گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

یك كارشناس اقتصادی خواستارشد؛ ثبات نسبی بورس با دخالت هوشمندانه دولت

مظفری با تأکید بر اینکه دولت نباید در بازارهای اقتصاد دخالت کند گفت: اگر دخالت دولت به حداقل برسد روند بازار مالی و عرضه و تقاضا هم قطعاً به یک ثبات نسبی خواهد رسید.

1400/08/29
|
11:08
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر امیرحسین رهبر، استادیار دانشگاه بوعلی سینا همدان، کارشناس و پژوهشگر اقتصادی با برنامه «گفتگوی اقتصادی» درمورد وظایف دولت در قبال بورس و سهامداران گفتگو کرد.

رهبر از بورس به عنوان یک فناوری نرم نام برد که طی دهه های اخیر موجب جهش اقتصادی در کشورهای دارای اقتصاد سرمایه داری شده است.

وی بورس اوراق بهادار را یکی از عوامل رشد و پیشرفت اقتصاد ایالات متحده آمریکا عنوان کرد و افزود: بورس اوراق بهادار در آمریکا باعث تأمین مالی بنگاه ها و پس انداز در سطح کلان اقتصادی و افزایش شفافیت اقتصاد آن شده و از سوی دیگر مکانیزم های بورسی از طریق رفتارهای خود سازمان ده نیز موجب تخصیص بهینه منابع شده است.

این پژوهشگر اقتصادی با اشاره به اهمیت شیوه استفاده صحیح از این فناوری گفت: بسیار مهم است که ما به اهداف مذکور برسیم چراکه درغیراین صورت منجر به تخریب سرمایه های اجتماعی و معضلات جمعی خواهدشد.

رهبر به دیدگاه های مختلف درمورد دخالت دولت در بازارها از جمله بازار سهام اشاره و بیان کرد: دیدگاه نخست این است که بازارها، خودسازمان ده هستند و دولت باید آن ها را رها کند، دیدگاه دوم یک دیدگاه نهادگرایانه و مبتنی بر دخالت کامل دولت است اما دیدگاه سوم که دیدگاه رایجی نیز می باشد مبتنی بر دخالت هوشمندانه دولت است.

استادیار دانشگاه بوعلی سینا همدان گفت: بورس مانند قله کوه یخ بزرگ است که بخشی از لایه های آن زیر آب قرار گرفته و تا زمانی هم که لایه های زیرین را بازمهندسی اساسی نکنیم نمی توانیم رشد بلندمدتی را در شاخص های نهایی پدید بیاوریم.

وی بر لزوم اصلاح الگوی حکمرانی در زمینه مسائل مالی و اقتصادی تأکید و اظهار کرد: تا زمانی که سازوکارهای اساسی اقتصاد درست نشود و به درستی اجرا نشود مشکلی هم حل نخواهد شد.

همچنین، دکتر هاشم مظفری، استاد دانشگاه استان اردبیل و کارشناس اقتصادی و اقتصاد بین الملل گفت: یکی از محل های پس انداز مردم طی دو سه سال اخیر، بازار سرمایه و خرید سهام بود که متاسفانه اعتماد آنها به دولت از بین رفت.

وی با تصریح بر اینکه دخالت نهادهای دولتی در بازار سرمایه باعث مشکلات عدیده ای شده افزود: اگر اعتماد از دست رفته را از طریق کانال های اقتصادی ترمیم و جبران کنیم مردم هم از این بازار استقبال خواهند کرد.

کارشناس اقتصاد بین الملل با بیان اینکه بازار سرمایه باید بر مبنای عرضه و تقاضا شکل بگیرد گفت: دولت با هدف تأمین کسری بودجه، کاری کرد که ثروت و سرمایه مردم به جیب خودش برود و در این میان مردم ضرر کردند.

مظفری با تأکید بر اینکه دولت نباید در بازارهای اقتصاد دخالت کند اظهارکرد: وظیفه دولت، دخالت هوشمندانه یا همان نظارت است لذا اگر دخالت دولت به حداقل برسد روند بازار مالی و عرضه و تقاضا هم قطعاً به یک ثبات نسبی خواهد رسید.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی