گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس: کاهش سود بانکی باعث رونق سرمایه گذاری در بازار بورس می شود

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس به سود بانکی و تاثیر آن بر اقتصاد بورس اشاره کرد و اظهار داشت: وقتی سود بانکی به میزان حقیقی خودش برسد، مردم به سمت سپرده گذاری در بورس حرکت خواهند کرد.

1396/05/04
|
10:45
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع فراز و نشیب های بورس و با حضور دکتر پویان فر مدیر عامل شرکت مشاور سرمایه گذاری و عضو هیئت علمی دانشگاه و محمدرضا منصوری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

دکتر پویان فر در آغاز با بیان اینکه سازمان بورس در همه نقاط دنیا دولتی است، به نرخ سود در صنعت بانک به عنوان معضل اصلی بورس اشاره کرد و گفت: نظام بانکی و بانک مرکزی طی سال ها نتوانسته است موسسات و نهادهای پولی و بانکی غیر مجوز را سامان بدهد و این مشکل ساختاری در سیستم بانکی کشور وجود دارد.

وی افزود: اکثر این موسسات یا وابسته به نهاد نظامی و شبه نظامی هستند و یا به یکسری نهادهای اقتصادی و مراکز مذهبی وابسته هستند و در نتیجه لابی هایی از طریق قوه های مختلف برای راه اندازی این موسسات شکل گرفته است و به همین دلیل بانک مرکزی توانایی ساماندهی این موسسات را ندارد و در دو سال گذشته نیز این معضل بزرگتر شده است.

مدیر عامل شرکت مشاور سرمایه گذاری با بیان اینکه سازمان بورس نسبت به راه اندازی این موسسات واکنش نشان داده است، اظهار داشت: واقعیت این است که نظام مالی کشور، بانک پایه است زیرا بیش از 60 سال است که نظام بانکی وجود دارد اما بورس شاید 20 سال است که نقش پر رنگی گرفته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تصریح داشت: جایگاه بازار سرمایه یا بورس در مقایسه با بانک مرکزی جایگاه ضعیف تری است و به همین دلیل بانک مرکزی توانسته است به نظام سرمایه که بورس هم بخشی از آن است، زور بگوید.

محمدرضا منصوری با اشاره به اینکه برخی قوانین در حوزه بازار سرمایه و بورس با مشکلاتی همراه هستند، گفت: البته بیش از آنکه در حوزه تقنین مشکل داشته باشیم، در اجرای صحیح قوانین دچار مشکل هستیم.

وی افزود: از زمانی که این سیاست پولی را اجرا کردیم که با وجود افزایش نرخ سود بانکی، نرخ دلار را ثابت نگه داشتیم، ضربه بزرگی بر پیکره بورس و تولید زدیم زیرا اساسا نمی توان در حالی که سالانه 20 درصد تورم داشته باشیم به مدت 20 سال نرخ دلار 900 تومان باقی بماند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر اینکه باید همزمان با رشد نرخ تورم، نرخ دلار نیز افزایش پیدا کند تا هزینه تولید جبران شود، اظهار داشت: فردی که خودش حقوق بگیر است مدیر یک شرکت تولیدی در بورس است و هر چقدر هم خطا کند، این شخص حقوق خود را در پایان ماه می گیرد و سهمی در آن شرکت نخواهد داشت و در چنین حالتی طبیعی است که امکان موفقیت برای آن شرکت وجود ندارد. این موضوع به واگذاری شرکت های دولتی به خصوص بر می گردد که مالکیت ها به درستی انجام نشد.

وی به سود بانکی و تاثیر آن بر اقتصاد بورس اشاره کرد و عنوان داشت: وقتی سود بانکی بالا است مردم به سمت سپرده گذاری در بانک ها رجوع می کنند اما وقتی سود بانکی به میزان حقیقی خودش یعنی چهار درصد برسد، شاهد خواهیم بود پولی که در بانک ها است، به سمت بورس حرکت خواهد کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی