گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

رئیس اتحادیه صنف املاك تهران: مشاوران املاک مقصر گرانی مسکن نیستند

خسروی در رادیو گفت وگو با بیان اینکه مشاوران املاک مقصر گرانی مسکن نیستند گفت: مشاوران املاک قیمت‌ها را بالا نمی برند بلکه همیشه قیمت را حتی الامکان پایین تر هم می آورند تا زودتر به سود خود برسند.

1400/07/27
|
08:27
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه صنف املاک تهران در برنامه «گفتگوی اقتصادی» درمورد «طرح ساماندهی بنگاه های املاک» در مجلس اظهارکرد: سالهاست که صحبت از ساماندهی املاک و مستغلات می شود اما اتفاق خاصی نیفتاده است.

وی به چرایی این مطلب اشاره کرد و افزود: متاسفانه مجلسی ها بدون دعوت از اتحادیه و اتاق و کمیسیون نظارت چنین طرح هایی را به صورت خلق الساعه ارائه می کنند.

رئیس اتحادیه صنف املاک تهران با بیان اینکه قانون نظام صنفی نسبت به مشاورین املاک بسیار ضعیف است و باید اصلاح شود گفت: ما هم از طرح ساماندهی بنگاه های املاک در مجلس استقبال می کنیم اما حرف ما این است که از نظر و مشورت ما نیز استفاده کنند.

قلی خسروی با بیان اینکه مشاوران املاک مقصر گرانی مسکن نیستند اظهارکرد: مشاوران املاک قیمت ها را بالا نمی برند بلکه همیشه قیمت را حتی الامکان پایین تر هم می آورند تا زودتر به سود خود برسند اما مسئولان به محض اینکه کم می آورند تقصیرها را به گردن مشاوران املاک می اندازند.

وی خاطرنشان کرد: در خیلی از کشورهای پیشرفته افراد برای جواز گرفتن و مشاور شدن در این حوزه باید دو سال آموزش تخصصی ببینند.

رئیس اتحادیه صنف املاک تهران با بیان اینکه «طرح ساماندهی بنگاه های املاک» حق و حقوق مشاران املاک را نادیده می گیرد و در مواردی باعث تعدد جرم می شود گفت: نرخ و قیمت گذاری نباید ثابت باشد بلکه باید درصدی باشد و این مسئله در خیلی کشورها رایج است.

در ادامه مهندس حسن بختیاری، کارشناس اقتصادی حوزه مسکن گفت: یکی از مصادیق تعارض منافع این است که افراد غیرمتخصص برای یک رسته تخصصی تصمیم گیری و قانون گذاری کنند.

وی از نبود واحد حقوقی در بنگاه های مشاوران املاک به عنوان یک نقص بسیار بزرگ یاد کرد و افزود: مشاروان املاک خارج از فونت قرارداد متاسفانه هیچ گونه اطلاعات حقوقی دیگری ندارند که تا نکات را در قراردادهای خود پیوست و یا الحاق کنند.

کارشناس اقتصادی حوزه مسکن تشکیل یک واحد حقوقی در بنگاه های مشاور املاک و استقرار افراد حرفه ای در آن را ضروری خواند و گفت: وجود اشخاص آموزش دیده درمورد حقوق املاک در این بنگاه ها به شدت ضروری است چراکه اکثر خریداران و فروشندگان از مفاد این قراردادها اطلاعی ندارند و امضا می کنند.

بختیاری نرخ گذاری برای مشاوران املاک به صورت درصدی را پیشنهاد و تأکید کرد: البته درصد و کمیسیون هم باید طوری باشد که مشاوران در همان شرایط رونق بازار بتوانند برای دوران رکود نیز درآمدی ذخیره کنند.

این کارشناس مسکن در امور ثبتی و حقوقی شهرداری تأکید کرد: مشاوران املاک نقشی در گران شدن املاک ندارند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی