گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

علایی مقدم: دولت، توسعه کشاورزی قراردادی را در دستورکار قرار دهد

رئیس سازمان امور عشایر ایران در رادیو گفت‌وگو با تأکید بر لزوم توسعه کشاورزی قراردادی اظهارکرد: کشاورزی قراردادی باعث پیاده سازی الگوی کشت و در نهایت هم تولید محصولات متناسب با نیاز و پتانسیل منطقه می شود.

1400/07/17
|
11:31
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر شاهپور علایی مقدم، معاون وزیر و رئیس سازمان امور عشایر ایران با برنامه «گفتگوی اقتصادی» درمورد نقش روستاییان و عشایر به عنوان نیروهای مولد در امنیت غذایی کشور در حوزه اقتصاد مقاومتی گفتگو کرد.

علایی مقدم با اشاره به اینکه روستاییان و عشایر در خط مقدم تولید و فعالیت کشاورزی قرار دارند گفت: جمعیت روستایی ما به دلیل تغییرات اقلیمی و عدم توجه به صنایع تبدیلی و تکمیلی نسبت به قبل و ابتدای انقلاب و در طول این چهل سال کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه روستاییان حدود 20 میلیون نفر از جمعیت کشور را تشکیل می دهند افزود: در حال حاضر 252 هزار خانوار عشایری در 59 درصد از سرزمین جغرافیایی کشورمان زندگی می کنند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران به اهمیت و جایگاه ویژه عشایر نیز اذعان و اظهارکرد: سهم عشایر در توسعه پایدار و امنیت غذایی خیلی بی بدیل است.

علایی مقدم با بیان اینکه هر یک از عشایر گوشت مورد نیاز 20 نفر ایرانی را تولید می کند افزود: 40 درصد از فرش صادراتی کشور ما توسط زنان عشایری، 35 درصد صنایع دستی و 450 هزار تن شیر و فرآورده های لبنی نیز توسط عشایر تولید می شود.

وی با اشاره به تولید 130 میلیون تن انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلات در سال گفت: یکی از موانع صنعتی شدن بخش کشاورزی در روستاها مربوط به برخی قوانین و روند کند مکانیزاسیون و عدم توجه به تکنولوژی است.

علایی مقدم همچنین تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی را ضروری خواند و گفت: اگر کشاورزی صرفه اقتصادی نداشته باشد کشاورزان و روستاییان هم قطعاً یافته های تحقیقاتی را نخواهدپذیرفت.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با تأکید بر لزوم توسعه کشاورزی قراردادی اظهارکرد: کشاورزی قراردادی باعث پیاده سازی الگوی کشت و در نهایت هم تولید محصولات متناسب با نیاز و پتانسیل منطقه می شود.

علایی مقدم انجام حمایت های فنی و مهندسی از بخش کشاورزی را نیز ضروری خواند و گفت: قوانین ما باید طوری وضع شوند که روستانشینان در روستاها بمانند و به کار کشاورزی و دامداری علاقه داشته باشند.

وی ضمن اشاره به توجه ویژه دولت سیزدهم به مناطق روستایی و عشایر همچنین از مسئولان ذیربط تقاضا کرد که حمایت های آبی و یارانه ای برای تأمین علوفه دام را اعمال کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی