گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

رئیس سازمان ملی استاندارد خبر داد: تدوین نظام جامع کیفیت با همکاری دانشگاه شریف

شریعتی در رادیو گفت وگو از آغاز تدوین نظام جامع کیفیت با همکاری دانشگاه شریف خبرداد و گفت: با این کار می توان نرخ کیفیت و نرخ تورم را مشخص کرد.

1400/07/25
|
10:00
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر شریعتی رئیس سازمان ملی استاندارد در برنامه «گفتگوی اقتصادی» گفت: ما گاهی استانداردهای جهانی را پذیرفته و به استاندارد ملی تعریف می کنیم و گاهی هم استاندارد جهانی را با توجه به شرایط کشورمان بومی سازی و از آن استفاده می کنیم.

وی با بیان اینکه از 30 هزار استانداردی که داریم فقط 1400 استاندارد، اجباری شده افزود: موارد در کمیته های ملی استاندارد بررسی و چکش کاری می شوند و صاحب نظران و ذینفعان نظر خود را اعلام می کنند.

رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به اینکه بحث اندازه شناسی و مقیاس نقش مهمی در صنعت و تولید دارد گفت: کالیبراسیون تجهیزات و دقیق شدن و ارزیابی انطباق نیز بحث بسیار مهمی است که در سازمان پیگیری می شود.

این مقام مسئول تطبیق کالای تولید شده با استانداردها و اعتباربخشی از طریق شرکتهای بازرسی و تأیید صلاحیت توسط مرکز ملی تأیید صلاحیت را نیز از دیگر وظایف این سازمان برشمرد و گفت: وقتی کالایی تولید می شود با استانداردهای مختلف اعم از میکروبی و آزمایشگاهی و غیره تطبیق داده می شود.

شریعتی سازمان ملی استاندارد را به عنوان تنها صادرکننده نشان حلال معرفی کرد و گفت: سازوکار این موضوع هم تعریف شده و امیدواریم که مرکز ملی حلال را نیز با توجه به وظیفه قانونی مان به زودی تاسیس کنیم.

رئیس سازمان ملی استاندارد از تلاش سازمان در راستای اجباری شدن آزمون مهارت ها برای تست های جدید در آینده نزدیک سخن گفت و افزود: برخی استانداردها پژوهش محور هستند و ما در برخی موارد، استانداردهایی را متناسب با فرهنگ و شرایط اقلیمی خودمان تدوین می کنیم.

وی همچنین درمورد استانداردسازی تجهیزات پزشکی و اقلام پزشکی در ایام کرونایی نیز گفت: تجهیزات پزشکی از نظر کارکردی و عملکردی باید حداقل های لازم را برای بازگردان بهبودی به فرد بیمار را داشته باشند و هر چه قدر هم کیفیت بالاتر باشد موفقیت بیشتر است از این رو سازمان استاندارد در این راستا تلاش می کند.

شریعتی یادآورشد: شعار امسال سازمان جهانی استاندارد «توسعه پایدار با جهانی بهتر» بود به این معنا که مسائل زیست محیطی و اقلیمی را هم مد نظر قرار داده تا صرفاً به توسعه ی تنها فکر نکنیم.

رئیس سازمان ملی استاندارد از ارتقای کیفیت تولیدات مواد غذایی ابراز خرسندی کرد و گفت: همین موضوع باعث شده که در صادرات این حوزه موفق عمل کنیم و در حوزه لوازم خانگی نیز همین مسیر را طی می کنیم.

وی درمورد وضعیت استاندارد خودروسازی در ایران با اشاره به اینکه چهار تا پنج هزار قطعه در یک خودرو به کار می رود گفت: ما استانداردهای 85 گانه داریم که بعضی از این ها استانداردها خودشان یک سیستم هستند. در اینکه خودروهای ما ایراداتی دارند شکی نیست اما در حال حاضر در تلاشیم تا خودروها کیفیت و شرایط بهتری پیدا کنند.

شریعتی از آغاز تدوین نظام جامع کیفیت با همکاری دانشگاه شریف خبرداد و گفت: با این کار می توان نرخ کیفیت و نرخ تورم را مشخص کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی