گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

مشاور رئیس كمیسیون برنامه و بودجه مجلس: لایحه بودجه سه شنبه به مجلس ارائه می‌شود

حسینی با بیان اینکه لایحه بودجه در سازمان برنامه و بودجه به صورت کامل بسته شده و به دولت هم ارسال شده افزود: لایحه بودجه تا سه شنبه هفته آینده به مجلس ارائه خواهدشد.

1400/09/13
|
09:34
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر حسن خوشپور از مدیران پیشین سازمان برنامه و بودجه کشور درمورد بودجه 1401 و رشد و تورم اقتصادی با برنامه «گفتگوی اقتصادی» مصاحبه کرد.

خوشپور سند بودجه را تبلور مالی از نحوه حکمرانی اقتصادی دانست و گفت: انجام هرگونه اصلاح در ساختار سند بودجه نیازمند اصلاح در ساختار نحوه حکمرانی اقتصادی است درغیراین صورت اصلاحات فقط در سطح نحوه آرایش ارقام بودجه باقی خواهدماند.

وی افزود: روش بودجه ریزی بر مبنای عملکرد با این هدف که بودجه و اعتبارات بدون درنظرگرفتن عملکرد به دستگاه ها پرداخته نشود از دهه 80 مطرح و کار بسیار منطقی است اما به دلیل نبود زمینه های لازم در همان حد تغییر آرایش ارقام باقی ماند.

خوشپور خاطرنشان کرد: طبق بخشنامه ای که در بودجه 1401 آمده قرار است که بودجه ردیف محور به بودجه برنامه محور تبدیل شود اما باز هم تحول اساسی در بودجه ایجاد نخواهدشد چراکه این مهم نیازمند پیش زمینه ها و الزاماتی است.

وی که از مدیران پیشین سازمان برنامه و بودجه است در ادامه اظهارات خود تأکید کرد: ما به رشد اقتصادی 8 درصد نخواهیم رسید چراکه اطلاعات و دیتا و مکانیزم و سرعت کارمان همچنان در ادامه روند گذشته است و هنوز هیچ اصلاحی در ساختار بودجه و نظام های مالی ایجاد نشده است.

خوشپور سیاست نرخ ارز 4200 تومانی را از نظر فنی و نظری یک سیاست اشتباه دانست و افزود: نرخ ارز را باید بازار تعیین کند.

در ادامه، دکتر محمد حسینی مشاور رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: از آنجایی که دولت در شرایط تورمی شدیدی به سر می برد تلاش می کند در حوزه رشد اقتصادی قدم هایی بردارد و بر همین اساس رشد اقتصادی 8 درصدی را هدف گذاری کرده است.

وی با بیان اینکه لایحه بودجه در سازمان برنامه و بودجه به صورت کامل بسته شده و به دولت هم ارسال شده افزود: لایحه بودجه تا سه شنبه هفته آینده به مجلس ارائه خواهدشد.

مشاور رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درمورد راهکار دولت برای تحقق رشد اقتصادی 8 درصد اظهارکرد: طبق تبصره 18 لایحه پیشنهادی سازمان برنامه و بودجه آمده که اساسنامه صندوق کارآفرینی امید با اختیارات جدید به «صندوق رشد و پیشرفت ایران» تغییر کند و 31 صندوق رشد و پیشرفت ایران در 31 استان کشور تشکیل شود.

حسینی ادامه داد: این طرح، به 31 استاندار اجازه می دهد که دارایی هایی مازاد و اموال منقول و غیرمنقول استان را فروخته و بلغ آن را به صندوق استانی واریز کنند تا صندوق از طریق پرداخت این منابع تحت عنوان وجوه اداره شده و قسمتی از یارانه سود تسهیلات و غیره برای راه اندازی حوزه تولید قدم بردارد.

مشاور رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درمورد سیاست افزایش 10 درصدی حقوق ها گفت: بنده معتقدم که اگر حقوق کسی اضافه نشود اما دولت همین اجناس اولیه را به قیمت سال گذشته تعیین کند و ثابت نگه دارد خیلی اوضاع بهتر خواهدشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی