گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

فصاحت: ساختار سازمان تعاون روستایی باید اصلاح شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با تأکید بر لزوم اصلاح سازمان تعاون روستایی به‌عنوان یک سازمان قدرتمند اظهار کرد: این سازمان در حال حاضر کاملاً ناکارآمد شده است.

1400/08/22
|
08:51
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، مهدی بختیاری‌زاده محقق زنجیره‌های تأمین مالی کسب‌وکارهای کشاورزی پیرامون امکان کشاورزی قراردادی در ایران با برنامه «گفتگوی اقتصادی» مصاحبه کرد.

بختیاری‌زاده با اذعان به اهمیت ویژه بحث اجرای کشاورزی قراردادی در کشور گفت: توسعه ناهمگونی که در کشور اتفاق افتاده و هیچ توجهی هم به بازار عرضه و تقاضا ندارد سبب بروز مشکلاتی شده است.

وی اسراف سرمایه کشاورزان و باغداران را نتیجه عدم توجه به نیاز بازار دانست و افزود: از طرفی بی‌توجهی به بازار عرضه و تقاضا و از سوی دیگر، طرف حساب بودن با دولت در خرید تضمینی برای کشاورزان دردسرساز شده است.

محقق زنجیره‌های تأمین مالی کسب‌وکارهای کشاورزی متذکر شد: ما در کشورمان نمونه‌های موفقی از صنایع تبدیلی داریم که کشاورزی قراردادی را به منصه ظهور رساندند اما نه به این شکل که سازمان تعاون روستایی و یا وزارتخانه‌ای دخالت کند بلکه مانند سایر کشورها، بخش خصوصی ورود کرده است.

بختیاری‌زاده با انتقاد از اینکه سازمان تعاونی روستایی هم به‌نوعی دلالی می‌کند گفت: سازمان میادین نیز مانند سازمان تعاونی روستایی از هدف اصلی خود فاصله گرفته و سیاست مقدس آن به‌خاطر عدم نظارت به مسیر دیگری منحرف شده است.

همچنین دکتر ایوب فصاحت رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت: ساختار سازمان تعاونی روستایی بر این مبنا طراحی شده که پلی برای وصل کردن مستقیم تولید به مصرف باشد.

وی افزود: سازمان تعاونی روستایی با وجود داشتن 60 تا 70 هزار نیروی انسانی، پنج هزار مرکز خرید و امکانات و انبارهای فراوان در همان نقاط تولید اما به‌خوبی مورداستفاده قرار نگرفته که عمدتاً هم ناشی از مسائل مدیریتی است.

فصاحت از فعالیت مجدد سازمان تعاونی روستایی در استان تهران خبر داد و تأکید کرد: این سازمان باید در نقاط مختلف کشور نیز فعال شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران همچنین به الزامات اجرای کشاورزی قراردادی در کشور نیز اشاره کرد و گفت: الزام نخست و اصلی، عزم و اراده است اما پشتوانه اعتباری و تشکیل یک اتاق فکر دقیق و عدم تغییر پیاپی سیاست‌های کشور در حوزه صادرات و واردات نیز بسیار ضروری می‌باشند.

وی با تأکید بر لزوم اصلاح سازمان تعاون روستایی به‌عنوان یک سازمان قدرتمند اظهار کرد: این سازمان در حال حاضر کاملاً ناکارآمد شده اما خوشبختانه اصلاح کارآمدی این سازمان را آغاز کردیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی