گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو كمیسیون كشاورزی مجلس: با لایحه تفکیک وظایف و جدا شدن بخش بازرگانی مخالفت کردیم

دکتر علی اکبری گفت: هیچ گونه منافاتی ندارد که وزارت جهاد کشاورزی ورود به عرصه صنایع تبدیلی داشته باشد و وزارت صنایع را از نظر فنی پشتیبانی کند.

1396/05/09
|
13:49
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع ظرفیت های صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی و با حضور مهندس محسن نقاشی مدیرعامل و دبیر اجرائی فدراسیون تشکل های تبدیلی تکمیلی صنایع غذایی بخش کشاورزی و دکتر علی اکبری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

مهندس محسن نقاشی با اشاره به میزان 30 درصدی هدر رفت در بخش کشاورزی گفت: البته بنده این رقم را اخیرا تا 45 درصد نیز شنیده ام و این رقم بالایی است و طبق آخرین گزارش فائو، میزان هدر رفت 35 درصد بعد از مصرف است و این عدد سی درصد قبل از مصرف است یعنی در مزارع و یا میادین است که از بین می رود.

وی این مقدار هدر رفت را به علت عدم برنامه ریزی صحیح و کشت و برداشت دانست و در خصوص فدراسیون صنایع غذایی کشاورزی اظهار داشت: پیدایش فدراسیون صنایع غذایی کشاورزی ایران بر این اصل بوده تا بتوانیم زنجیره ای بین کشاورزی و غذا را هدایت کنیم تا این معضل حل شود.

مدیرعامل و دبیر اجرائی فدراسیون تشکل های تبدیلی تکمیلی صنایع غذایی بخش کشاورزی در خصوص راهکارهای لازم برای کاهش هدر رفت صنایع غذایی عنوان کرد: یکی از راه کارهایی که فدراسیون به این نتیجه رسیده این است که بیاییم نگرش را از خود دانشگاه ها تغییر بدهیم ما در مورد صنایع تبدیلی فرهنگ سازی نداریم و خیلی از اداراتی که می رویم دوستانی که کارمند آن قسمت هستند اصلا راهکار نمی شناسند و ما باید بهآانها اموزش و راهکار دهیم.

وی تاکید کرد: اگر واقعا می خواهیم به یک صنایع تبدیلی خوب و بدون ضایعات برسیم باید به بحث آموزش و فرهنگ سازی توجه کنیم. برنامه ریزی و به روز سانی ماشین آلات در صنایع کشارزی و تبدیلی را نیز مورد توجه قرار دهیم.

در ادامه دکتر علی اکبری اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی تلاش خوبی را انجام می دهد تا زنجیره تولید را کامل کند اما تا نتوانیم ارتباط بین کشاورز و وزارتخانه را دوجانبه کامل و قانونمند پیش ببریم دچار مشکلات خواهیم بود که مثلا در یکسال یک محصول زراعی بیش از حد کشت می شود و در سال دیگر کمبود همان محصول را شاهد هستیم.

وی یکی از راه های جلوگیری از هدر رفت محصولات را اجرای طرح الگوی کشت دانست و گفت: برای اینکه هدر رفت را نداشته باشیم و حداقل تناسب با نیاز کشور و ظرفیت هایی که در مناطق وجود دارد، تولیدمان را به گونه ای انجام دهیم که هم پاسخگوی منافع تولید باشد و هم نیاز جامعه را رفع کند، ناچار به اجرای طرح الگوی کشت در کشور هستیم.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در خصوص طرح الگوی کشت خاطر نشان شد: قطعا مکانیزاسیون بخشی از این طرح است همچنین تسهیلات پرداختی و شکل گیری صنایع تبدیلی در این بخش دیده شده که متاسفانه مغفول واقع شده است.

وی در خصوص الزاماتی که در برنامه ششم باعث تسریع در جهت رو آوردن به طرح الگوی کشت می شود، گفت: در برنامه ششم توسعه یک نیمه الزامی پیش بینی کردیم که به سمت الگوی کشت بروند و افرادی که الگوی کشت را رعایت نمی کند از خدمات حمایتی و پشتیبانی لازم برخوردار نخواهند شد.

علی اکبری در خصوص مدیریت صنایع تبدیلی تحت نظر وزارت صنایع و کشاورزی زیر نظر وزارت کشاورزی اظهار داشت: این موضوع یکی از مسایلی است که همیشه مورد مناقشه بوده است. اکنون با لایحه دولت در مورد تفکیک وظایف که باید بخش بازرگانی جدا شود، مخالفت کردیم چون باید ببینیم چه کسی پاسخگو است با وجود این هیچ گونه منافاتی ندارد که وزارت جهاد کشاورزی ورود به عرصه داشته باشد و وزارت صنایع از نظر فنی پشتیبانی کند و در حوزه انتقال تکنولوژی کمک کند اما اگر بخواهیم بحث زنجیره را دنبال کنیم این کار جهاد کشاورزی است.

وی متذکر شد: هرچقدر بخواهیم تکالیف را برعهده وزارت صنایع بگذاریم، وزارت صنایع آنقدر درگیر کارهای کلان و حجیم است که به نظر نمی آید سراغ کارگاه های 100 نفره برود و مطالبات آنها را تامین کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی