گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

كارشناس ارشد بیمه عنوان كرد: افزایش سرمایه گذاری مردم در شرکت‌های بیمه‌ای

میرزایی از افزایش تمایل مردم برای سرمایه گذاری در شرکت‌های بیمه ای خبرداد و گفت: شرکت بیمه ای جزو ده شرکت اول بورس قرار دارد و مجموع تراز بیمه ای هم مثبت است.

1400/09/14
|
13:40
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر احمد جوادی پور مدرس دانشگاه و کارشناس باسابقه صنعت بیمه با برنامه «گفتگوی اقتصادی» درمورد نقش صنعت بیمه در بحران های اقتصادی گفتگوکرد.

جوادی پور با بیان اینکه بیمه از نظر لغوی به معنای آرامش خاطر و جبران خسارت و پرداخت مستمری است گفت: بیمه از نظر فنی، یک نوع مکانیزم انتقال ریسک از اشخاصی (بیمه گذاران) به اشخاص دیگر (بیمه گران) تعریف می شود.

وی با اشاره به اینکه تعداد بیمه نامه و پوشش های بیمه ای در دهه هفتاد بسیار محدود بود و به شکل سنتی انجام می شد افزود: خوشبختانه اتفاقات مثبتی در صنعت بیمه طی دهه های اخیر افتاده و شاهد روند رو به رشدی هستیم.

این مدرس دانشگاه در مصاحبه با رادیو گفت وگو اظهارکرد: منطقه خاورمیانه و کشور ایران از نظر نفوذ بیمه و توسعه در رتبه دهم قرار دارد و ضریب نفوذ بیمه هم در ایران حدود 2.5 درصد است.

جوادی پور با اشاره به اینکه عمده شرکتهای بیمه ای در بورس و فرابورس هستند گفت: درآمد شرکت های بیمه از دو محل عملیات مستقیم بیمه گری (فروش بیمه نامه) و سود سرمایه گذاری این وجوه تأمین می شود اما این شرکت ها از عملیات مستقیم بیمه گری سود زیادی نمی برند.

وی با بیان اینکه شرکت های بیمه ای در سال رونق بورس، سود خوبی بردند افزود: امسال که بورس وضعیت خوبی ندارد طبیعتاً سودی هم عاید سهامداران نمی شود.

کارشناس باسابقه صنعت بیمه تقویت بیمه های زندگی را نیازمند فرهنگ سازی در جامعه دانست و گفت: طبق برنامه ششم توسعه ضریب نفوذ شرکت های بیمه باید به هفت درصد برسد که این مهم با سازوکارهای فعلی دست نیافتنی است.

جوادی پور معتقد است که وجود قوانین دست و پاگیر و ساختارهای سنتی باعث کاهش خلاقیت و نوآوری در صنعت بیمه شده درصورتیکه صنعت بیمه باید برای دهک های مختلف جامعه محصول تولید کند.

همچنین در ادامه، دکتر حبیب میرزایی، کارشناس ارشد بیمه، نظام بیمه ای را به دو بخش نظام بیمه اجتماعی و بیمه تجاری تقسیم بندی کرد و گفت: وظیفه صنعت بیمه جبران خسارات و بسیج پس اندازها برای سرمایه گذاری در اقتصاد است.

وی افزود: صنعت بیمه متشکل از 33 شرکت، هر اموالی که قابل بیمه شدن باشد از ناوگان حمل و نقل دریایی گرفته تا ناوگان حمل و نقل نفت و خیلی از فرآورده های نفتی را بیمه می کند؛ در حقیقت مکانیزم صنعت بیمه به گونه ای است که با وجود تحریم ها نیز پوشش های بیمه ای را تأمین می کند.

کارشناس ارشد بیمه در پاسخ به این سوال که چرا صنعت کشتیرانی تا قبل از تحریم ها تحت پوشش بیمه بین المللی بود گفت: صنعت حمل و نقل دریایی یک ماهیت بین المللی دارد و طبیعی است که اهرمی برای ملزم کردن این صنعت به پوشش بیمه داخلی نداریم و آنها این حق را داشتند که از ظرفیت های بین المللی استفاده کنند اما تحریم ها باعث ظرفیت سازی بیشتر در داخل و حمایت بیشتر دولت از این صنعت شد.

میرزایی از افزایش تمایل مردم برای سرمایه گذاری در شرکتهای بیمه ای خبرداد و گفت: شرکت بیمه ای جزو ده شرکت اول بورس قرار دارد و مجموع تراز بیمه ای هم مثبت است.
کارشناس ارشد بیمه اظهارکرد: هر چقدر که دولت فضای کسب و کار را برای صنعت بیمه تسهیل کند و پایش را از گلوی اقتصاد بخش خصوصی بردارد صنعت بیمه هم می تواند سطح خلاقیت و نوآوری خود را ارتقا دهد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی