گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

دبیرستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته عنوان كرد: طراحی و نمونه سازی اتوبوس‌های برقی در کشور

منطقی در رادیو گفت‌وگو از طراحی و نمونه سازی اتوبوس برقی خبرداد و گفت: در حوزه خودروهای هیبریدی هم فعالیت‌هایی صورت گرفته است.

1400/07/25
|
12:57
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، نشست خبری برنامه «گفتگوی اقتصادی» با حضور دکتر منوچهر منطقی، دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته پیرامون موضوع توسعه و حمایت از شرکتهای دانش بنیان و خلاق در صنعت هوایی و حمل و نقل پیشرفته برگزار شد.

منطقی گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر فناوری های حمل و نقل در دنیا مشترک شده لذا ما در گام نخست به مسئولان پیشنهاد دادیم که به جای ستاد هوایی و ریلی یک ستاد حمل و نقل تشکیل دهند.

وی با اشاره به اینکه تجمیع و شبکه سازی شرکت های دانش بنیان برای انجام پروژه های ملی در دنیا رایج است افزود: ما در این راستا پروژه های متعددی اجرا کردیم مثلاً در حوزه واگن مترو 10 شرکت دانش بنیان را با هم تجمیع کردیم و بعد از دو سال موفق به طراحی اولین واگن شدیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته همچنین اظهارکرد: ایجاد گفتمان بین شرکت های بزرگ سنتی و دانش بنیان با طراحی پروژه های مشترک نیز از دیگر اقداماتی است که انجام شد.

منطقی با اشاره به اینکه 1050 شرکت با ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته کار می کنند افزود: از این تعداد، 653 شرکت دانش بنیان و 450 شرکت هم غیردانش بنیان هستند که در حوزه فضایی و ماهواره ای کار می کنند.

وی درمورد پروژه های برقی سازی گفت: بخش موتور سیکلت برقی برای حمل و نقل شهری و کاهش آلایندگی از جمله مسائلی بود که روی آن تمرکز کردیم و الان پنج شش شرکت هم در این حوزه فعالیت می کنند و تا دو ماه آینده دو تا از این موتور ها به صورت پایلوت شروع به کار خواهند کرد.

منطقی همچنین از طراحی و نمونه سازی اتوبوس برقی خبرداد و افزود: در حوزه خودروهای هیبریدی نیز فعالیت هایی صورت گرفته است.

دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته یادآور شد: در حال حاضر 130 شرکت در حوزه ماهواره ای این قابلیت را دارند که ماهواره را به صورت کامل بسازند و حتی در آینده نزدیک می توانند روی پرتاب کننده خاص هم کار کنند.

وی با اشاره به فعالیت 5 تا 7 شرکت در حوزه تاکسی هوایی گفت: اگر تعداد این شرکتها به 15 تا 20 درصد برسند می توان 75 فرودگاه بدون تردد و کم تردد را پوشش داد.

منطقی درمورد شماره گذاری ماشین های برقی نیز اظهارکرد: ما در حوزه زیرمجموعه خودروهای برقی شروع به استانداردنویسی کردیم و لذا بخشی از کار انجام شده و بقیه کار هم در حال انجام است.

دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته با بیان اینکه زنجیره ارزش در حوزه فضایی پیشرفته تر و در بخش ریلی عقب افتاده تر است گفت: زنجیره ارزش در کشور ما ناقص است و هنوز خیلی جای کار دارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی