گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

موسوی: نبود استراتژی صنعتی حجم صادرات را کاهش داد

عضو اندیشکده اقتصاد مقاومتی از نبود یک استراتژی توسعه صنعتی انتقاد و اظهارکرد: ارزش کالاهای صادراتی کشور ما پایین است و همین موضوع باعث کاهش حجم صادرات و درآمدهای صادراتی ما شده است.

1400/07/18
|
11:47
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر علیرضا مناقبی، رئیس مجمع عالی واردات در برنامه «گفتگوی اقتصادی» درمورد ضوابط اجرایی سیاست های ارزی و تجاری برای توسعه صادرات و مدیریت واردات گفت: ما به جای محدودیت ایجاد کردن برای صادرکننده و تولیدکننده و واردکننده باید تعامل مان را با دنیا زیاد کنیم.

وی افزود: اگر به بخش خصوصی احترام و اعتماد شود مطمئناً بخش خصوصی در همین شرایط خاص نیز هر تحریمی را دور خواهد زد.

رئیس مجمع عالی واردات با بیان اینکه با وجود ممنوعیت واردات چندین قلم کالا از سال 97 اما همچنان شاهد همان کالاها در بازار هستیم گفت: بهتر است به جای محدودیت و ممنوعیت یک رقابت صحیح و سالم و استفاده از ابزار درست را دنبال کنیم.

مناقبی اظهارکرد: واردات کاری نیست که هر کسی بتواند آن را انجام دهد کمااینکه واردکنندگان هم هیچ وقت ادعا ندارند که می توانند صادرکننده خوبی باشند.

وی ایجاد فضای رقابتی سالم توام با رفاقت و نظارت به نفع مردم را به مسئولان تأکید کرد و گفت: هیچ واردکننده قانونی به خودش اجازه نمی دهد کالای مازاد بر نیاز کشور را وارد کند کمااینکه بیش از 85 درصد واردات کشور مربوط به مواد اولیه و واسطه ای بخش تولید است.

رئیس مجمع عالی واردات با انتقاد از بسته شدن شریان اصلی تجارت یعنی واردات گفت: مسئولان اجازه نمی دهند که واردکننده از ارز صادرکننده استفاده کند و تحریم ها را دور بزند.

همچنین در ادامه، محمدرضا موسوی عضو اندیشکده اقتصاد مقاومتی اظهارکرد: کشور ما سالها با درآمدهای نفتی اداره شده و کشوری هم که وابسته به ارز نفتی و مبتنی بر محور تک محصولی است طبیعتا انگیزه ای برای تسهیل تولید و صادرات نخواهد داشت.

وی افزود: تحریم های اخیر و به دنبال آن محدودیت در صادرات نفت باعث شده که دولتمردان به فکر بیفتند و به تولید داخل و جریان تجارت توجه کنند.

عضو اندیشکده اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه مصوبه جدید سیاست های ارزی و تجاری برای توسعه صادرات و مدیریت واردات قابلیت اجرایی شدن دارد خاطرنشان کرد: دولت و مجلس بعد از ابلاغ مصوبه 26 ماده ای در این خصوص باید سازوکار نظارتی دقیقی هم برای پایش این مسئله در نظر می گرفتند تا به درستی اجرایی شود.

موسوی از نبود یک استراتژی توسعه صنعتی انتقاد و اظهارکرد: ارزش کالاهای صادراتی کشور ما پایین است و همین موضوع باعث کاهش حجم صادرات و درآمدهای صادراتی ما شده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی