاح کند

مدیرکل تصفیه امور ورشکستگی قوه قضائیه، اصلاح چند ماده از قانون تصفیه امور ورشکستگی در حوزه بازسازی و امورات مرتبط را ضروری دانست و از مجلس درخواست کرد که به این حوزه ورود ویژه ای داشته باشد.

1400/03/22
|
11:31
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، لقمان کیاپاشا، مدیرکل تصفیه امور ورشکستگی قوه قضائیه در برنامه «گفتگوی اقتصادی» درمورد خلأهای قانونی برای احیای شرکتهای ورشکسته گفت: قانون اداره کل تصفیه امور ورشکستگی مصوب سال 1318 اجازه تشکیل اداره تصفیه را به دستگاه قضایی داده است.

وی افزود: طبق این قانون، اگر تاجر و یا واحد تولیدی ورشکسته شد قوه قضائیه و دادستان باید امر تصفیه آن را انجام دهد به این معناکه اموال، طلبکاران و بستانکاران آن ها را شناسایی و بعد از فروش به بستانکاران واگذار کنیم.

کیاپاشا خاطرنشان کرد: سعی این ادارات بر این بود که واحدهای تولیدی حتی الامکان تعطیل نشوند اما در دوران تحول، رویکرد دستگاه قضایی به واحدهای تولیدی متفاوت شد بطوریکه رئیس قوه قضائیه در سفرهای استانی خود اول به واحدهای تولیدی سر می زنند.

مدیرکل تصفیه امور ورشکستگی قوه قضائیه با انتقاد از عدم اصلاح و بازنگری «قانون تجارت» در مجلس گفت: امروز دنیا به این نتیجه رسیده که اگر شرکتی دچار مشکل شد قبل از تصفیه امور، باید موضوع مربوط به بازسازی و بررسی عوامل تعطیلی شرکت را در دستور کار قرار دهد تا نوع کمک و حمایت از آن مشخص شود.

وی تأکیدکرد: نگاه مدیریتی در هر رده ای باید بر مبنای استفاده از ظرفیت های موجود برای احیای واحدهای تولیدی باشد که خوشبختانه این رویکرد در مجموعه اداره تصفیه وجود دارد و در دوران تحول هم یک نگاه ویژه ای به آن شده است.

کیاپاشا در رادیو گفت وگو اظهارکرد: طبق رویکرد جدید قوه قضائیه، اگر کارخانه یا شرکتی فقط به خاطر یک چک ورشکسته شد نباید اعلام ورشکستگی شود و بلکه باید کاملاً و به صورت دقیق بررسی شود و بعد از آن حکم ورشکستگی را اعلام کنیم.

مدیرکل تصفیه امور ورشکستگی قوه قضائیه اصلاح چند ماده از قانون تصفیه امور ورشکستگی در حوزه تصفیه و بازسازی و امورات مرتبط را ضروری دانست و از مجلس درخواست کرد که به این حوزه ورود ویژه ای داشته باشد.

کیاپاشا در رادیو گفت وگو، مطرح کرد: ادارات تصفیه باید این اختیار را داشته باشند که هزینه لازم برای راه اندازی واحد تولیدی را در قالب تنخواه پرداخت کنند و بعد از راه اندازی واحد، آن پول برگردد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی