گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

رئیس كارگروه بلاكچین كمیسیون فاوا اتاق ایران: برق ماینرها به قیمت صادراتی محاسبه شود

شرفی در رادیو گفت وگو اظهارکرد: ما باید برق را به قیمت صادراتی در اختیار ماینرها قرار دهیم.

1400/07/14
|
15:22
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر محمدرضا شرفی، رئیس کارگروه بلاکچین کمیسیون فاوا اتاق ایران و عضو هیئت رئیسه کارگروه استخراج انجمن زنجیره بلوک درمورد ارز دیجیتال با برنامه «گفتگوی اقتصادی» مصاحبه کرد.

شرفی با بیان اینکه طرح مجلس درمورد دیجیتال هنوز جامعیت کامل ندارد گفت: درست است که ما هنوز مدیریت هوشمند در این حوزه نداریم اما دلیل هم نمی شود که همه مسئولیت این موضوع را به گردن مردم بیندازیم.

وی بخشی از تهدید بودن ارزهای دیجیتال را ناشی از سوء مدیریت و نگاه مدیریت صنعت برق کشور به مصرف کننده و تولیدکننده این صنعت دانست و افزود: فاصله شدید تعرفه گذاری در حوزه صنعتی، مسکونی و تجاری مشکلات زیادی ایجاد کرده است.

رئیس کارگروه بلاکچین کمیسیون فاوا اتاق ایران معتقد است که صنعت ارز دیجیتال با مدیریت صحیح و حذف موانع از سر راه سرمایه گذار در بخش توسعه زیرساخت های تولید انرژی به یک فرصت ویژه تبدیل خواهد شد.

شرفی در رادیو گفت وگو اظهارکرد: ما از بستر اصلی این فناوری غافل شدیم درحالیکه بیشتر توجه مان باید به نقش بین المللی خود در این حوزه باشد.

در ادامه، دکتر مهدی نصرتی کارشناس مسائل اقتصادی، مدرس دانشگاه و رئیس گروه توسعه ابزارهای مالی و سرمایه گذاری ساتبا با بیان اینکه ارز دیجیتال ابعاد گسترده ای دارد گفت: بحث ارز دیجیتال یا ارزهای رمزنگاری شده یک روند گریزناپذیر است.

وی افزود: ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین پول هایی هستند که نمی توان آن ها را بدون پشتوانه خلق کرد چراکه تعدادشان محدود و کمیاب است.

این کارشناس مسائل اقتصادی از مجلس تقاضا کرد که ترجیحاً به این مباحث ورود نکند و به فرموده مقام معظم رهبری طرح ها بیشتر باید به شکل لایحه از سوی دولت ارائه شوند و تمرکز خود را به نظارت بر اجرای قوانین مربوطه و اصلاح آن ها معطوف کند.

نصرتی درمورد جنبه های فرصتی این فناوری نیز اظهارکرد: ما باید برق را به قیمت صادراتی در اختیار ماینرها قرار دهیم. در حقیقت راه حل اصولی نجات صنعت برق و گاز و انرژی این است که در یک فرآیند تدریجی قیمتها را اصلاح و واقعی کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی