گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

اسفنانی در رادیو گفت وگو: عدم صدور فاکتور فروش، تخلف است

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران، صدور فاکتور را از الزامات قانونی برای فروشندگان اعم از عمده فروش و خرده فروش اعلام کرد و گفت: هر فروشنده ای که فاکتور صادر نکند تخلف کرده و باید با او برخورد شود.

1400/06/30
|
08:07
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر محمدعلی اسفنانی، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران با برنامه «گفتگوی اقتصادی» درمورد شیوه صحیح تنظیم بازار و قیمت گذاری محصولات کشاورزی گفتگو کرد.

اسفنانی گفت: سازمان تعزیرات حکومتی یک سازمان و مرجع شبه قضایی و دادرسی محور است و مانند دادگاه ها، شعب مختلفی دارد.

وی به فلسفه وجودی تعزیرات به عنوان زیر مجموعه دولت و جدا از قوه قضائیه اشاره و اظهارکرد: سازمان تعزیرات در شرایط خاص و مواقعی که بازار به نظارت جدی و برخورد نیاز دارد به عنوان یک ابزارِ در اختیار دولت عمل می کند.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران درمورد شیوه نظارتی سازمان تعزیرات نیز اینطور گفت: روش نظارت سازمان بر این مبناست که مراجع مختلف، گزارش تخلفات را ارسال می کنند تا شعب تعزیرات امکان رسیدگی داشته باشند و البته برای نظارت دقیق و جدی تر، سازمان تعزیرات مجاز به ایجاد شعب سیار ( گشت های مشترک) نیز هست تا روند رسیدگی سریعتر انجام شود.

این مقام مسئول از افزایش شدید قیمت لیموترش در سال گذشته به عنوان یک فاجعه یادکرد و گفت: متاسفانه عده ای خرید سلف می کنند و محصولات کشاورزی را به قمیت های غیرواقعی می فروشند از این رو کاهش فاصله مزرعه تا سفره از مهمترین کارهایی است که حتماً باید انجام شود و البته مربوط به سازمان ما هم نیست.

اسفنانی صدور فاکتور را از الزامات قانونی برای فروشندگان اعم از عمده فروش و خرده فروش اعلام کرد و گفت: هر فروشنده ای که فاکتور صادر نکند تخلف کرده و باید با او برخورد شود لذا اگر گزارشی از این موارد به دست ما برسد حتماً پرونده تشکیل خواهیم داد و رسیدگی می کنیم.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران همچنین درمورد تفاوت قیمت میوه ها در فروشگاه ها و مغازه ها و هایپرهای سطح شهر نیز اینطور گفت: درست است که اجاره بهای مغازه های سطح شهر در مناطق مختلف با هم فرق دارد اما این ملاک نیست و ملاک، فاکتوری است که از میدان میوه و تره بار دریافت می کنند.

****بارفروشان میدان و حتی واسطه ها ملزم به صدور فاکتور شوند

اسدالله کارگر رئیس اتحادیه صنف فروشندگان میوه و سبزی تهران با اذعان به بی ثباتی قیمت میوه در سطح شهر گفت: ما بارها از هیئت مدیره بارفروشان دعوت و تأکید کردیم که برای ساعت کار میدان برنامه ریزی کنیم که البته برای مدت کوتاهی انجام شد اما متاسفانه مجدداً به فراموشی سپرده شد.

وی افزود: از آنجایی که ملاک میدان، عرضه و تقاضاست و ساعتها هم محدود است لذا قیمت ها هم در ساعت های مختلف با هم متفاوت می شوند.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان میوه و سبزی تهران، عدم صدور فاکتور را از جمله مشکلات عنوان کرد و افزود: تمام بارفروشان میدان و حتی واسطه ها ولو یک نفر باید ملزم به صدور فاکتور شوند.

کارگر تأکید کرد: اگر ساعت کاری میدان مشخص شود واسطه ها فرصت دپو کردن محصولات را پیدا نمی کنند که بعداً گرانتر بفروشند.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان میوه و سبزی تهران با بیان اینکه واسطه ها باید استانداردسازی شوند و فاکتور حجره را به اعضای ما تحویل دهند افزود: اگرچه کشف قیمت و میانگین و عرف قیمت بحث های مهمی اند اما ملاک اصلی ما بحث فاکتور است و فاکتور حتماً باید صادر شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی