گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

مدیركل دفتر برنامه ریزی و امور فنی بیمه مركزی ایران عنوان كرد: مواجهه روزانه شرکت‌های بیمه با انواع صحنه‌سازی‌ها و تقلبات

عباسیان فر در رادیو گفت وگو اظهارکرد: شرکت‌های بیمه روزانه درگیر هزاران خسارت و با صحنه سازی‌ها و انواع تقلبات مواجه هستند لذا از ابزارهای مختلف اعم از سنتی و جدید استفاده می کنند.

1400/09/14
|
12:21
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، حسن رضا عباسیان فر، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و امور فنی بیمه مرکزی ایران درمورد نقش صنعت بیمه در بحران های اقتصادی با برنامه «گفتگوی اقتصادی» مصاحبه تلفنی کرد.

عباسیان فر با اشاره به رونمایی از سند راهبردی جدید برای صنعت بیمه تا افق 1404 گفت: این سند اواخر سال گذشته تدوین شد.

وی افزود: موضوع بیمه از برنامه سوم توسعه کشور در احکام قانون و برنامه حکم خاصی داشت و در برنامه چهارم و پنجم و ششم نیز در قالب احکام برنامه های توسعه کشور چندین حکم درخصوص ضریب نفوذ، توسعه بیمه های زندگی و کاهش تصدی گری دولت دارد.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و امور فنی بیمه مرکزی ایران با بیان اینکه صنعت بیمه را باید در پازل اقتصاد ملی دید اظهارکرد: اقتصاد ملی هم متاثر از چند موضوع است مثلاً بحث بیمه های زندگی که نیمی از صنعت جهانی را به خود اختصاص می دهد به شدت متاثر از اقتصاد کلان است.

عباسیان فر خاطرنشان کرد: در حال حاضر متوسط ضریب نفوذ بیمه در دنیا حدود هفت درصد است که 4 درصد از ضریب نفوذ مربوط به بیمه های زندگی و 3 درصد هم مربوط به بیمه های غیرزندگی است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و امور فنی بیمه مرکزی ایران با اشاره به اینکه ضریب نفوذ بیمه در ایران 2.5 درصد است گفت: ما از این نظر به متوسط جهانی خیلی نزدیک هستیم اما با ضریب نفوذ بیمه زندگی دنیا خیلی فاصله داریم.

عباسیان فر با بیان اینکه خدمات بیمه مشکلات و پیچیدگی های خاص خودش را دارد گفت: شرکت های بیمه روزانه درگیر هزاران خسارت و با صحنه سازی ها و انواع تقلبات مواجه هستند لذا از ابزارهای مختلف اعم از سنتی و جدید استفاده می کنند.

***تخلف سازمان تأمین اجتماعی در پرداخت بیمه بیکاری

آرمین خوشوقتی، عضو هیئت مدیره انجمن مدیریت منابع انسانی ایران با بیان اینکه بیمه بیکاری از حمایت های تأمین اجتماعی به شمار می رود گفت: سازمان تأمین اجتماعی بر اساس قانون مکلف شده که با دریاف حق بیمه بیکاری به کارکنانی که بیکار و از طرف اداره کار معرفی می شوند مقرری بیمه بیکاری پرداخت کند.

وی با اشاره به اینکه سه درصد از حقوق و مزایای کلی کارگران به عنوان حق بیمه بیکاری از بخش کارفرما به دولت پرداخت می شود افزود: این یک ظرفیت است که در مواقع بحرانی به کسب و کارها و سرمایه انسانی کشور کمک زیادی می کند.

عضو هیئت مدیره انجمن مدیریت منابع انسانی ایران اظهارکرد: این بیمه بیشتر از اینکه ریسک های کارکنان را پوشش دهد کسب و کارها را پوشش می دهد یعنی کسب و کارها در مواقع بروز بحران به جای خودزنی و از دست دادن نیروهای کار می توانند آن ها را به اداره بیمه بیکاری معرفی کنند.

خوشوقتی گفت: سازمان تأمین اجتماعی یک بدعتی گذاشته که کارشناس بیمه به درب منزل مقرری بگیر بیکاری مراجعه کرده و اگر فرد در منزل نباشد این مقرری را قطع می کند.
عضو هیئت مدیره انجمن مدیریت منابع انسانی ایران با بیان اینکه حق بیمه در کشورهای دیگر توسط دولت پرداخت می شود گفت: این درحالیست که در کشور ما کارفرما باید سه درصد حق بیمه بیکاری را پرداخت کند.

خوشوقتی با اذعان به سوء مدیریت ها در نحوه پرداخت بیمه بیکاری در ایام کرونایی گفت: یک میلیون و 160 هزار نفر فقط در شوک اولیه کرونا بیکار شدند اما سازمان تامین اجتماعی برخلاف قانون مصوب مجلس، 55 درصد حداقل دستمزد یعنی 750 هزار تومان را به بیکاران پرداخت.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی