گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

یك نماینده مجلس: حمایت ویژه از تولید و بخش کشاورزی در «طرح تقویت امنیت غذایی»

دبیر کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه کمیسیون، «طرح تقویت امنیت غذایی و مانع زدایی و پشتیبانی از بخش کشاورزی» را در 15 ماده در همین راستا به تصویب رساند، گفت:حمایت ویژه از تولید و بخش کشاورزی نیز در این طرح لحاظ گردیده است.

1400/09/10
|
08:36
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر ذبیح الله اعظمی ساردویی دبیر کمیسیون کشاورزی مجلس به مناسبت روز مجلس شورای اسلامی با برنامه «گفتگوی اقتصادی» مصاحبه کرد.

اعظمی ساردویی با بیان اینکه بحث نظارت بر حسن اجرای قانون همچنان مغفول مانده گفت: خیلی از نمایندگان مجلس هنوز آشنایی لازم با این مسئله را نداشته و برخی کمیسیون ها هم برای این موضوع وقت نمی گذارند.

وی در رابطه با کارکرد مجلس درمورد تحقق شعار سال به ویژه مانع زدایی از تولید اظهارکرد: «کمیسیون جهش تولید» اساساً با همین هدف تشکیل شده و کمیسیون های دیگر هم به فراخور کار خودشان، بخشی از کار را به این موضوع اختصاص دادند.

دبیر کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه کمیسیون، «طرح تقویت امنیت غذایی و مانع زدایی و پشتیبانی از بخش کشاورزی» را در 15 ماده در همین راستا به تصویب رساند افزود: در این طرح علاوه براینکه بسیاری از موانع بخش کشاورزی شناسایی و حذف شده حمایت ویژه از تولید و بخش کشاورزی نیز لحاظ گردیده است.

اعظمی ساردویی همچنین تصویب «قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی» را از بهترین اقدامات دیگر مجلس یازدهم در این راستا خواند و گفت: اگر الان کشاورزان ما با رغبت گندم می کارند به خاطر تصویب همین قانون و حذف موانع است.

این نماینده مجلس تداوم در صادرات محصولات را یکی از اصلی ترین شروط رونق صادرات دانست و افزود: کشور ما با وجود ظرفیت های بزرگ اما در صادرات محصول به کشورهای همسایه سهم بسیار کم و ناچیزی دارد.

اعظمی ساردویی نظارت دقیق تر مجلس بر حسن اجرای قوانین را ضروری خواند و گفت: نظارت بر اجرای قوانین و شناسایی خلأهای قانونی، بیشتر از وضع قانون کمک کننده و اثرگذار است.

****مجلس مأموریت نظارتی خود را بیشتر دنبال کند

دکتر علی علیلو نماینده ادوار مجلس به مناسبت روز مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قانون گذاری همان ریل گذاری برای دستگاه های اجرایی و مدیریت کشور است افزود: ضمن تقدیر و تشکر از زحمات نمایندگان مجلس در همه دوره ها باید واقعیت را هم دید که آیا رسالت مجلس به درستی انجام شده و در حوزه قانون گذاری صحیح با نیازسنجی، موفق عمل شده یا خیر.

نماینده ادوار مجلس تصریح کرد: ما در کشورمان تولید قانون زیاد داریم اما در کنارش تعارض قوانین هم زیاد داریم؛ قوانینی که مانع و بازدارنده یکدیگر هستند.

علیلو در ادامه این مطلب متذکرشد: حتی اگر قوانین هم به درستی وضع شوند اما باز هم در عرصه اجرای قوانین و نظارت بر حسن اجرای قوانین و گرفتن بازخورد از آن ها دچار مشکل هستیم.

وی با بیان اینکه دولت قبلی شعارهایی می داد اما برنامه جدی برای جلوگیری از خام فروشی و قاچاق کالا نداشت گفت: سه بحث تشویق به تولید، فرآوری و صادرات باید به صورت همزمان، سال آینده در بودجه ریزی و اجرای آن از سوی دولت پیگیری شود.

نماینده ادوار مجلس تأکید کرد: ما برای داشتن یک اقتصاد صادرات محور هم باید موانع را از جلوی پای صادرکنندگان برداریم و هم در حوزه فرآوری و صنایع تبدیلی تلاش بیشتری کنیم.

وی از کمبود رایزنان اقتصادی کشورمان در دیگر کشورها انتقادکرد و گفت: این درحالیست که برخی کشورهای دنیا برای هر یک از حوزه های اقتصادی 35 رایزن اقتصادی اعزام می کنند.

علیلو در مصاحبه با رادیو گفت وگو تأکیدکرد: مجلس انقلابی باید از رویه های پوسیده گذشته خارج شود و ضمن دگردیسی و پوست اندازی رویه های جدید و بُعد میدانی و نظارتی خود را بیشتر کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی